A téli időszakban nem ritka, hogy a gyerekeknek hetekig folyik az orruk, hosszan náthásak. Figyelni kell azonban arra, hogy csupán az orvos által rendelt orrcseppet használjuk és feltétlenül csak az előírt ideig alkalmazzuk.
A kisgyermekek hosszan elhúzódó náthájának felülfertőzések is lehetnek a következményei, ezért is igyekszünk őket gondosan kezelni, hogy ne alakuljon ki például egy fülgyulladás. Ám nem mindegy, hogy milyen szereket és mennyi ideig alkalmazunk. A természetes, szelíd gyógymódokról is konzultáljunk a gyermekorvosunkkal!
Tünetek
Akár egy hét alatt is kialakulhat orrcsepp-, vagy orrspray-függőség – hangsúlyozza a Semmelweis Egyetem Fül-OrrGégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.
Vény nélküli szerek
A gyógyulási idő után az orrcsepp használatot abba kell hagyni, mert utána már az orrcseppek túlzott használatának mellékhatásait kezeljük, ami az ellenkező hatást fejti ki. Ahogy a szer hatása elmúlik, az orrnyálkahártya visszanyeri természetes véráramlását, a vérerek újból kitágulnak, ezáltal a vérellátás fokozódik, és az orrnyálkahártya a korábbinál még jobban megduzzad.
dr. Fent Zoltán. A Semmelweis Egyetem adjunktusa felhívja a figyelmet arra, hogy a függőség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat.
Idő kell, míg helyreáll
Minél hosszabb ideig használja valaki ezeket a szereket, annál nehezebben tud visszaállni a nyálkahártya önszabályozó mechanizmusa. Mint arra dr. Fent Zoltán felhívta a figyelmet, nagy számban jelentkeznek a betegek ezzel a problémával a fül-orr-gégészeti szakrendeléseken. Amennyiben az orrcseppfüggőség hátterében náthás megbetegedés áll, úgy nazális szteroid készítményekkel egy-két hét alatt le lehet szoktatni a pácienseket a szerhasználatról. Azonban – emeli ki a szakember – senki ne számítson arra, hogy néhány nap alatt teljesen kidugul az orra és jól lesz, hiszen itt sokszor több hónapja fennálló függőséget kell megszüntetni.
Forrás: semmelweis.hu