2020-ban, a Covid miatti lezárások alatt a Skóciában élő Kitti hazautazott Magyarországra párjával, és a kötelező karantén után már nem ketten, hanem hárman látogatták meg a leendő nagyszülőket. Milyen a várandósgondozás, a szülés és a gyermeknevelés Skóciában, ha a picur még egy kis meglepetést is tartogat?
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Kitti 2012 áprilisában ismerkedett meg leendő férjével egy magyarországi szórakozóhelyen. Örömük azonban nem lehetett felhőtlen, hiszen Kitti repülőjegye már megvolt augusztusra: egy barátnőjével Skóciába utazott, már ott élő testvéréhez. Kittit vonzotta a másféle kultúra, szerette volna kipróbálni, milyen máshol élni, máshol dolgozni. Hamarosan aztán a párja is utána utazott, és Skócia Északi részén, Aberdeen kisvárosában telepedtek le. Kitti egyetemre járt, férje étteremben dolgozott. Az esküvőjüket 2020 májusában, itthon szerették volna megtartani, de a Covid miatti lezárások miatt az eredeti terv kicsit módosult.
Vissza Skóciába, de már babával
Az itthon töltött karantén végén Kitti halvány pozitívat tesztelt. A férjével először mindketten megijedtek, hiszen a Covid akkoriban aggasztó, kiszámíthatatlan rémségként szőtte át az egész világot. De a nagyszülők pozitív reakciója hamar visszaadta az ő bizakodásukat is. Az esküvőt végül megtartották, immár hármasban, és a 2021 őszén megtartott lakodalmukon már a 10 hónapos kislányuk is részt vett.
Kitti a várandósság első 16 hetét itthon töltötte, így belekóstolt a magyarországi terhesgondozás protokolljába is. Amikor visszatértek Skóciába, furcsa volt számára, hogy nincs saját orvosa, hanem egy úgynevezett Maternity Service-be kellett bejelentkeznie, melyet leginkább a mi védőnői hálózatunkhoz lehet hasonlítani. A hely maga olyan, mint egy kórház, ahol a lakhely szerint rendelik hozzá a kismamát egy szülésznőhöz, nem lehet választani. A várandósgondozás során panaszmentesség esetén orvossal nem is találkoznak a kismamák, a havi rendszerességű gondozást a szülésznő végzi. Ez vérvételből, vizeletvizsgálatból, pulzus- és súlymérésből áll. Persze van lehetőség magánorvoshoz járni, ekkor a vizsgálat fizetős.
A 36. héten a szülésznő kitapogatja, hogy a baba befordult-e. Kitti ezt nem élte meg rosszul, bár kicsit fájt neki a vizsgálat, és féltette a babát, nem lesz-e baja a nyomkodástól. A 36. héttől kéthetente találkoznak a szülésznővel, CTG nem volt. A várandósgondozási protokoll alapján Skóciában a 40. hét után még egy hetet engednek túlhordani, de erre Kittinél nem került sor, hiszen a 38. héten beindult nála a szülés.
Váratlan fordulat
Skóciában nem lehet orvost választani. Edinburgh-ban, ahol addigra Kittiék éltek, egyetlen nagy kórház van. Az épület egyáltalán nem kórházra, sokkal inkább hotelre emlékeztet: modern, szép és kényelmes. Sajnos, a várandósság alatt a Covid miatt Kittinek nem volt lehetősége előre megismerkedni a szülőszobával, de a szülés során látta, hogy kád, bordásfal is rendelkezésre áll, és hogy „normál” szülőszoba is van, persze mindegyikhez saját fürdő és vécé tartozik. Skóciában természetes, hogy a kórházban mindenütt tisztaság van, a vécépapír és a kézmosó alapfelszerelés. A Covid-mentes időkben több kísérő (például a leendő nagymama és a férj is) bent lehet szülésnél, ez esetben viszont csak a férjet engedték be. Kitti jól érezte magát várandóssága során, a 36. hétig dolgozott. A Covid miatt szerencsére nem volt nagy hajtás az étteremben. A szülés december 20-án indult be, Kitti aznap még pakolt, takarított, este viszont úgy érezte, szivárog a magzatvíz. Érzett néhány erős fájást is, ezért arra gondoltak, hátha rohamos szülés lesz, és felhívták a kórházat. Ott azt tanácsolták nekik, várjanak, számolják a fájások között eltelt időt. Kittiék néhány óra múlva bementek a kórházba, ahol CTG-vizsgálat után hazaküldték őket. Éjjel újra bementek, akkor be is fektették őt, majd reggel 7-kor oxitocinnal beindították a szülést.
Ajánljuk kiadványunkat SZÜLÉS-SZÜLETÉS címmel:
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!