A természetes fény és sötét, a napszakok váltakozásának ritmusa egészséges működésében segíti a szervezetet, így a melatonin hormon, és nemi hormonok megfelelő termelődését is. Melyek nélkülözhetetlenek a fogamzás során. Tavasztól őszig van, ha van lehetőségünk tartózkodjunk minél többet természetes fényben.
Szerző: HelloBaby magazin
Ahogy a nap jár az égen
A fényingerek hatására szerveztünk belső órája a 24 órás napjáráshoz igazodik. Ha nem kapunk elegendő mennyiségű, megfelelő forrásból érkező fényt az adott napszakokban, belső óránk kibillenhet egyensúlyából: szerveink diszharmonikusan működhetnek, ez pedig akár elmaradó menstruációt, vagy a reproduktív rendszer teljes felborulását eredményezheti. Belső óránk megfelelő működéséhez tehát elengedhetetlen a fényes és sötét napszakok, azaz a nappalok és éjszakák ciklusos váltakozása – még akkor is, ha esetleg kénytelenek vagyunk a négy fal között, vagy akár éjszaka dolgozni, és nappal aludni. Hogyan juttathatjuk magunkat a szükséges fényhez?
Fénybarát életmód kialakítása
Minél inkább igazodjunk a természetes nappal-éjszaka ciklushoz. Ha kell keljünk korábban, és feküdjünk hamarabb. A legtöbb ember ciklusa el van csúszva a késői esti lefekvés miatt. Törekedjünk lehetőleg azonos időben lefeküdni és felkelni. Ez segíti a hatékony pihenést és az egészséges életritmust.
A pihenés és a regenerálódást minőségét rontja, ha lefekvés előtt ér minket kék fény. Mind az immunsejtek, mind a nemi hormonok működését kedvezően befolyásolja, ha az esti órákban mellőzzük a elektronika vívmányait.
Terjed a fényterápia
Az ún. fényterápiák az alternatív gyógymódok körébe tartoznak. Van, amelyikez a napfényt „használják” (helioterápia) így segítve például bizonyos bőrbetegségeken, míg más fényterápiában mesterséges fényt alkalmaznak. Egyre több orvos fedezi fel, hogy a fényterápiát kombinálni lehet hagyományos gyógyítási módszerekkel, így, ahogy fejlődik a tudomány, akár a meddőséggel küzdők is számíthatnak majd fényterápiás orvosi javaslatra. Hogy miért? Mert az utóbbi években számos kutató vizsgálja, hogy a fény mennyire befolyásolja a menstruációs ciklust. Egy tanulmány például rámutat arra, hogy az ovuláció sikeresen elősegíthető reggelenként árasztott világos, mesterséges fénnyel, de az is lassan bizonyítást nyerhet, hogy a fényterápia a férfiak termékenységére is hatással van – a fény ugyanis növeli az egészséges szervezet LH hormonszintjét, márpedig ez az erősebbik nem esetében emeli a tesztoszteron szintet, míg a nőknél az ovulációt váltja ki. Jelenleg még nincs olyan fényterápia, amely szakirodalmi és kutatási adatokkal alátámasztva, egyértelműen megszüntetné a terméketlenséget, de létezik néhány ígéretes módszer, amelyek talán használnak, de semmiképpen sem ártanak.
Színek vonzásában
A színes fényterápia során a testet különféle színű fényekkel világítják meg. Ha az illető lassú, szervezete gyengén működik, vörös fényt javasolnak a felpörgetésére – például impotencia, illetve fájdalmas menstruáció gyógyítására is bevethető. A narancssárga fényhez a szexualitás és termékenység kapcsolódik. Ez az öröm színe, amely mozgásra serkent, frissít, görcsoldó hatású, alkalmazhatjuk például pajzsmirigy- és egyéb hormonzavarokban is. A zöld fény az élet színe, megnyugtat, ugyanakkor élénkíti az idegeket, serkenti a nyirokmirigyeket, kimerültség ellen is jó hatású. A kék fény nem alkalmas a szomorúság és a depresszió kezelésre, ugyanis a béke és nyugalom érzetét kelti, ezért inkább relaxáláshoz hasznos. Gyógyító hatással van az álmatlanságra, fejfájásra, a félelem és feszült állapot kezelésére. A lila fénynek óriási energiája van, fizikailag és spirituálisan is megerősít, amellett, hogy csökkenti a gyulladásokat.
Érdekesség: külföldi tanulmányok kimutatták, hogy az IVF klinikák beltéri világítása befolyásolhatja a sikeres megtermékenyítést. A kutatók azt javasolják, hogy a kék fénysugarak helyett meleg, sárgásfehér fényeket használjanak a meddőségi centrumok.
CSALÁDTERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.