Lényeges kérdésről van szó, ezért fontos a párbeszéd a szakemberekkel, érdemes időt szánva rá, közös álláspontra jutni. Lényegi változások vannak a hozzátáplálási szakmai ajánlásban – elsősorban az allergia megelőzése/megelőzhetősége miatt.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, mentálhigiénés szakember
Sok szempontból fontos a hozzátáplálás: milyen szabályokat állítunk fel és követünk. Most alakul gyermekünk étkezési kultúrája – ami igen meghatározó.
Hangyaboly
Édesanyák, családtagok közt is könnyen kialakulnak nagy ellentétek, egymásnak feszül a többféle álláspont. Mást gondol a nagymama helyesnek, mást akinek nagyobb gyermeke van és Te magad is mást hallhatsz, ha nem az első gyermeked hozzátáplálásáról van szó. És szakemberként sem könnyű, mert változik a táplálkozási irányelv – nagyjából 5-10 évente mást mond a védőnő is -, hiszen változik a tudományos álláspont.
Újdonság!
Az allergia megelőzése szempontjából: a különböző allergéneket (glutén, tejtermék, mogyoró…) viszonylag korán adjuk, de csak időnként és kis mennyiségben – anyatej védelmében -, így adaptálódni fog hozzá az éretlen szervrendszer, és nem alakul ki allergia. A tápszeres babák hozzátáplálása is hasonlóan megy, az anyatej csupán “segítség” a gyermeknek.
A védőnők az Egészségügyi Világszervezet ajánlását követve a legkorszerűbb irányelveket közvetítik felénk.
Alternatív megoldásokról
Vannak újszerű irányelvek, mint pl. a BLW – ezt jelenleg kevésbé ajánlják – hogy miért? Hallgasd meg a videóban!
Vegetáriánus szülők hogyan táplálják gyermekeiket? A vegán szülők hogyan döntsenek? Jó, ha ezeket a gondolatainkat, nézőpontunkat jelezzük egy szakembernek, fontos konzultálni, kérdezni. Alternatívan gondolkodó szülőként is érdemes hallgatni a szakemberre.
Pl. miért lehet veszélyes a rizstej? Fontos a párbeszéd, mindig lehet kompromisszumra jutni, érdemes átbeszélni a kérdéseinket.
Fontos és meghatározó időszakról van szó, hiszen megalapozhatjuk az egészséges táplálkozást – ami gyermekünk egész életére kihat!
Íme a videó:
Ajánljuk még a témában: