Mindannyian készülünk a szülőségre, még ha ennek nem vagyunk is tudatában. Ezt tesszük, amikor kislányként babázunk, vagy papást-mamást játszunk, amikor utánozzuk a szüleinket a testvérünket dajkálva vagy éppen fegyelmezve.
Szerző: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó
Kell-e készülni még ezen felül is?
A gyermek születése nagy változást hoz, ami a legjobban működő párkapcsolatban élőket is
kihívások elé állítja.
A nő és a férfi anyává és apává válik. Új szerepük megannyi új feladatot ró rájuk, külön-külön és családként egyaránt. Mindenki találkozhatott már azokkal a mémekkel, írásokkal, amelyek viccesen más megpróbáltatásokhoz hasonlítják ezt a helyzetet, melyben leginkább a váratlanság, a változás és a kiszámíthatatlanság veszi igénybe a szülőket.
Amit mindenképp fontos megbeszélni
Milyen lesz köztük a munkamegosztás a baba és a háztartás ellátása során?
Milyen elveket, elképzeléseket kívánnak követni a családban?
Melyek azok az értékek, amelyek szerint nevelni szeretnék a gyermeküket, amit a
mindennapokban követni fognak?
Mi lesz az, ami hátrébb kerül náluk a fontossági sorrendben? (Mert ez vagy az biztosan
kiszorul majd.)
Hol húzzák meg az új család határait? Mi az, amibe nem engednek beleszólást, és ezt
hogyan fogják jelezni a tágabb családnak, az ismerősöknek?
Tudás, amit érdemes megszerezni
Édesen alvó csecsemő a baldachinos ágyban, aki csak a szoptatásokkor ébred fel és közben hagyja anyukáját házimunkát végezni, vagy éppen pihenni – így képzeljük el. Ezzel szemben a valóság az, hogy az első hónapokban óriási a babák igénye a testközelségre, ami csak akkor hagy alább valamelyest, amikor már képesek önálló helyváltozatásra és kúszni-mászni kezdenek. Azért is nélkülözhetetlen ismereteket szerezni a gyermek fejlődéséről, az újszülött és a csecsemő szükségleteiről, képességeiről, hogy reális elképzelésünk legyen a szülői szereppel járó kihívásokról és saját lehetőségeinkről.
Miért meghatározó a gyermekágyi időszak?
A szűkebb értelemben vett gyermekágyi időszak, a szülést követő 6 hét során az anya testileg kezd visszaalakulni, továbbá megtanulja értelmezni a baba jelzéseit, összeszoknak a kicsivel.
Legfontosabb dolgod a szoptatás
A szopás a kisbaba számára ösztönös, ugyanakkor a szoptatást az anyák tanulják, közeli minta híján magától a kisbabától is. Ezért különösen fontos, hogy ne legyen sok a tennivalójuk, ne terelje el a figyelmüket, ne vegye el az idejüket más tevékenység.
Apaság, új megközelítésben
Manapság az apák már egyre inkább szeretnének részt venni a várandósság és a szülés aktív végigkísérésében, de a babagondozás körüli feladatokban is. Ezért kifejezetten apáknak szóló felkészítők is vannak, érdemes ezeket keresni. Annál is inkább, mert a korai időszak jó élményeinek hosszú távú hatásuk van, melyek az egész családot pozitívan befolyásolják.
A testközelség, amit a babahordozás vagy az együtt alvás kínál, megnyugtató, és az apaságot éppúgy megkönnyítheti, mint az anyaságot, hiszen a hormonális hatások ilyenkor is érvényesülnek. Jó erről is előre beszélgetni.
Nem szégyen segítséget kérni!
Sokszor vésődnek belénk negatív sémák, melyeket pozitív példák híján csak nehezen tudjuk leépíteni. Így tudattalanul, önkéntelenül is megismételjük azt, amit pedig épp elkerülni szeretnénk.
Ilyenkor ne szégyelljünk olyan szakemberekhez, pszichológusokhoz fordulni, akik kifejezetten ilyen témákkal foglalkoznak – hiszen családi boldogságunk lehet a tét.
Ajánljuk még: