A mellgyulladás a szoptatás gyakori velejárója, ami sajnos, hozzájárulhat a korai elválasztáshoz is. Azonban ha többet tudunk meg róla, megelőzhetjük a kialakulását, illetve hatékonyabban kezelhetjük, hogy ne legyen további szövődménye.
Szerző: Hugyecz Marietta biológus, egészségtanár, önkéntes szoptatási segítő
A mellgyulladás megelőzése és kezelése
Ha a szoptatási időszak alatt fájdalmat érzünk a mellünkben, akár a kezdeti tejbelövelléskor, hajlamosak vagyunk rögtön a legrosszabbra gondolni. Pedig ezek a testünkben zajló élettani folyamatok, ha megfelelően odafigyelünk rájuk, sokszor elmúlnak, ezért sem kell túlzottan megijedni tőlük.
Elavult nézetek
A múltban a mellgyulladásra szinte mindig ugyanazt a kezelést javasolták, még szakemberek is, mivel azt gondolták, hogy a pangó tej okozza. Minél többet kellett szoptatni és fejni, üríteni a mellet. Azóta már beigazolódott, hogy nem javasolt többet szoptatni, mint ahogyan azt a csecsemő igényli, sőt, fejni sem javasolt, hiszen az is többlettermeléshez vezet. A tudományos bizonyítékok ma már azt mutatják, hogy a masztitiszt tejcsatorna-gyulladás és kötőszöveti ödéma okozza.
Tejcsatorna-szűkületet okozhat még a mellet ért trauma, a nem megfelelő szopási technika, mellre tapadás (cumizavar), a rövid ideig tartó, nem hatékony szopizás, vagy az, ha egy-egy szoptatás kimarad (például amikor a babánk először alussza át az éjszakát), esetleg ha a pici szopási sztrájkba kezd. Vérszegénység is állhat a háttérben, illetve közrejátszhatnak benne nem megfelelő táplálkozási szokások, zsírosabb ételek fogyasztása, elégtelen folyadékbevitel. Kialvatlanság, stressz és legyengült immunrendszer is állhat a háttérben, mely a szoptatási időszak elején még inkább jellemző.
Helyes megoldások
Olyan esetekben, amikor feszül, ödémásodik a mell, javasolt óránként 10 percen át hűteni, például konyharuhába tekert jégakkuval vagy mirelit zöldséggel, ami idomulni tud a felületére. A tévhitekkel ellentétben ez nem vezet a tejapadáshoz, hiszen a tej szopizáskor termelődik!
Amennyiben ezek ellenére sem enyhülnek a tünetek, javasolt bevenni szoptatás mellett alkalmazható gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító gyógyszert, mely támogatja szervezetünk védekezését. Az Academy of Breastfeeding Medicine mellgyulladásról szóló új protokollja alapján 8 óránként 800 mg ibuprofén vagy 1000 mg paracetamol hatóanyag javasolt, illetve 4 óránként ajánlott váltani ezeket.
Masszírozás? Felejtsük el!
A gyulladt mellett masszírozni szigorúan tilos, már csak azért is, mert ez nagy fájdalommal jár, és további sérüléseket okoz a mellszövetben, aminek súlyosabb szövődményei lehetnek, akár tályog is kialakulhat. Inkább csak simogassuk a mellet, ahogyan egy kismacskát simogatnánk.
Amennyiben állapotunk a fentebb említett kezelések hatására nem javul, sőt esetleg rosszabbodik, azaz 24-48 óra elmúltával láz, valamint influenzaszerű tünetek jelentkeznek, a kezelés már orvosi kompetencia! Antibiotikum-kúrára lehet szükség. Ha az antibiotikumkezelést követően, 48 óra elteltével sincs javulás, érdemes le is oltatni az anyatejet a célzottabb kezelés érdekében.
Emiatt sem kell aggódni
Nincs tudományos bizonyíték arra vonatkozóan sem, hogy gombás fertőzés okozná, ahogy arra sem, hogy a mellbimbót ért trauma állna a háttérben. A bimbósérülés, -sebesedés nem jelent fokozott rizikót a fertőzéses mellgyulladás kialakulására.
Visszatérő mellgyulladás esetén vegyük fel a kapcsolatot laktációs szaksegítővel.
A legfontosabb teendők mellgyulladás esetén
- Folytassuk a válaszkész szoptatást, ne törekedjünk a mell teljes kiürítésére.
- Csak akkor fejjünk, ha kisbabánktól szeparálva vagyunk, vagy ha nem szopik hatékonyan.
- Csak annyit és akkor fejjünk, amennyit és amikor babánk is szopizna.
- Alkalmazzunk hűtést, jegelést naponta többször, akár óránként 10 percen át.
- Szükség esetén alkalmazzunk megfelelő fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt.
- Bár a meleg borogatás/zuhany pozitív hatása klinikailag nem igazolódott, oldhatja a feszültséget, ellazíthat, jobb közérzetünk lehet tőle. Kipróbálhatjuk – de mivel ronthatja a gyulladásos állapotot, csak mértékkel.
- Kerüljük a bimbóvédő használatát.
- Jól támasztó, kényelmes melltartót, trikót viseljünk.
- Semmibe ne áztassuk a melleinket, és ne is kenegessük krémekkel.
- Tilos a masszírozás, kivéve az óvatos nyirokmasszázst.
- Alkalmazhatunk lecitinkúrát (napi 5-10 g, szájon át), amely csökkenti a tejcsatornaödémát, és viszkózusabbá teszi a tejet.
- Megfontolhatjuk probiotikum szedését, azonban nincs rá jelentős evidencia.
- Antibiotikum alkalmazása kizárólag bakteriális fertőzés esetén történjen, orvosi javaslatra.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról