Azt mondja, számára is érthetetlen, hogyan kanyarodhatott teljesen másfelé az élete évtizedeken át. Három diplomával a zsebében, család, gyerekek és munka mellett döntött úgy, hogy ismét beül az iskolapadba és pályát módosít. Ipacs Éva lakberendezővel beszélgettünk.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Mesélnél arról, hogyan indult a pályaváltásod története?
Már kisgyermekként is lakberendezési magazinokat és képzőművészeti albumokat szerettem nézegetni. A házat – amivel mára híressé váltam – 10 éve vásároltuk, de amikor beköltözünk, még minden fal és bútor fehér volt. Egy napon álltam csupa fehér házunk egyik beltéri ajtaja mellett, és megfogalmazódott bennem, hogy színesre kellene festenem. Ehhez olyan terméket kerestem, amelynek a felvitele előtt nem kell a felületet előkészíteni, így találtam rá a nemiskacat.hu-n Annie Sloan krétafestékére, amit azon nyomban meg is rendeltem.
Amikor megérkezett és elkezdtem az a munkát, az a pillanat meghatározta számomra a következő éveket, átformálta egész énemet, megváltoztatta az életemet. De ezt akkor és ott még nem tudtam, csak azt észleltem, hogy a festés, a színek, az alkotás öröme mindaddig ismeretlen érzéseket hoz elő belőlem.
Egyre jobban ráéreztél a dolog ízére?
Igen. És így vált a korábban csupa fehér otthonunk szépen lassan egyre színesebbé. Az átalakítás annyira jól sikerült, hogy Szabó Eszter, a Lakáskultúra akkori főszerkesztője felfigyelt rá, és 2022 áprilisában megjelentette az újságban az otthonunkat. Említettem, hogy kisgyermekként mennyire lenyűgöztek a magazin lakásriportjai. Elképzeltem, milyenek lehetnek a bemutatott otthonok a valóságban, és sokszor gondoltam arra: nem létezhet annál nagyszerűbb hivatás, mint olyan széppé varázsolni egy-egy enteriőrt, amilyenek az újság fotóin. Hosszú éveken át rengeteg képet láttam, így megragadt bennem a készítőjük neve: Darabos György. Képzelheted, hogy éreztem magam, amikor itt állt az otthonomban a fényképezőgépével! Ő és a vele érkező stáb kérdezte meg tőlem először, hogy voltaképp miért is nem foglalkozom hivatásszerűen a lakberendezéssel.
Bogarat tettek a füledbe…?
Olyannyira, hogy mire megjelent a rólam szóló cikk, én már egy lakberendező iskola padjában ültem. 2023-ban végeztem.
Mit szólt ehhez az új irányhoz, nagy lendülethez a családod?
Család, gyerekek és munka mellett nagyon nehéz volt újra beülni az iskolapadba, és bár van három diplomám, többször is azt éreztem, hogy feladom, nem csinálom tovább.
Szintén nagyon sokat köszönhetek Szendrődi Enikőnek, a Nemiskacat alapítójának, a hobbibútorfestés itthoni meghonosítójának is. Enikő a kezdetektől – amikor még alig pár követőm volt a social média felületeimen – hitt bennem, sőt, több lakberendezői munkámat is megjelentette marketingoldalain. Idén nyáron meghívott biatorbágyi látványműhelyébe, hogy tartsak előadást a színekről, amelynek nagy sikere lett, így azóta már több is követte.
Mit jelent számodra, hogy „színnel-lélekkel”, hogy színt vittél az életedbe?
Amit én képviselek, az nem a klasszikus lakberendezésről szól, hanem inkább arról, hogy szeretnék segíteni az embereknek: merjenek színt vinni az életükbe! Tapasztalatom szerint a legnagyobb gát ugyanis a bátorság hiánya. Pedig az az érzés, amikor alkotsz vagy festesz, csodálatos, magával ragadó, és hihetetlen változást visz az életedbe. Muszáj, hogy ezt mindenki megtapasztalja! Mert aki elkezd festeni, annak nem pusztán a lakása, hanem az élete is megtelik színnel. Ezért találtuk ki Szendrődi Enikővel a Színnel-lélekkel workshopomat, hogy minél több embernek adhassuk át együtt ezt a tudást, ezt az élményt. Mert amikor végre átszakad a gát… az elképesztő hatású.
Ugyanezt a törekvést tükrözik a közösségi médiában található megjelenéseid is.
Kezdetben nagyon nehezemre esett használnom ezeket, de ahogy jött a sok követő és a rengeteg pozitív visszajelzés, egyre nagyobb potenciált láttam bennük. Rájöttem, a kommunikáció a közösségi médián keresztül nagyon jó módja annak, hogy minél több embernek megmutassam, mennyi kaput nyithat meg a színek használata. Erre a legjobb példa én magam vagyok.
Ami újabb útra vezetett, ugyanis Petrik Ida, a Vidéki Élet főszerkesztője felkért, hogy legyek a magazin Otthonok rovatának szerkesztője.
Mit üzennél azoknak, akik ezt a cikket olvassák?
A színekkel nem csupán vidámságot, melegséget vihettünk otthonunkba, de az érzést is, hogy az általunk vált egyedivé. És nem mellesleg fenntarthatóvá, hiszen egyetlen bútort sem kell lecserélni vagy kidobni. Ne késlekedjetek! Csak fogjátok az ecsetet és kezdjétek el! Most.
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP
• Anyaság és karrier: hogyan lehet a kettőt összehangolni? • Hogyan lehet aktív anyaként énidőt, mi-időt teremteni? • Hogyan lehet valaki jó anya?
Nyári Fruzsival, Vágó Rékával és Juhász Ágnessel beszéltünk a témával kapcsolatban.