A technika fejlődésével a császármetszés napjainkra életmentő operációból az egyik leggyakrabban végzett műtétté vált. Az elmúlt huszonöt évben tíz százalékról átlagosan negyven százalékra nőtt a császármetszés gyakorisága. A tendencia lehetséges okairól dr. Joó József Gábor szülész-nőgyógyász klinikai genetikus szakorvost kérdeztük.
Szakértő: dr. Joó József Gábor szülész-nőgyógyász klinikai genetikus szakorvos
Ön szerint mivel magyarázható a császármetszések világszerte megugrott gyakorisága?
dr. J.J.G. : Az utóbbi évtizedekben az orvosok tevékenysége fokozott kontroll alá került. A szakmai előírások is szigorúbbá váltak, és a társadalmi figyelem is egyre jelentősebb. Így gyakran a kelleténél súlyosabban esik latba az a szempont, hogy jogilag ne lehessen utólag fogást találni egy-egy döntésen. Mint az gyakran elhangzik a témában:
Az orvosoknak, kórházaknak jogilag biztonságosabb a császármetszés. A köztudat is egyre inkább ezt tartja az alacsonyabb kockázatú megoldásnak.
dr. J.J.G.: A mai szülők többsége legfeljebb két gyermeket vállal, így érthető és jogos az az igényük, hogy szeretnék, ha az a kettő “garantáltan” egészséges legyen. Az emberek bizalma megingott az orvosi szakértelemben. Ma mindent meg kell magyarázni a pácienseknek, mit miért csinálunk, és sokkal jobban számít, mint eddig, hogy a páciens mit szeretne.
Manapság a páciensek sokkal nehezebben viselnek el és kezelnek egy olyan élethelyzetet, melyben egészségi állapotuk, akár életük is jelentősen ki van szolgáltatva egy másik ember tudásának, rátermettségének, s ez a bizalmatlanság egyik forrása lehet.
Mi a magyarázata, hogy míg az egyik kórházban 11 százalék a császárarány, a másikban 50 százalék feletti?
dr. J.J.G.: Legmagasabb rátájú kórházak között vannak azok a progresszív csúcsintézmények, ahol kifejezetten magas kockázatú várandósokat látnak el, akiknél gyakrabban válik szükségessé és indokolttá a műtét. Kisebb kórházak magas császárarányai az adott főorvosok védekező stratégiájáról árulkodhatnak. Ez valamennyire érthető is, hiszen egy több százmilliós kártérítést kiszabó ítélet egy egész intézmény működését ellehetetlenítheti.
Ajánljuk még a témában: