Különböző kutatásoknak köszönhetően ma már tudjuk, mennyire meghatározó számunkra az, ahogyan a világra érkezünk. És az sem mindegy, milyen tapasztalatokat szerzünk megszületésünk előtt a pocakban.
Szerző: Kiss Olga dúla, szülésfelkészítő, életvezetési- önismereti tanácsadó
Ha egy baba megmagyarázhatatlan módon nyugtalan, nyűgös, az édesanya nemegyszer megkapja, hogy azért, mert császáros volt, vákuumos volt, traumatizált volt, mivel ő biztosan nem jól élte meg a szülését. Ám óriási teher lehet azt hallani, hogy a kisbaba problémája az anyára vezethető vissza, hogy mindenről ő tehet. Egy nőnek, akit nemrég negatív szülésélmény ért, nem arra van szüksége, hogy áldozathibáztatásban legyen része. Meg kell hallgatni, és segíteni kell neki a megoldásban. Ha egy minta kialakult, azt felül is lehet írni! A feldolgozás után bármi megváltoztatható.
Születés előtti hatások
A kisbabát már az anyaméhben érik különböző hatások.
Itt kezdődik a személyiség öndefiníciója: ha szeretik, ha várják, akkor boldogan érkezik a világba; ellenkező esetben elindul a negatív önkép kialakulásának folyamata. Ha az anya nehéz helyzetben van a várandóssága alatt, s ettől szorong, azt a kisbabája a saját szorongásaként éli meg. Ezek az élmények komplikációt okozhatnak: a szülés nem akar beindulni, nem halad a tágulás, egyéb nehézségek merülhetnek fel. A túlhordás okai között is akadhat lelki tényező: az édesanya félhet attól, hogy elengedje a gyermekét, ha tart attól, hogy esetleg nem lesz jó anya, nem tudja ellátni a babáját. A felmerülő félelmek – egy bizonyos mértékig – normálisak a várandósság alatt, hiszen teljesen új, ismeretlen élethelyzetre kell készülni.
Születés és személyiség
A megszületés módja rendkívül fontos; ennek mélylélektani hátteréről ma már egész tudományág szól. Optimális helyzetben háborítatlanul érkezik a világra az újszülött, gyengéden bánnak vele, adnak számára időt az alkalmazkodáshoz, nem szakítják el az édesanyjától, biztonságosan szokhatja a kinti világot. Ha azonban a születése pillanatában durva ingerek érik, az az érzése támadhat az első benyomások hatására, hogy itt nem jó. Az anyaméh biztonságos bölcsőjéből egy ekkora változásba érkezni eleve rendkívül megterhelő, így a baba érdekét szolgáló beavatkozások is traumatizáló hatásúak lehetnek. Szülésindításkor, ha a pici még nem áll készen a világrajövetelre, úgy érzi, hogy kiszakítják a biztonságot adó kuckójából, és odakint kellemetlenségek érik. Ezt sokként éli meg (akkor is, ha életmentő beavatkozásról van szó).
Komolyabb oxigénhiány esetén nehezen élheti meg az elszakadásokat: ha elkerül az oviból, az iskolából, ha megszűnik egy kapcsolata. Extrém érzékenységgel reagálhat minden ilyen típusú változásra.
Hajlamos lehet rá, hogy a cél előtt mindig megtorpanjon. Koraszülés esetén nem feltétlenül maga a szülés viseli meg a kisbabát, hiszen valami miatt elindult, nem érezte jól magát odabent. Az anyaméhben töltött idő rövidsége az, ami számára megterhelést okoz. Az első időkben erősödnie kell, a külvilágban kell megélnie azt, amit alapesetben még az édesanyja testében lehetett volna. Ez azért nehéz neki, mert még éretlen, felkészületlen, és így teljesen más kihívások érik, mint az időre született társait.
Minden esetben érdemes átgondolni, melyikkel van dolga az édesanyának.
Az átprogramozás lehetséges!
Bármilyen élménye volt is egy szülő nőnek, annak, aki segítséget szeretne nyújtani számára, tudnia kell hallgatni, támogatni, és a hibáztatás helyett a megoldásra koncentrálni. Nagyon fontos kompetenciájukban megerősíteni az anyákat ebben a bizonytalan időszakban, tudatosítani bennük, hogy ők tudják a legjobban, mire van szüksége a babájuknak, éppen ezért ők képesek megoldani a helyzetüket.
Óriási erőtartalékot képezhet a kiegyensúlyozott, szerető otthoni környezet, aminek gyógyító ereje van. Ha ehhez a megfelelő segítséget is megkapja a család, szépen „kikerekedik” minden. Ahogyan az adott idegrendszeri mintázat kialakult egy benyomás hatására, úgy képesek vagyunk azt átprogramozni is, ha következetesen más ingert használunk!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!