Nagyon fontos, hogy a szülők a szülői szerep mellett, párként is jól működjenek. Mit tehetünk ezért?
Szakértő: dr. Szondy Máté
Ez komoly szorongást okozhat…
Fontos tudatosítani, hogy a gyerek születése szép, de nehéz időszak, amire fel kell készülni! Másrészt mint anyának, de akár apának is, el kell tudni fogadni, hogy elég „elég jó anyának” lenni, nem kell, nem is lehet „tökéletes anyának” lenni – mert olyan nincs.
Számos kutatásból kiderült, hogy a kismama szülés előtti szorongásai a későbbiekben befolyásolja a születendő csecsemő, kisgyerek, kamasz majd felnőtt stresszhelyzetekre adott reakcióinak intenzitását. A szorongó kismamák gyerekei későbbi stresszhelyzeteikben intenzívebb stresszválaszokat adnak.
Tud segíteni ebben a leendő édesapa?
Sokat! Egyrészt mindig legyen érzelmileg elérhető a párja számára, ugyanakkor a gyerekvállalás első időszakában a türelme és megértése a legfontosabb. Az, hogy a rá eső kevesebb figyelem ellenére támogatóan tudjon a párja felé fordulni.
Mi a tapasztalata, az emberek mennyire élik meg tudatosan a párkapcsolatukat, mennyire tudnak odafigyelni valóban a másikra?
Egy adattal válaszolnék: ma Magyarországon az emberek átlagosan napi négy percet beszélgetnek a párjukkal.
Ez az adat mindenképpen azt jelzi, hogy van hová fejlődnünk. Leginkább ezen dolgozunk a párkapcsolati terápiákon is.
Milyen módszereket ajánlana, hogy tudatosabban tudjunk figyelni egymásra?
Egyik leggyakoribb terápiás házi feladat a pároknak, hogy naponta beszélgessenek egymással öt percet. Nem többet, nem kevesebbet, de azt tévé, számítógép és szomszédok nélkül. Vagy nagyon jó eredményeket lehet elérni a kölcsönös kérések módszerével: a pár mindkét tagja kér valami teljesíthető, vállalható kérést a másiktól, pl. valamelyikük hetente kétszer hozza az ágyba a kávét.
Ezek a feladatok megnövelik a pozitív kapcsolódási pontokat és jó irányt vehet egy megromlott kapcsolat is.
Írásunk első részét itt olvashatod: