A család számára a nyár valódi felfedezés, élményekkel teli csoda és izgalom. Vajon melyek azok a helyszínek, programok, amik pici babával inkább nagy ívben kerülendők? Vagy viheted magaddal bátran, bárhová? Dr.Mile Gabriella házi gyerekorvost kérdeztük a szükséges tisztasági óvintézkedésekről.
Dobiné Olasz-Papp Nóra írása
1. Strandolás
Bátran vállalhatjátok a pancsolást a nagy melegben, de lehetőleg válassz természetes vízpartot! Legjobb a tengervíz, hisz kiváló a fertőtlenítő hatása, tiszta és élvezet benne a lehűlés. Már ülni tudó babád sarazhat, pancsolhat a parton ülve, de (úszó)pelus, fürdőbugyi védje a popsiját a homoktól! Meleg vízben, például városi strandokon remekül szaporodnak a baktériumok, jobb, ha kerülitek! Ha medencés pancsolásra vágytok, gyerkőcöd vidd inkább olyan helyre, ahol megbízható tisztaságú, gondozott, valóban gyermekek részére előkészített medencéről van szó, s persze az úszópelusról se feledkezzetek meg! Alternatíva lehet az is, ha visztek magatokkal pici, felfújható medencét. Az egy éven aluliaknak ez jobb megoldás, mint a közös medencék, ahol egy forró napon igen sokan gyűlhetnek össze. Nagyon fontos a fényvédelem is: lehetőleg természetes összetevőkből álló készítményt válasszatok kémiai fényvédő szer helyett.
A tűző napot lehetőleg kerüljétek, s nagyon figyeljetek a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására! Igény szerint szoptatott kisbabának nyári melegben sincs szüksége plusz folyadékra az anyatejen kívül élete első hat hónapjában!
2. Erdő, mező
Nincs is annál jobb, mint tápláló, finom falatokkal piknikezni egy szép tisztáson vagy meseszép erdőben, hatalmas fák árnyékban megpihenve! De mennyit fedezhet fel a baba ebből a csodás környezetből?
Ha találtok út közben szamócát, málnát, egy kis vizes átöblítés után megkóstolhatjátok! Kisgyermekek esetében talán jobb, ha ezzel egyéves koráig vártok.
3. Parkok, játszóterek
A közterületen lévő kisebb parkok nem a legmegbízhatóbbak kúszó-mászó kisbabák számára a szennyeződések, szmog, állati ürülékek felbukkanása miatt. Nem mintha azonnal súlyos fertőzéstől kellene tartanod. Akkor sincs vészhelyzet, ha a játszótéri homokozóból lapátolt be egy adagot a szájába. A nyolc-tíz hónapos, ülni tudó baba kíváncsiságát már felkeltheti a homok: markolássza, megfigyeli a száraz és vizes homok tapintása közti különbséget, és bizony kíváncsi lehet az ízére is. Aggodalomra semmi ok! Nagy valószínűséggel neki sem fog ízleni, és egy kis vizes öblítéssel eltávolíthatod a szájából a csikorgó homokszemeket. A zárt játszóterek jobbak a teljesen nyitott, bárki által éjjel-nappal használt tereknél, ám még ezeknél sem ritka, hogy üvegszilánk vagy más kellemetlen szennyeződés van a földön. Megteheted, hogy összeszeded, és kidobod a veszélyes hulladékokat, de ha olyan a hely, hogy te sem ülnél ott le szívesen, jobb, ha odébbálltok!
Otthon
Ha saját kertetek van, és nem használtok sem gyomirtót, sem növényvédő szereket, nyugodtan útjára bocsáthatod a kis felfedezőt – egy év körüli kicsiknek még ez a legideálisabb megoldás! Talán még a gazolásban is szívesen segít neked! Kismedencét is felállíthatsz számára, de fontos tudni, hogy egy pillanatra sem hagyhatod magára a vízben! Sarazni persze szabad, és melyik gyerek ne vágyna erre időnként?
Egy szó, mint száz, a nyár a szabadság, kinyílás, aktív pihenés, lustálkodás édes időszaka is. Megnő a napos órák száma, sokáig van világos, csalogat, csábít a világ, szinte hívogat, hogy menj ki, élvezd, fedezd fel! Kisbabád is szívesen töltheti kinn az időt a szabadban, főleg, ha ti magatok is tisztelitek és szeretitek a természetet.
Két fontos tipp
- És ha borul a napirend?
Próbáld kicsit elengedni a megszokott rutint! Megfelelő hordozóeszközzel nyakatokba vehetitek a városokat, különböző kirándulóhelyeket, s ha álmos, elfáradt, jót alszik majd benne. Vizes közegben használhatsz kifejezetten fürdőzéshez való kendőt is, mely nagy százalékban blokkolja a káros napsugarakat is. - Ne óvd túl!
Az alapvető higiéniai szabályok betartása esetén nem kell aggódnod a kosz miatt. A túl steril, túl biztosított környezet nem ad lehetőséget tapasztalatok gyűjtésére, magabiztosabbá váláshoz, és az immunrendszer fejlődésének sem jó, ha nem szembesül kisebb kihívásokkal.
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.