Minden szempontból az a helyes, ha az anya és újszülöttje folyamatosan együtt lehet a kórházban. Ha pedig nincs lehetőség együttes elhelyezésre, akkor lehetővé kell tenni a kórház mielőbbi elhagyását, vagyis az ambuláns szülést. Ehhez szemléletbeli és jogi változások egyaránt szükségesek.
Szerző: Hellobaby magazin
Zavartalanul, együtt!
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy milyen fontos a folyamatos baba-mama együttlét az újszülött életének első perceiben, óráiban, napjaiban. Kórházi szülés esetén ez kétféleképpen lehetséges: vagy az édesanya és a baba együttes elhelyezésével (ez az ún. rooming-in) vagy úgy, hogy anya és gyermeke mihamarabb, akár már 24 órán belül hazatérhet a kórházból (ez az ún. ambuláns szülés). Az anya-újszülött zavartalan együttlétének biztosítását sürgeti egy 2019. februárjában kiadott jelentésében az ombudsman is. A gyermek és a családi élet védelme érdekében a szülészeteknek rooming-in rendszerben kell működniük, ha pedig ez nem kivitelezhető, akkor a kórházban lehetőséget kell adni a mielőbbi távozásra, vagyis az ambuláns szülésre.
Anya és csecsemő külön?
De miért is volt szükség az ombudsman fellépésére? Azért, mert Magyarországon a rooming-in rendszer még nem működik minden kórházban.
Hogy miért van ez így?
Nehéz rá valós indokokat találni. A szülészeti ellátás tapasztalataival foglalkozó – és az ombudsmani eljárást is kezdeményező – EMMA Egyesülethez és a Társaság a Szabadságjogokért Egyesülethez érkezett beszámolók alapján a kórházak sokszor hivatkoznak arra, hogy az anyák kórtermében nincs elég hely a csecsemők számára, hogy a baba sírása zavarja a szobatársakat, hogy az újszülött úgyis csak alszik az első napokban, nincs szüksége az anya közelségére. Könnyen belátható, hogy ezek az indokok nem igazán állják meg a helyüket.
Pedig a törvény egyértelmű
A törvényi szabályozás egyébként már eddig is egyértelmű volt: a szülő nőnek joga van ahhoz, hogy újszülöttjével együtt helyezzék el. Ahogy az ombudsman is megerősítette, a kórházi házirend nem hivatkozhat a zsúfoltságra, a szobatársak kényelmére, a személyzet munkarendjére, a kórházi infrastruktúra fejletlenségére – és persze arra sem, hogy a kórházban „az a szokás”, hogy az újszülöttek és az anyák külön vannak.
Az ambuláns szülésről
Az ambuláns szüléssel kapcsolatban számos pozitívumot tudunk felsorolni. Biztonságos, mert csökken a kórházi ártalmak, például fertőzések kockázata, költséghatékony, mert nem veszi igénybe a társadalombiztosítást és a baba-mama párosra is jó hatással van, mert saját ritmusuk alapján alakíthatják életüket már az első pillanattól fogva.