Azt egészen biztosra veheted, hogy a szülővé válás minden téren hatalmas változásokat hoz. Másként látsz sok mindent, máshova helyeződnek a hangsúlyok, a világ közepe pedig attól kezdve Ő lesz. Jól teszed, ha alaposan felkészülsz erre a változásra! Sokféle lehetőség közül válogathatsz.
Szerző: W. Ungváry Renáta
Tájékozódj a lehetőségeidről!
Ne hamarkodd el a kórház és orvos választást! Az a legjobb, ha meghallgatod a barátnőid, ismerőseid tapasztalatait – ennek alapján máris sok kérdés fog megfogalmazódni benned. A terhesgondozás kapcsán a védőnővel is meg fogsz ismerkedni, hallgasd meg az ő javaslatait, tapasztalatait.
Ha megismernek valamelyest, segíteni tudnak a kórház- és orvosválasztásban is. Jó, ha tudod, melyik szülészetnek mi a specialitása, milyen a szemléletmódja. Hatalmas különbségek lehetnek az egyes szülészetek között például a császármetszések arányában vagy a szoptatástámogatásban vagy az intenzív osztályos háttér meglétében.
Hozzád közelállót válassz!
Aki alapvetően természetes szülésre vágyik, nyilván jobban teszi, ha olyan intézményt választ, ahol kevesebb a császármetszés. Előítéletektől mentesen tájékoztatnak az otthonszülés törvény biztosította lehetőségeiről is. A dúla és a perinatális szaktanácsadó egy sor olyan témáról beszélgetni tud veled, amely biztosan foglalkoztat a szüléssel kapcsolatban. Ha például már a második szülésedre készülsz egy esetleg rossz emlékű első szülés után, jó, ha végigbeszéled velük a történteket. Természetes, hogy a várandósságod idején ez a téma érdekel a legjobban!
Menj el a kórházi szülésfelkészítőre!
Ha már tudod, melyik kórházban fogsz szülni, feltétlenül látogass el arra a rendszerint több előadásból álló felkészítőre, amit a helyszínen tartanak. Ezekből képet alkothatsz arról, hogy milyen a helyi gyakorlat a szülőszobán, milyen keretekre számíthatsz, mikor érdemes elindulni otthonról, mi fog veled történni, ha megérkeztél, hol vajúdhatsz, hol zajlik majd a szülés, kaphatsz-e fájdalomcsillapítót, és ha igen, milyen fajtát részesítenek előnyben.
Felteheted az összes kérdésedet, ami a helyi szokásokra vonatkozik, például milyen holmikat vigyél magaddal, szabad-e vajúdás alatt enni, inni, fogsz-e beöntést kapni, milyen okmányokra lesz szükség az anyakönyvezéshez, milyen higiénés szabályokat kell betartani, mikor van látogatás és hol. A kórházi felkészítés része szokott lenni egy olyan alkalom is, amikor az újszülött szoptatásáról, gondozásáról esik szó.
Tájékozódj a szoptatásról!
Hallgasd meg a barátnőid és ismerőseid tapasztalatait, kérdezd meg anyukádat, nagymamádat, ők hogyan emlékeznek vissza a szoptatásra, meddig szoptattak és milyennek találták. Erre nem azért van szükség, mert a szoptatási képességedet ezek a tényezők befolyásolják, hanem azért, hogy tudd, milyen sokfélék lehetnek a tapasztalatok. Így könnyebb lesz saját magad számára kérdéseket megfogalmazni, például a legfontosabbat: mi a célod? És mit kell tenned, hogy pozitív szoptatási élményeid legyenek? A legjobb felkészülést egy szoptatós baba-mama csoport akár többszöri meglátogatása jelenti, ott ugyanis különböző korú szoptatott gyerekeket és anyukáikat figyelheted meg és kérdezhetsz tőlük. Vagyis egy kicsit képbe kerülhetsz arról, mit is jelent ez az egész. Végül érdemes egy szoptatási tanácsadóval felvenni a kapcsolatot, és vele beszélgetni a legfontosabbakról egyéni vagy kiscsoportos felkészítés során. A szoptatás ugyanis nagyon egyszerű, de sokszor alaposan megnehezítik a kedvezőtlen körülmények. Ha például a kórházi tanfolyamon azt kérik, vigyél magaddal cumisüveget, cumit és bimbóvédőt, amikor szülni mész, akkor sejtheted, hogy mindez nem azért van, mert e nélkül esélytelen a szoptatás, hanem mert nem állnak a helyzet magaslatán szoptatástámogatásban.
Hordozási tanfolyam?
Az újszülött testkontaktus igénye hatalmas, és ez eltarthat jó néhány hónapig.
A jól megkötött, hagyományos, szövött kendő olyasfajta körülöleltséget és ringatózást biztosít, mint amit a méhen belüli életben élvezett a magzat. Talán ennek köszönheti hatalmas sikerét. Látogassatok el már várandósan hordozási tanfolyamra, ahol élethű babákkal gyakorolhatjátok a megkötést, és szakképzett oktató segít felmérni a különböző hordozóeszközök kényelmét.
Ha terveztek légzésfigyelőt venni
Bár nemzetközi szakmai szervezetek nem ajánlják a használatát, nagyon elterjedt eszközzé vált. A bírálatok oka, hogy nem a keringésben bekövetkezett kedvezőtlen változásokra hívja fel a figyelmet, hanem a beállítottnál hosszabb légzésszünetre. Még megvenni is felesleges, ha nem rendelkeztek baba-elsősegély nyújtási ismeretekkel. Ezért válasszatok a gyermekkórházak és civil szervezetek kínálatából, és végezzétek el a szülés előtt. Nem csak légzésleállás, hanem bármilyen más váratlan helyzet esetén is hasznos, sőt életmentő lehet!
Járj kismama jógára vagy sportolj!
Minden segít, ami jó kondícióban tart és növeli a testtudatosságodat. Ráadásul még jó társaságba is kerülsz, más kismamák közé! Csak rajta!
A császárra is felkészültél?
A szülésre felkészítő tanfolyamokon erről nagyon ritkán esik szó. Pedig már réges-rég túl vagyunk azon, hogy a császármetszés ritkán, vészhelyzetben végzett műtét volna, ahogy harminc évvel ezelőtt volt. Ma Magyarországon 40 %-os császáraránnyal kell számolni, és miután ez az országos átlag, van, ahol ezt is alaposan felülmúlják. Tisztában vagy azzal, hogy pontosan mi vár rád? Váratlanul érhetnek a műtét kedvezőtlen rövid- és hosszú távú következményei, a fájdalom, a mozgékonyságra gyakorolt hatás, és főként az, hogy mindezt többnyire egyedül, segítség nélkül kell elviselned pont az első három napon, amikor a legrosszabbul vagy. Ez bizony kemény dolog. Áprilisa a császármetszéssel kapcsolatos informálódás hónapja, hogy ezzel is felhívják a figyelmet arra az égetően fontos tényre, hogy erre a lehetőségre is fel kell készülni. A csaszarvonal.hu weboldalon máris sok hasznos információt találsz!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!