Boldognak kellene lenned, mégis potyognak a könnyeid, és borzasztóan reménytelennek, elkeserítőnek éled meg a helyzetet.
Szerző: Zimmerer Anita; szakértő: Domsichné dr. Mezei Márta pszichológus
Normális dolog ez? Hiszen egészséges kisbabád született! A statisztikák szerint a nők 40-80 százaléka él át a szülés után lehangoltságot, melyet baby-blues-nak neveznek. Körülbelül nyolc százalékuknál hosszan tartó depresszió alakul ki.
A Baby Blues okai között a hirtelen hormonális változások, az életmód változása, a kialvatlanság említhető többek között, és gyakoribb azoknál, akik korábban menstruáció előtti tünet együttesben is szenvedtek. A hormonális változások oka, hogy a terhesség alatt a szervezetben ösztrogén termelődik, mely a kiegyensúlyozott babavárás feltétele. Ez a szülést követően csökkenni kezd, és helyét a tejtermelést segítő prolaktin veszi át.
Tünetek
A Baby-blues tünetei között említhetjük még a frusztrációt, az ingerlékenységet – semmi sem elég jó ilyenkor. Jellemzőek a koncentrációs problémák. Nem könnyű elaludni, aztán a három óránkénti „riasztás” után a visszaalvás sem egyszerű feladat. Ha mégis sikerül, esetleg rémálmok gyötrik az anyát. A lehangolt lelkiállapot nehéz helyzetbe hozza az anyákat, hiszen a többség értetlenül áll a jelenség előtt, úgy gondolják, ez az élethelyzet csak rózsaszínű lehet. Az anyák is tudják, hogy a környezetük mit várna el tőlük, ezért még bűntudat is kíséri a rossz kedélyállapotot.
Tökéletes anya akarok lenni!
Az anyák többségénél hosszú tanulási folyamat, míg rájönnek, hogy nem kell mindenhol helyt állniuk. Nem kell azonnal visszanyerni a szülés előtti bomba- formát, nem baj, ha néha fáradtnak érzik magukat. Nem gond, ha nem mindig patyolat a lakás. Ha ezeket a feszítő érzéseket és kétségeket el tudnák engedni, akkor megvalósulhatna a lényeg: nyugalmuk a gyermekre is átsugározna.
Susan Murphy, egy kétgyermekes anya és zen tanító szerint:
„Fontos, hogy tudatában legyünk, a gyermeknevelés ördögien bonyolult dolog, és nem várhatjuk, hogy tökéletesen menjen. A világon semmi sem tökéletes, és nekünk sem kell annak lennünk.”
Fogadj el segítséget!
Néha nehéz, de meg kell próbálni elfogadni a külső segítséget, a család támogatását – persze abban, amiben az anya segítséget szeretne kapni. Fontos, hogy szeretteik ne akarják túladagolni és rájuk önteni a támogatásukat. A kéretlen tanácsadók épp ellentétes hatást érnek el, a bizonytalan önértékelésű anyát még nagyobb bizonytalanságba taszíthatják. Különösen zavaróak az egymásnak ellentmondó tanácsok, pedig azokból Dunát lehet rekeszteni.
Ez már depresszió!
A szülés utáni depresszió kezdete néhány héttel későbbre tehető. Tünetei hasonlóak a Baby-blues- hoz, de kísérheti az örömérzésre való képtelenség, fokozott, kínzó nyugtalanság, érdektelenség, állandó motiválatlanság illetve negatív érzések, amelyek a gyermekhez kapcsolódnak.
FONTOS! KÉRJ SEGÍTSÉGET!
A gyermekágyi depresszió igen súlyossá válhat, és hosszú távon is negatívan befolyásolja az anya-gyerek kapcsolatot, a család életét, a párkapcsolat alakulását. A közhiedelemmel ellentétben nem az alváshiány és a gyerek viselkedése okozza, ezért a gyógyulást sem a több alvás és a gyerek “átnevelése” fogja meghozni, hanem egy szülés utáni pszichés zavarok kezelésében jártas szakember, aki a pszichoterápia mellett esetleg gyógyszeres kezelést is javasolni fog. Vannak olyan szerek, amelyeknek a szedése szoptatás alatt is javasolható.