Az emberek mindig is támogató közösségben éltek, manapság mégsem megy, hogy mindenki falun éljen, nagycsaládja körében, nagy mázli tehát, hogy feltalálták a babamama-klub után az internetet is. Íme 5 előny, amit nyújthat számodra, ha online „törzs” tagja vagy!
Szerző: Schimcsig Nóra dúla
Nem vagy többé UFO
Ritka élethelyzet, speciális érdeklődési kör? Sokkal többen vannak ilyen helyzetben, mint gondolnád! „Ha azokból kéne választanom, akik napi/heti rendszerességgel elérhetők itt, ahol lakom, nagyon magányos lennék. Egyszerűen nem a közegem.” „Sorstársak: nekem személy szerint megdöbbentő volt olvasni azokat a történeteket, amik nagyon hasonlítanak az általam megélt eseményekhez, mind fizikailag, mind lelkileg. Bevallom, a környezetem és az általános vélekedés miatt azt gondoltam, hogy csak én fújom fel a dolgot, én csinálok belőle problémát. […]
Lelki támasz
„Jó volt végre, hogy olyan emberek “vettek körül”, akik igazán értik, miért “hisztizek”. […] Élőben másabb, élőben szemérmesebb voltam és vagyok. Itt könnyebb volt elmondani a problémámat, amire élőben – akár egy szakembernél is – nehezebben vettem volna rá magamat.”
„A lelki része nyilván kevésbé látványos – de talán nagyobb jelentőségű -, az együtt izgulás, a közös könnyek, mikor az ember érzi, egyszerre dobban a szívünk, és egyszerre hullanak a könnyeink! Sorsközösség, talán ez a legmegfelelőbb szó! Mikor idegenül is átérezzük, feldühödünk, vagy csak örülünk!” „Nem utolsó sorban azt az élményt kapom, hogy az itt szerzett tudásommal és a saját tapasztalatommal én is segíthetek más anyukáknak, ahogy nekem is segítenek, amikor kérem.”
Információ
A tematikus csoportok segítenek gyorsan eligazodni. A gyakorlati tapasztalatok megosztása révén sok bosszúságot meg lehet takarítani, kérdezz-felelek csoportokban pedig szakértőkre támaszkodhatunk.
„Szülés előtt azt hittem, hogy felkészültem a gyerek érkezésére. Aztán rájöttem, hogy semmit sem tudok, és fel kellett építenem újra az egész koncepciómat. Ez, és néhány hasonló csoport adta hozzá az építőkövek nagy részét.” „Szoptatás terén csak itt kaphatok megfelelő választ! Romániában élek, itt nincs védőnő, szoptatási tanácsadó (legalábbis ahol én lakom)!” „Világ életemben úgy gondoltam, hogy ha majd lesz gyerekem, nem az internet és a könyvek fognak segítséget nyújtani a gondozásában, mert a mások által leírt dolgok nem igazodnak az adott babához, adott helyzethez. Nagyot tévedtem. Hatalmas segítség volt a csoport kérdéseinek, válaszainak, cikkeinek olvasása, még úgy is, hogy mire ideértem, már túl voltunk a kezdeti nehézségeken és viszonylag gyorsan összeszoktunk…”
„Itt olyan infókhoz is hozzájut az ember, amikhez egy sima guglizással nem lehet hozzáférni. Pl. saját tapasztalatok (oké, ez mindig szubjektív, de akkor is hasznos), orvosokról-kórházakról nem “publikus” témák, stb.” „Én kizárólag emiatt a csoport miatt léptem be a fb-ra (mert amúgy időrablónak tartom). De itt hihetetlen mennyiségű hasznos infóhoz jut az ember.”
Segítségnyújtás, kölcsönösség
„Egy ilyen helyi fórumon láttam, hogy egy anyuka hó végén lázcsillapítót kért, s mire végigolvastam a kérdést, és írtam volna, hogy tudok adni, már vagy 10-en írtak… s már valaki oda is vitte nekik… szóval összetartás van.”
Szakemberek: „Számomra az a jó benne, hogy keresztmetszeti képet kapok arról, milyen kérdéseik vannak leggyakrabban az édesanyáknak, mi az, ami nehézséget okoz nekik, mire figyelnek oda leginkább, esetleg mi az, amiben kevéssé vagy tévesen informálódnak. No meg, jó érzés látni néhány smiley-t egy-egy válaszadás után…” „Nekem anyaként a saját történetemre való rátekintést, feldolgozást segíti, dúlaként pedig egyrészt sok információt ad, másrészt az érzelmi oldal mélyebb megismerését, így jobb segítővé válhatok. És jó egy támogató (virtuális) közösségben lenni, ahol alapvetően mindenki segítőn fordul a másik felé.”
Remény, inspiráció
A közösség tagjainak megoldásai kitartásra, útkeresésre, bátorságra sarkallnak a számunkra fontos célokban. Máskor egyszerűen csak átsegítenek olyan apró dilemmákon, mint hogy mi legyen a vacsora. „Korababám nem szopizott, majdnem 2 hónapos koráig fejéssel tartottam fenn a tejem, amit még táppal pótoltam – az itt leírt tapasztalatok, tanácsok adtak erőt, reményt. Mindenki körülöttem azt tanácsolta, ne kínlódjak, van aki nem tud szoptatni…. Szóval nekem ez a csoport sokat adott. Ma már 3 és fél hónapos szoptatott baba(!!!), nincs tápi.”
Ha nem is konfrontálódom (amíg nem muszáj), de merek egy olyan utat követni, amitől ezek a “szakemberek” óva intenek. És aztán itthon jön hozzá a sikerélmény, igen, valóban így működik a gyerek. Igen, tényleg az ő igényeit kell követnem, nem mesterséges szabályokat. A többi mind társadalmi elvárás, aminek egy kisbabához semmi köze.”
„Hitet és erőt ad a csoport, hogy én is képes leszek rá. Rájöttem, hogy sokan vannak, akiknek sokkal rosszabb élményben volt részük – sajnos -, mint nekem, már nem sajnálom annyira magam, kicsit könnyebb is lett a teher, elkezdtem túl lenni rajta, és inkább afelé fordulok, hogy a következő várandósság és szülés jó, jobb, szebb legyen.” „Remény. Nagyon jó nap, mint nap veletek örülni az új babáknak, a szép történeteknek. Minden egyes sikeres szülés erőt ad és reményt arra, hogy nem lehetetlen.”
3 csapda, amit jobb elkerülni
1. Az élet az interneten kívül zajlik!
Ne hanyagold el baráti körödet, hobbidat, mozdulj ki otthonról.
„Azt figyeltem meg, hogy virtuálisan az emberek picit személytelenebbek, noha próbálnak nagyon közvetlenek lenni, picit többet színezik a story-t, kicsit mindenki szakértővé válik, bármi is legyen az; akinek van ideje, az itt “fontosabb” lehet, fényképezkedünk éves rendszerességgel profi fotóssal, hogy jól mutassunk a FB-on, stb.”
2. „Kövezzetek meg, de az a véleményem, hogy hülyék vagytok!”
A vélemény szabadsága nem jelenti azt, hogy érdemes mindig megosztani. Ha már leírjuk, vállaljuk. Vonj gyököt minden olvasott személyeskedésből, és tegyél fel tisztázó kérdéseket. Meglátod, sokkal gyakoribb az egyetértés, ha bekukucskálsz a legelső, fájó mondatok mögé, amiket nem is neked, nem is bántani szántak.
Bárki könnyen megsértődik, ha általánosító és minősítő kijelentéseket teszünk személyéről, vagy a csoportról, melyhez tartozik. Inkább arról beszélj, milyen érzések bukkantak fel benned, a valóság milyen konkrét tényei kapcsán. A másokról alkotott ítélet ugyanis éles vita tárgya lehet, míg a valóság tényeiben valószínűleg egyetértünk, a bennünk zajló érzelem pedig jó eséllyel empátiát vált ki embertársunkból.
„Engem nagyon bánt néha az, hogy egyes kommentelők és kardos anyukák szörnyű stílusban és ítélkezve tudnak csak megnyilvánulni, hiába a sok szabályzat. Nem értem, miért nem tudunk elfogadóbbak lenni egymással. Megmondom őszintén: engem nagyon frusztrál, sokszor inkább nem is írom le a kérdést, mert mindenbe bele lehet kötni, és nincs kedvem magyarázkodni feleslegesen…”
3. Biztonságban vagy?
- Az internet zavaros vizein sok a ragadozó: visszaélhetnek a megosztott adataiddal. Vigyázz rájuk.
- Ha rendszeresen dühöngesz, vagy sírsz a csoport miatt, ideje olyan közösséget keresni, ahol értékes és megbecsült tagnak érezheted magad. Ha megbántott egy bejegyzés, a legjobb, ha pár órára vagy napra eltávolodsz, fizikailag és érzelmileg is. Eddigre szinte biztosan lehiggadtál, felismerésekre jutottál, és nagyvonalúan átgörgeted, amire indulatból paprikás választ írtál volna.
- Vedd észre, amikor valaki élvezi, hogy vitát szíthat, megoszt és provokál: a trollokat kezeld láthatatlanként, görgess tovább reakció nélkül.
5 facebook csoport, amihez érdemes csatlakoznod
• Budapest Minden Ingyen
• Szoptatási tanácsadás kérdezz-felelek
• Természetes szülés
• Babahordozás – kérdések és válaszok
• BLW – “Falatkás” avagy darabos, igény szerinti hozzátáplálás