A szeretet ünnepén igyekszünk mindenki igényeinek és kérésének eleget tenni, a legjobb és legszebb ajándékokat beszerezni a fa alá, és meghitt környezetet kialakítani otthon. Mind közül a legfontosabb a kisbabánk, a kisgyermekünk, és az ő igényeihez, illetve életkorához való alkalmazkodás.
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett
Ha kicsi gyermekünk van, az összes bababarát tényezőt, bababiztos szempontot érdemes szem előtt tartanunk az ünnepekre készülődve és az ünnepek alatt is – legyen szó a karácsonyfa-állításról vagy épp a programok szervezéséről. Ehhez gyűjtöttünk össze most néhány fontos szempontot.
Dekoráljunk körültekintően!
A kisbabáknak, a kisgyerekeknek a karácsony – megannyi fényével és szép díszeivel – nagyon nagy örömöt jelenthet, de fontos, hogy az ünnepi környezetben is biztonságban legyenek.
Hogy a fenyőnek is örülhessünk
Tapasztalat hiányában, de minden kíváncsisággal felvértezve a gyerekek váratlan mozdulatokat tehetnek, ezért sose hagyjuk őket egyedül a karácsonyfával, hiszen pillanatok alatt megtörténhet a baj. Mindig legyen ott velük valaki, hogy biztosan csak azok a dolgok jussanak a kezükbe (és a szájukba), amelyek tényleg abszolút veszélytelenek.
Jó megoldás, ha egy sarokba tesszük, hiszen ha a falak által két oldalról is védve van, kisebb a borulás veszélye.
Sokan nem tudunk elszakadni szívünkhöz nőtt, kedvenc régi üveggömbjeinktől, csodálatos törékeny vagy épp szúrós karácsonyfadíszeinktől. Ha mindenképp feltennénk ezeket a fára, kerüljenek a fenti ágak egyikére, hogy a gyerekek garantáltan ne érhessék el őket. Az alsóbb szintekre, melyeket megkörnyékezhetnek, javasolt baba- és környezetbarát díszeket elhelyezni, például plüssdekorációkat, melyekkel nem sérthetik fel a kezüket.
Amennyiben baba vagy kisgyermek van a családban, a szaloncukros (vagy habkarikás, pattogatott kukoricás) díszítést inkább hagyjuk ki, vagy tegyük az ilyen édességeket máshová, egy tálba, hiszen senki sem szeretné, hogy a picik nekik még nem való, cukros dolgokat csócsáljanak, pláne csomagolással együtt, vagy hogy a nagyobbak túlságosan teletömjék magukat édességgel.
Erre is érdemes odafigyelni!
Bár gyönyörű lehet a karácsony egy csillogó, világító díszbe öltöztetett házban, csökkentsük a villódzó és fénylő díszek, a hangos, zenélő elemek és figurák számát.
Az ajándékok kicsomagolásánál szintén legyünk résen, nehogy egy kis csomagolópapír-darabot, szalagot vagy bármilyen egyéb mütyürt a szájukba vegyenek. Segítsünk nekik a kicsomagolásnál, és a csomagolóanyagokat minél előbb távolítsuk el.
Az ünnepi sütés-főzés során a konyhából nem kell „kitiltani” a gyerekeket, sőt – de bizonyos szabályokat feltétlenül be kell tartani. Asztalhoz ülve ügyeljünk arra, nehogy lerántson, magára rántson valamit a kis izgő-mozgó. Tartsuk távol őt az ünnepi étkészlettől is, mert megszúrhatja magát, vagy eltörhet ezt-azt. Lehet, hogy szeretünk gyertyát gyújtani az étkezés alkalmával a hangulat kedvéért – ez esetben ügyeljünk rá, hogy kellő távolságban legyen tőle a gyermek, ne hagyjuk egyedül vele, és ha vége az étkezésnek, mindenképp oltsuk el a lángot. Bánjunk ugyanilyen óvatosan a csillagszórókkal és az illatmécsesekkel, illatgyertyákkal is!
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.