A tél végi kimerültség, fényhiány a magyar lakosság 10-12 százalékánál vezet téli depresszióhoz. A közismert tünetek legyőzéséhez ad segítséget a Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszékének vezetője, Perczel Forintos Dóra, aki szerint akár az adakozás is megoldás lehet.
Szakértő: Prof. dr. Perczel Forintos Dóra klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta; semmelweis.hu
Kevés a napfény
A téli depresszió elsődleges oka Magyarország földrajzi elhelyezkedése, vagyis a téli időszakra jellemző fényhiány. A kevés napfény a szervezetben alacsony szerotonin és magas melatonin szintet eredményez, ez befolyásolja nemcsak az ember, de még bizonyos állatok kedélyállapotát is.
Télen lemerül a szervezet energiaszintje is, jellemző a fáradékonyság, a nyomott hangulat, a kedvetlenség. Tünet lehet a nyugtalanság, ingerlékenység vagy éppen az érdektelenség és az aluszékonyság is. Mindezeken felül jelentkezhet étvágytalanság vagy éppen falánkság is.
Mozogj!
Perczel Forintos Dóra szerint a legjobb ellenszer a mozgás. Ha kisüt a nap, lehetőleg sétáljunk, kiránduljunk a szabadban.
A fényterápia (2500 lux feletti fény) jótékony hatása ismert, de Magyarországon nem igazán elterjedt a módszer. Azt érdemes tudni, hogy a szolárium nem helyettesíti a napfényt.
A Semmelweis Egyetem klinikai szakpszichológusa szerint a hétvégi pihenőnapokat mindenképpen kikapcsolódásra kellene használni – a munkát, a terhelést csökkenteni kell. Azt javasolja, hogy szánjunk legalább napi fél órát olyan tevékenységekre, melyek örömet adnak – például zenehallgatás vagy aktív zenélés, olvasás, séta barátokkal, filmnézés. Segít az is, ha a mindennapi kötelező tevékenységeket vagy házimunkát – például sütés, főzés, vasalás, takarítás – nem csak kötelességként élik meg, hanem kedvvel fogadják, és úgy végzik el, hogy lehetőleg más ne zavarja gondolataikat. Így ez is örömforrássá válhat.
Voltak az elmúlt években időszakok, amikor kevésbé lehetett részünk közösségi élményekben, pedig a társas kapcsolatok ápolása, a családtagokkal, barátokkal együtt töltött idő az ember alapvető igénye, biztonságot ad és eloszlatja a rosszkedvet. Ez a téli depressziónak is remek ellenszere.
Hogyan legyünk együtt mégis biztonságban?
Kiránduljunk a barátainkkal, sétáljunk a szüleinkkel, nagyszülőkkel! Találkozzunk velük a szabadban, ott is tudunk egy nagyot beszélgetni! Ha ehhez még a nap is kisüt – duplán felvehetjük a kesztyűt a télvégi lehangoltsággal szemben.
A karácsonyi időszak a rászorulók segítéséről és az adakozásról is szólt, de egy hindu közmondás szerint is „az az igazi boldogság, amikor másokat boldoggá teszünk”. Ne csak karácsonykor gondoljunk a nélkülözőkre! Ne hagyjuk magányosan a másikat, segítsünk egy egyedülálló idős embert, ha tehetjük!
Szülők lettünk! – Segítség a fogamzástól négyéves korig