Vajon milyen az igazán jó ajándék? Aminek valóban örül a megajándékozott, de valamelyest tükrözi azt is, aki adta. Van, aki nagyon jól választ, van akinek kínszenvedés kitalálni, mire vágyik a másik. Pszichológus szakértőnk segít a “keresésben”.
Szerző: Petrik Emese pszichológus, coach
Az öt szeretetnyelv az ajándékokban
Sokat segíthet az ajándékozásban, ha először te gondolod át, hogy neked mi okozza a legnagyobb örömet, ha ajándékokról van szó, aztán beleásod magad a család többi tagjának “megfejtésébe”. Lássuk, mit adhatunk az egyes csoportokba tartozó szeretteinknek, hogy biztosan örömöt okozzunk!
Elismerő szavak
Annak, akinek az elismerő szavak a szeretetnyelve, kedves ajándék lehet egy idézetes könyv, amit rá szabtunk, vagy egy lekvárosüvegnyi bók is. Gyerekek esetében egy füzet, vagy falikép is jó ötlet lehet, ami emlékezteti a kicsit arra, hogy miért vagyunk rá büszkék. A füzetbe sztorikat írhatunk, a falikép egy emlékezetes pillanatot örökíthet meg; átadáskor feltétlenül meséljük is el, miért illeti elismerés gyermekünket!
Ajándékozz időt!
A minőségi idő az osztatlan figyelmet jelenti. Ajándékozzunk szerettünknek közös vacsorát, süti sütést együtt, háborítatlan beszélgetést, csak rá irányuló figyelmet, ahol az övé az időnk. Fontos, hogy ez nem azt jelenti, hogy küldjük őt programra, hanem hogy mi is tartsunk vele!
Könnyítsd meg az életét!
Aki a szívességekből érzi igazán, hogy szeretik, biztosan örülne az életét megkönnyítő kisebb-nagyobb segítségeknek, mint például hogy vigyázol a gyerekére, megsétáltatod a kutyáját, elviszed szerelőhöz az autóját, vagy ha gyerekről van szó, kap pár “felmentés kupont”, például egyszer megírod a leckéjét, vagy elpakolsz a szobájában.
Ölelés
A testi érintés szeretetnyelvűek az ölelésnek, babusgatásnak, testi kontaktusnak örülnek. Lepd meg őket masszázzsal, ölelésekre beváltható jegyekkel, hogy szükség esetén felhasználhassák, és átadáskor is öleld magadhoz őket.
Tárgy, amelyről eszembe jutottál
Az ajándékozás szeretnyelv arról szól, hogy a tárgyiasított figyelmünket adjuk valakinek. Olyan ajándékot kap (értéktől függetlenül), amiről ő jutott eszünkbe. A legtöbbször tárgyi ajándékot adunk egymásnak, de ez elmehet a “csak adjunk valamit” irányba is. Ne hagyd, hogy a reklámok, vagy az aktuális bolti kínálat határozza meg, mit veszel.
Rólam, de főképp rólad szól
Be kell vallanom, hogy imádom a minőségi természetes játékokat, a társasokat, a kézzel-szívvel készült ajándékokat, de – és itt néztem magamba – ez én vagyok. Az ajándékozáshoz hozzátartozik, hogy az adó fél látásmódja is megjelenik az ajándékban, de igyekezzünk, hogy ez ne nyomja el a kapó felet. Ez akkor is nagyon izgalmas, ha te mondjuk ajándékozó típus vagy, mindenkinek mindent is megveszel, de van olyan a rokonságban, ahol nem kérnek ajándékot. Azért biztos, ami tuti, viszel egy kis apróságot, vagy tiszteletben tartod a kérést? Kompromisszum lehet, ha olyat viszel, ami elfogy, például sütsz sütit, egy szép tortát; vagy valamilyen mesét, családi sztorit, esetleg a kedvenc társasjátékotokkal játszotok egyet közösen. Így adtál is és tiszteletben is tartottad, hogy meghívóid nem kértek ajándékot.
Engedj az elveidből!
Azért, hogy a karácsony a szeretet ünnepe lehessen, engedj egy kicsit az elveidből. Nálunk az a szokás, hogy a dédik helyett megvesszük a vágyott ajándékot, de ők mégis becsomagolnak valami mást is. Hiába nincs rá szükségünk, többet ér az, hogy örömmel csomagolták, mint hogy bosszankodjunk miatta – és inkább kapjunk száz felesleges dolgot, de legyenek még sok-sok évig az életünk részei. Ezekkel a gondolatokkal kívánok nektek boldog ünnepet és közös játszva töltött pillanatokat!
Írásunk első részét itt olvashatod: