Az 50 legjobb környezetbarát tipp, amivel sokat spórolhatsz is! Ugye tudod mennyire fontos az ökológiai lábnyom?
Az ökológiai lábnyom egy erőforrásmenedzselésben és társadalomtervezésben használt érték, ami kifejezi, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék elnyeléséhez. A kifejezés William Rees és Mathis Wackernagel kanadai ökológusoktól származik. Ez az érték kiszámítható egyes emberekre, csoportokra, régiókra, országokra vagy vállalkozásokra is.
1. Tartsunk húsmentes hétfőket. Ha egy négyszemélyes család egy héten egy hús- és sajtmentes napot tart, olyan, mintha négy hétig nem használna autót.
2. Használjuk újra a tojásos dobozt – vigyük magunkkal a piacra! Ha túl sok összegyűlne, készíthetünk belőle palántázót, húsvéti tojástartót és virágcsokrot is.
3. Ne igyunk eldobható csészéből. Házibuliban vagy szülinapi zsúron is használjunk névvel ellátott piknikpoharakat.
4. Amennyiben lehetőségünk van, dolgozzunk minél többet távmunkában.
5. Amit lehet, kézzel végezzünk a konyhában: habverés, diódarálás, húsdarálás stb.
6. Mielőtt kidobnánk valamit, gondoljuk át, valakinek nincs-e szüksége az adott dologra.
7. Kapcsoljuk ki a vonalas telefonon az üzenetrögzítőnket.
8. Ne használjunk eldobható kávékevergető pálcikát (rendezvényeinken sem).
9. Kerti bútornak építsünk fűszékeket.
10. Télen öko módon küzdjünk a hó és jég ellen, ld. környezetbarát síkosságmentesítő oldattal, kőzúzalékkal stb.
11. Mossunk alacsony (30-40 °C) hőfokon.
12. Használjunk újratölthető elemeket.
13. Nyári hőségben a légkondi helyett hűtsük magunkat nedves textilzsebkendőkkel, vízpermettel, és igyunk minél többet (az izzadás segít a testhőmérsékletünket alacsonyabban tartani)
14. Használjunk áram nélkül működő kerti- és kéziszerszámokat.
15. Házi jégverem – a téli fagyok idején kiválóan alkalmazható ötlet! Töltsünk meg egy pár PET-palackot vízzel, tegyük ki őket éjszakára a küszöbre, reggel pedig tegyük be az áramtalanított hűtőbe.
16. Használjunk komposztálható szemeteszsákot.
17. Osszuk meg a tárgyainkat egymással, alapítsunk szerszámkölcsönzőt a szomszédainkkal, családtagjainkkal.
18. Keressük a biopamutból készült ruhákat.
19. Csökkentsük az autóhasználatot: tartsunk autómentes napokat, tömegközlekedjünk vagy vegyünk igénybe TeleKocsi szolgáltatást.
20. Használjunk felhúzhatós ébresztőórát.
21. Ha nincs rá szükség, szereljük le az autó tetejéről a csomagtartó dobozt, csökkentve ezzel a fogyasztást.
22. Vegyük keskenyebbre a margót a szövegszerkesztőben, így kevesebb papírt használunk.
23. Divat a vintage! Elő a nagyiék ruháival, éljük újra a 20-as és 70-es évek közti fél évszázadot!
24. Járjunk gyűjtögetni az erdő-mező kincseit, de tartsuk tiszteletben a természetvédelmi előírásokat.
25. Műveljünk saját kertet – lehetőségeinktől függően akár csak egy doboznyit is a teraszon. De létrehozhatunk közösségi kertet is.
26. Havonta egyszer legalább ellenőrizzük a keréknyomást – kevesebbet fog fogyaszani az autónk, ha megfelelő a nyomás.
27. Szánjuk el végre magunkat és próbáljuk ki, milyen biciklivel munkába járni. Ne féljünk az izzadságtól, vigyünk magunkkal mosdókendőt, tiszta ruhát, és öltözzünk át.
28. A megmaradt szappandarabokból készítsünk új szappant.
29. A fürdővizet használjuk mosás előtti áztatásra.
30. Maradék ételt ne dobjunk ki – együk meg másnap. A kukába kerülő étel jelentősen növeli a CO2 -kibocsátásunkat! Ha nem termelünk élelmiszer-hulladékot, átlagosan 25%-kal csökkentjük az étkezéshez kapcsolható karbon-lábnyomunkat.
31. Ne járkáljunk koszos cipővel a lakásban – ha kevesebb a takarítanivaló, kevesebb a víz- és takarítószerhasználat is.
32. Ne használjunk porszívót – sepregessünk, mossuk fel a padlót, poroljuk ki a sző-nyegeket.
33. Ne öljük meg a lakásban a pókokat – természetes szúnyog- és légyírtók!
34. Ha hajlamosak vagyunk otthon hosszan pepecselni az autómosással, vigyük inkább autómosóba az autót, kevesebb vízbe kerül.
35. Szervezzünk ruhacserét vagy sosemhasznált ajándékok cseréjét a barátainkkal. Cserélgessünk olvasnivalót.
36. Dugulásra próbáljuk ki a szódabikarbóna-ecet receptet.
37. Építsünk saját naptűzhelyet, főzzünk napenergiával.
38. Szerezzünk be napelemes telefon- és laptoptöltőt.
39. Próbáljuk megelőzni a náthát, de ha mégis megfázunk, ne feledjük a gyógynövényeket! Egy csomó gyógyszertől megkímélhetjük magunkat és a környezetet is.
40. Próbáljunk ellenállni a kísértésnek és ne akarjuk az összes legfrissebb kütyüt beszerezni.Nincsen méltányos kereskedelemből származó elektronikai eszköz!
41. Kevesebb félkész és ipari élelmiszer = több valódi étel.
42. Ha az edényeink alja kezd elfeketedni a használattól, csökken a főzés hatékonysága – a hő egy részét elnyeli a lábos aljára rakódott koszréteg. Tartsuk tisztán az edényeinket!
43. Kertes házban komposztáljunk – akár 30%-kal is csökkenthetjük háztartási hulladékunk mennyiségét. Építsünk komposztáló kast! Ha nincs kertünk, konyhai gilisztás komposztálót használhatunk a konyhánkban is!
44. Hasznosítsuk a kávézaccot! Ha sok répát és retket szeretnénk, keverjük össze a magokat száraz zaccal és ezzel a keverékkel veteményezzünk. Nagyobb termésre számíthatunk!
45. Gyűjtsük az esővizet! Naponta fejenként legalább 70 liter ivóvizet használunk el olyan célokra, amelyekre teljesen felesleges a drága pénzen kitermelt és hozzánk eljuttatott ivóvizet pazarolni: WC-öblítésre, mosásra, locsolásra, takarításra és autómosásra.
46. Hozzunk létre mini közkönyvtárat.
47. Használjuk a tisztító- és kozmetikai szereket takarékosabban: a megszokott mennyiségnél valószínűleg kevesebb sampon, mosogatószer, mosószer, szappan és fogkrém is elég lesz. Mindezeket ráadásul házilag is elkészíthetjük!
48. Ne hagyjuk a terményt kárba veszni – főzzünk be, aszaljunk, építsünk zöldségtároló vermet vagy alkossunk a Dunakeszi Gyümölcskörhöz hasonló gyümölcsmentő közösséget.
49. Alkalmazzunk biológiai növényvédelmet a kertünkben
50. Ültessük el másokban is a kislábnyomos életmód gondolatát!
Téged is aggaszt a klímaváltozás? Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP