A sztereotípiák előítéletek és általánosítások, melyekkel gyakran találkozhatunk. Nem mindig károsak, de akár torzíthatják is a valóságot. Életünk bármely területén megjelenhetnek – ott vannak például a babadivatban is.
Szerző: Zimmerer Anita pszichopedagógus
A nemi sztereotípiák következménye egyebek között a kék és rózsaszín megjelenése a fiúk és lányok számára készült ruhákban. Ez nem biztos, hogy tükrözi a valós igényt, és korlátozhatja a szabad választást. A babaruhák tervezésekor gyakran alkalmaznak olyan jellegzetes mintákat, motívumokat is, amelyek a társadalomban elfogadottak, például virág a lányoknak, kisautó a fiúknak. A nemzeti és etnikai sztereotípiák nyomán szintén érvényesülhetnek az adott kultúrához, nemzethez kapcsolódó színek és minták.
Változó idők, változó színek
A gyermekdivat témája több kutatás tárgyát képezte már, s akadnak, akik úgy vélik, egészen az őskorig vezethető vissza a nemek és a színek közötti kapcsolódás. Egykor a nők feladata volt az érett gyümölcsök, bogyók gyűjtögetése, amelyek általában pirosas, rózsás színekben pompáznak. Ez nem csak esztétikai élményt nyújtott: segíthetett az ehető és a mérgező bogyók megkülönböztetésében is. De hogy végső soron emiatt kapnak rózsaszín vagy piros ruhácskákat napjainkban a kislányok, csak feltételezés. Az is ellentmond ennek, hogy a 20. század elején éppenséggel fordítva öltöztették a kicsiket: inkább a fiúk kaptak piros ruhát, mivel ezt határozott, erős színnek tartották, és úgy vélték, jellegénél fogva támogatja a nemi szerepnek megfelelő személyiségfejlődést. (A mandala-színtanban is az erő, a hatalom jelképe a piros.)
Hogy ez a szokás miért fordult meg, arra vonatkozóan nincsenek adataim, de a kék szín most már hosszú ideje a férfiasságot, az erőt és hűséget szimbolizálja. A történelem során is gyakran jelent meg a férfiruházatban, például a lovagok páncélján vagy a királyi udvarok öltözeteiben. A kék valaha talán azért volt megfelelőbb a fiúk számára, mert kevésbé látszik rajta a kosz, és könnyebb tisztán tartani.
Kényelmes és praktikus megoldások
A legújabb kutatási eredmények szerint a színek népszerűsége kulturális meghatározottságú a fiúknál és a lányoknál, és semmiképpen sem velük született jellemzőket fejez ki.
Így egy-egy „túlságosan rózsaszín” korszak nem jelez tartós és visszavonhatatln személyiségváltozást. A szereptanulás sohasem fejeződik be, mindig az új életszakaszokhoz, helyzetekhez igazodik.
Én úgy gondolom, mindegy, milyen színű ruha van a kicsin. Egy kislány a rózsaszín mellett nyugodtan kaphat kék ruhácskát is, ezenkívül tologathatja a játék autókat vagy a játék mozdonyt. A kisfiú is játszhat babával. A lényeg, hogy engedjünk kipróbálni és megtanulni a gyerekeknek mindenféle szerepet, szülőként pedig legyen szabadságunk választani, ne érezzük magunkat elvárások által kényszerítve semmiben, beleértve a babaruha-választást. Még akkor sem, ha a nagyszülők részéről erős a nyomás.
A kislányoknak is lehetnek olyan ruháik, amelyekben könnyedén játszhatnak és mozoghatnak, és a fiúknak is lehetnek élénkebb színű, vidám darabjaik.
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.