Mit takar a rejtélyes három betű: IVF? Melyik lombikközpontot válasszuk, és egyáltalán: mire készüljünk, ha csak így, mesterséges úton lehet gyermekünk?
Szerző: HelloBaby magazin
Íme a legelőször felmerülő fontos kérdésekre a válasz:
Mit jelent az IVF?
Az In Vitro Fertilizáció jelentése: szervezeten kívüli, azaz mesterséges megtermékenyítés, lombikprogram.
Kiknek nyújthat segítséget?
Az IVF-módszert a női meddőség kezelésére fejlesztették ki – arra az esetre, amikor például a petevezetők sérülése vagy hiánya miatt nem jöhet létre természetes módon fogantatás. Ma már széles körben alkalmazzák akkor is, ha a gyermektelenség oka férfi eredetű, például nincs elég mennyiségű vagy minőségű spermium.
Mi történik a mesterséges megtermékenyítés során?
A nőt hormonkészítményekkel kezelik, hogy több petesejtje érjen, amelyeket egy szívótű segítségével leszívnak a petefészekből (punkció), majd egy petricsészében egyesítik a hímivarsejtekkel. A legéletképesebb embriókat beültetik a méhbe, és ha minden rendben megy, komplikációmentes terhesség az eredmény.
Mi az első lépés?
Sok kritériumtól függ, kiknél alkalmazható sikeresen ez az eljárás. A szakorvos a kivizsgálások, a laboreredmények és az előzmények együttes értékelése után dönti el, szükséges-e a beavatkozás. Az első konzultációkat követően a páciens nőgyógyászati és vérvizsgálatokon vesz részt, majd a leleteket kiértékeli egy nőgyógyász-endokrinológus. A diagnózisnak megfelelően megkezdődik a hormonkezelés.
Mekkora az esélye, hogy így sikerül?
Ez a nők életkorának is függvénye. A fiatalabb nők (40 év alatt) esélye magasabb. A lombikprogram az esetek kb. 30%-ban vezet az új élet megszületéséhez.
Hány kezelést fedez a TB?
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár legfeljebb hat, sok esetben öt kezelést finanszíroz.