Fenti kérdésre a rövid válasz az, hogy sajnos, az orrdugulás megelőzésére nincs biztos recept – ez a kellemetlenség időről időre életünk velejárója, már babakorban is. Ezzel együtt nem árt tudni, mit tehetünk orrnyálkahártyánk védelmében, és milyen kezelésmód vezethet eredményre az orrdugulás ellen, ha mégis bekövetkezett.
Orrdugulás számos okból jelentkezhet, egyebek között allergia, reflux miatt is, de a leggyakoribb oka a nátha. Ennek a hétköznapi betegségnek a kórokozói különösen akkor képesek sikeresen megtelepedni és szaporodni az orr nyálkahártyáján, ha az valami miatt védtelenebbé válik, például mert túlságosan lehűl vagy kiszárad.
Lássunk most néhány tippet az óvintézkedésekhez!
Hasznos tanácsok
- Amennyiben az orrdugulás hátterében allergia áll, megelőzésként lehetőség szerint kerülni kell az allergénnel való találkozást. Reflux esetén babáknál segíthet, ha már a korai éhségjeleikre odafigyelünk (így kevésbé mohón esznek), ha kellő gondot fordítunk a büfiztetésükre, illetve ha a fekvőhelyük fejrészét kissé megemeljük.
- A nátha elleni védelem egyik kulcsa – mivel fertőző légúti betegségről van szó – az immunrendszer erősítése, karbantartása. A babáknál ezt jól megalapozhatja az anyatejes táplálás. Mindemellett az egészséges táplálkozás, az elegendő mozgás és pihenés, a stresszlevezetés növelheti hatékonyan a szervezet ellenállóképességét.
- Lényeges a higiéniai szabályok betartása, ennek részeként a rendszeres, alapos kézmosás, és az is, hogy a gyermeket a lehető legkorábban erre neveljük, nem utolsósorban személyes példamutatással.
- Ügyeljünk a szobahőmérséklet optimalizásálára. Újszülöttek számára biztosítsunk 22-24 °C-ot, majd ezt hetenként 1 °C-kal csökkentve vegyük vissza 20-22 °C-ra.
- A baba fürdetésekor a levegő 24 °C körüli, a víz 34-36 °C-os legyen.
- Gondoskodjunk a szobák rendszeres szellőztetéséről is, hogy csökkentsük a levegőben lévő kórokozók, irritáló anyagok koncentrációját. A babát a hidegebb időszakokban a szellőztetés idejére vigyük másik helyiségbe, mivel a hőháztartása még nem érett, és így a teste könnyen lehűlhet.
- A száraz levegő irritálhatja az orrnyálkahártyát, ezért fordítsunk gondot arra is, hogy a lakásban, a babaszobában megfelelő (kb. 50-60% közötti) legyen a páratartalom. E célra fűtőtesten elhelyezhető párologtatóedényt vagy párásító készüléket is alkalmazhatunk. A páratartalom megállapításához ma már sokféle házi mérőeszköz, többfunkciós hőmérő kapható.
- Amikor a hidegebb hónapokban a szabadba megyünk a babával, kisgyermekkel, öltöztessük mindig rétegesen, az aktuális időjáráshoz igazodóan.
- A náthás időszakban jól jöhet az olykori orrtisztítás, orröblítés, orrnyálkahártya-nedvesítés akkor is, ha aktuálisan nincs orrdugulás. Ehhez a legegyszerűbb eszköz egy babák számára is ajánlott, természetes összetevőket tartalmazó tengervizes orrspray lehet.
Ha bedugult az orrocska
Az elővigyázatosság ellenére gyakorlatilag elkerülhetetlen az orrdugulás, a nátha olykori kialakulása, kiváltképp, ha a gyermek bölcsődei, óvodai közösségbe jár.
A szükség szerinti kíméletes orrtisztítás ilyenkor nemcsak a jobb közérzet, a zavartalanabb táplálkozás és pihenés érdekében kap hangsúlyt, hanem azért is, mert a felgyűlt orrváladék további fertőzések, szövődmények táptalaja lehet. Miután a legkisebbek még nem tudnak orrot fújni, náluk a hatékony tisztítás kézi orrszívóval vagy orrszívó porszívóval oldható meg.
Ezt megelőzően, a váladék fellazításához ismét csak segítségünkre lehet egy olyan jó minőségű tengervizes orrspray, amit az ő korosztályuk számára fejlesztettek ki.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára