A fejlődés mérföldkövei: lássuk, mit tud a baba, ha hason fekszik és ébren van! Ez a testhelyzet sokoldalúan fejleszti a mozgást, a nyak és vállöv izomzatát, a karok mozgását és erejét valamint a testegyensúlyt.
Újszülött kor
Hasonfekve lábacskáit maga alá húzza, hasa nem ér az ágyhoz, karja hajlított pozícióban szorosan a törzse mellett, fejét kissé oldalirányban emeli meg és jobbra-balra fordítja – közben a keresőreflex (tátogás) is aktiválódhat. Kúszóreflexe segítségével előre rúgja magát.
1-2 hónapos
A karok távolabb kerülnek a testtől, hasa az ágy felületéhez simul, fejét oldalra fordítás nélkül is megemeli 45 fokos szögben. Mindkét oldalra fordítja a fejét.
3 hónapos
45-90 fokos szögben megemeli a fejét és képes bólintgatás nélkül tartani. Mindkét irányba jól forgatja a fejét. A könyöke a váll alatt, vagy egy kicsit előtte.
4 hónapos
Könnyedén megemeli és tartja a fejét 90 fokos szögben, alkarjára támaszkodva meg tudja emelni felsőtestét, miközben megfigyel egy előtte elhelyezett tárgyat. Karját és lábát egyszerre meg tudja emelni, mintha repülne vagy úszna.
5 hónapos
Szeret hason lenni és élénken mozgolódik közben. Közben már arra is képes, hogy tárgyakért nyúljon két kézzel. Hason fekvésből már szándékosan képest oldalra fordulni. Ki tudja nyújtani mindkét karját az alapzaton támaszkodva.
6-7 hónapos
Már egy karral is nyúl a tárgyakért, kezét nem tartja ökölbe szorítva. Képes félkörívben elmozdulni karjai segítségével, valamint hátrafelé kúszó mozdulatokat is ügyesen kivitelez.
Ha eltérést tapasztalsz a fenti mérföldkövektől, és a kisbaba rendszerint rosszul érzi magát hason fekvésben és sírva fakad, fordulj orvoshoz!
A cikk megjelent a HelloBaby! magazin augusztus-szeptemberi számában