Ősztől tavaszig, amikor sokat vagyunk zárt térben, könnyebben találnak ránk a légúti betegségek. Ilyenkor a bölcsődébe, óvodába járó gyerekek és testvéreik is nagyobb fertőzésveszélynek kitettek; javarészt a szezononként akár többször is visszatérő náthával kell megküzdeniük.
A nátha jön, majd pár nap vagy legfeljebb egy hét alatt többnyire már megy is, de azért foglalkozni kell vele, hiszen nem mindegy, milyen mértékű, mennyire húzódik el, esetleg kialakulnak-e szövődményei. Az sem mellékes szempont, hogy a kicsi gyerekek évente akár tíz alkalommal is elkaphatják.Nézzük, mit érdemes tudni róla!
Óvintézkedések
A nátha az orrot, a torkot, a felső légutakat érintő betegség. Több száz vírusféle okozhatja, ezek jórészt a rhinovírusok vagy a koronavírusok csoportjába tartoznak. Elszaporodásuknak kedvez, ha számukra optimális feltételek közé kerülnek, azaz ha például az orrnyálkahártyánk lehűl vagy kiszárad, és emiatt nem tudja elég jól ellátni szűrő-védő funkcióját.
Megelőzésként javasolt a fázást elkerülni, hűvösebb időben megfelelően felöltözni, mozogni, a zárt helyiségekben párologtatót használni. Szintén fontos a személyes higiénét komolyan venni, illetve betartatni, rendszeresen kezet mosni, az immunrendszer hatékony működését helyes életmóddal, vitamindús táplálkozással támogatni.
A „náthaszezonban” értelemszerűen kerülendők lennének a zsúfolt helyiségek és tömegközlekedési eszközök is – azonban tudjuk, hogy ez sokszor nem megoldható, és hogy a gyermekintézményi közösségekben a náthával való fertőződés szinte törvényszerű.
Tünetek
A náthát elsősorban orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás jelzi, de hozhat torokfájást, rekedtséget, levertséget, fáradtságérzést, szaglásvesztést, hőemelkedést vagy lázat, valamint köhögést is. Mivel vírusos eredetű kórról van szó, nem hatásos ellene az antibiotikum, tehát eszünkbe se jusson saját döntés alapján ilyen gyógyszerrel kezelni nátha ellen a gyermekünket (de mást és magunkat sem) – ez ügyben mindig kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát.
Általában egyszerűen csak ki kell várni, hogy a nátha elmúljon. Persze szó sincs arról, hogy tétlenül kellene várni!
Kezelés
Fontos a bőséges folyadékfogyasztás, a helyiségek párásítása, az elegendő pihenés. Ha a gyermek tünetei enyhébbek, ha élénk, ha játszik, akkor nem kell mindenáron ágyba dugnunk őt, viszont ne vigyük közösségbe, nehogy továbbadja a fertőzést. Az általa használt tárgyakat, ruhákat, textíliákat ajánlott gyakorta fertőtleníteni, mosni.
Az orrdugulás megszüntetésében sokat segíthet egy kicsiknél is alkalmazható, természetes összetevőkből álló tengervizes orrspray befúvása az orrporszívó vagy más orrszívó használata előtt.
Szintén hozzájárulhat az orrváladék oldásához és távozásához az inhalálás. A torokfájás, a köhögés kezeléséhez e célra kifejlesztett, gyerekeknek való vény nélkül szedhető szert, illetve külsőlegesen felvihető kenőcsöt is beszerezhetünk.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára