A donorpetesejtből illetve spermiumból történő asszisztált megtermékenyítési eljárásokat rengeteg tévhit és félinformáció övezi – nemcsak laikus, hanem szakmai berkekben is. Ezeket próbáltuk eloszlatni szakértőink segítségével.
Szakértők: Dr. Szebik Imre, bioetikus; Dr. Vereczkey Attila, meddőségi specialista, a Versys Clinics orvosigazgatója; Dr. Zeller Judit, jogász TASZ; szöveg: Károlyi Natália
Kiből lesz donor?
Minden egészséges 20 és 35 év közötti férfi és nő jelentkezhet donornak. A szakmai előírások értelmében a jelentkezőknek többféle vizsgálaton kell átesniük: szerológia, HIV szűrés, véralvadás vizsgálat, nők esetében nőgyógyászati, férfiak esetében urológiai és andrológiai ellenőrzés vár a leendő donorokra.
A mi intézetünkben a kötelezően előírt vizsgálatokon túl kromoszómavizsgálat, bizonyos genetikai szűrés, és pszichiátriai vizsgálat is történik – tudtuk meg dr. Vereczkey Attilától. Ezen kívül egy részletes kérdőívet is ki kell töltenie a jelentkezőknek, válaszaikból az életmódjukat próbáljuk megismerni. A jelentkező férfiaknak sajnos mindössze 10 százaléka alkalmas valóban donornak. Ez a lesújtó helyzetkép sajnos egész Magyarországra jellemző. Hölgyek esetében sokkal jobb a statisztika. Sokan nem tartják életszerűnek, hogy egy nő önként vállalkozzon anonim petesejt donornak, én viszont rendszeresen meggyőződöm ennek ellenkezőjéről.
Önzetlen segítség
Járt nálunk olyan jómódú ügyvédnő, aki tudta, hogy 35 éves koráig lehet csak donor, ezért 34 évesen még gyorsan bevállalta az adományozást, hogy valakinek segíthessen. Volt, aki az intézetünkben járt pár éve beültetésen, összejött a baba, és szeretett volna egy másik nőt ilyen módon hozzásegíteni az anyasághoz. A kezelés és a leszívás megpróbáltatásaival való riogatást sem látom megalapozottnak: Huszon-harmincéves, makkegészséges, termékenységük csúcsán lévő nőkről beszélünk: esetükben csak minimális hormonkezelés szükséges, inkább arra kell csak ügyelni, hogy túl ne stimuláljuk őket.
Értékrendi megfontolások
A donorsejtből való babavállalás ugyanakkor nem minden pár számára bevállalható alternatíva. Az ivarsejtek adományozása sok embert juttat gyermekhez, de ez az eljárás például a katolikus egyház álláspontja szerint is megbontja a házasság egységét.
– teszi hozzá dr.Szebik Imre bioetikus.
Az anya biológiai szerepvállalása, még egy donorpetesejtből fogant magzat kihordásában, megszülésében is óriási. Egyes pároknak, férfiaknak azonban nehezebb megélni, értelmezni az apa szerepét az új élet fogamzásában, ha biológiailag egy másik férfitól származik a baba génállományának fele.
Jogok és érdekek
A szülők jogain, érdekén túl fontos szempont egyrészt az adományozó érdeke, másrészt a születendő gyermek érdeke is: joga van megismerni a genetikai eredetét, a lélektani okokon túl azért is, mert az eljárás egyre szélesebb körű elterjedése miatt, egyre fontosabb lesz a vérrokonság kizárása a párválasztáskor. A legtöbb országban már most korlátozzák, hogy legfeljebb hány párnak adományozhat egy személy ivarsejtet, hogy ne terjedjen el aránytalan mértékben egyetlen ember genetikai állománya.
A születendő gyermek elfogadása
Mivel a donorpetesejtből való lombik sikere nem függ a fogadó anya életkorától, így szerencsére nem sürgető tényező az idő. Nagyon kockázatosnak tartom azonban, ha valaki átgondolatlanul fog bele egy ilyen gyermekvállalásba. Érdemes pszichológus vagy pszichiáter segítségét kérni a döntési folyamatban – javasolja dr Vereczkey Attila.
Párok esetében mindenképpen közös és kölcsönösen szabad döntésnek kell születnie. Nincs rendben, ha az egyik fél belül tiltakozik és csak a párja kedvéért megy bele – véka alá rejtve az ellenérzéseit. Méltatlannak tartom, hogy egy ártatlan kisbaba, aki semmiről sem tehet, egy ilyen feszült, rejtett neheztelésekkel, konfliktusokkal terhelt légkörbe érkezzen.
El tudják-e fogadni, ha például autista lesz, vagy csak egyszerűen rossz tanuló, vagy más szempontból tér el a szülők elképzeléseitől. Tartsuk szem előtt, hogy a folyamat vége a baba megszületése, aki megérdemli, hogy a környezete olyannak fogadja el, amilyen! – figyelmeztet a szakember.
Cikkünk előző részét itt olvashatod: