Lehet, hogy eleve műtétre készültök, de arra is nagy az esély, hogy váratlanul dönt az orvos császármetszés mellett. Összefoglaltuk, mire számíthatsz, ha így alakul.
Szakértő: Dr. Dezső Flóra aneszteziológus
Mire számíthatsz?
Amikor eldől, hogy császármetszésed lesz, az első lépés, hogy folyadékpótló infúziót kapsz, majd katétert vezetnek a hólyagodba, hogy a műtét alatt és utána, mindaddig, amíg visszatér az érzékelésed, elvezesse a képződő vizeletet. Ezután következik az érzéstelenítés. A kismamát felültetik, előrehajlik, az altatóorvos pedig kitapintja a csigolyák közti megfelelő helyet, majd egyszeri szúrással a gerincfolyadékkal telt gerinccsatornába adja be a gyógyszert, amelynek helyi érzéstelenítő hatása van. Az anya megfelelő fektetése révén kettő-öt perc elteltével gátlódnak a mozgató és érző idegek körülbelül a mellbimbó magasságáig.
Ezúttal is fontos a megfelelő pozíció, ahogyan hanyatt fekvésnél a harmadik harmadtól kezdve mindig: kicsit balra döntve kell elhelyezkednie a kismamának. Ez megelőzi, hogy a terhes méh összenyomja a nagy hasi vénát és így a méhhez kevesebb vér jusson.
Mit érzel a szúrás után?
A szúrást követően, ahogy hanyatt fekszel, szintén az érzéstelenítő hatására, gyakran szédülést, álmosságot érezhetsz a vérnyomás csökkenése miatt. Ennek orvoslására elő vannak készítve néhány másodperc alatt ható gyógyszerek.
Ezt követően, amikor a méh állapotát, azt kissé megemelve ellenőrzik, meghúzódik a hashártyát beidegző bolygóideg, amit a spinális érzéstelenítés nem képes blokkolni – ez inkább kényelmetlen, émelygő érzés, nem éles fájdalom, és csak rövid ideig tart. Szintén előfordulhat egy sugárzó, kellemetlen érzés a jobb vállban a műtét alatt vagy utána, ennek oka, hogy néha a rekeszizom és a máj közé a műtét során levegő szorul, és a különféle idegeken keresztül ilyesmi érzést közvetít. A szülész által rendelt méhösszehúzó gyógyszer beadását követően – ezt a vérzés csökkentésére adják a baba kiemelése után – gyakran a szokásosnál erősebb szívdobogásérzésed lehet.
Amikor már itt a baba
A babát világrajövetele után megvizsgálják: megmérik, felöltöztetik és odaviszik az édesanyához pár percre. Azért nem hosszabb időre, mert a műtőben hideg van, és azt a pár perces babák nem kedvelik.
Műtét végén, ha a hasat összevarrták, kitolják az édesanyát a szülőszobára, ahol Magyarországon néhány kórházban már egyből mellre lehet tenni a babát, és ettől kezdve együtt is maradnak. Felkelni a műtét után körülbelül hat órával lehet először – ha minden kedvezően alakul.
Nem jobb az altatás?
Akkor jobb, ha gyors döntés születik a műtétről, és nincs idő megvárni a gerincérzéstelenítés hatását, illetve előfordulnak olyan anyai és magzati betegségek, amikor jobb az altatás. Akkor is erre fog sor kerülni, ha a spinális vagy epidurális érzéstelenítés valamiért nem működik, vagy ha az anya az altatáshoz ragaszkodik. Kicsivel magasabb a kockázata, mint a spinális érzéstelenítésnek. Előfordulhat a savas gyomortartalom légcsőbe jutása is, ezért kis pohár savközömbösítőt kell inni műtét előtt.
Szövődmények gerincérzéstelenítés után
Hátfájás a szúrás helyén, általában két-három nap alatt elmúlik. Elhúzódó neurológiai zavar ritkán fordul elő – zsibbadás, bizsergés kisebb területeken (epidurális szúrás után 1:10000-1:15000). Súlyos neurológiai sérülés (bénulás) előfordulása extrém ritka, 1:24000-50000.
Poszt- durapunkciós fejfájás (epidurális érzéstelenítésnél, ha a tű picit tovább megy és bejut a gerinccsatornába; spinális érzéstelenítés után ritkán százból egy-két esetben történik ilyen, akkor, ha a nagyon vékony tű által ütött lyuk nem záródik magától. Általában gyógyszerekkel csillapítható, majd megszüntethető, legvégső esetben saját vér beadása szükséges a korábbi háti szúrás környékére, ami azonnal zárja a lyukat, megszünteti ezt a fájdalmat.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!