Minden részletre odafigyelsz? Megvan az esti rutin, kellően meleg/hűvös a szoba, van – ha igényli – éjszakai fény?
Szerző: HelloBaby magazin
1. Lehet, hogy túl sokat/ keveset alszik napközben?
Ahogyan a gyermek cseperedik, egyre kevesebb alvásra lesz szüksége napközben. Fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy mennyit és mikor alszik a pici, és ha nem ébred fel magától időben, akkor ébresszük fel!
Lehet, hogy keveset alszik? Ha túlpörgött, könnyen lehet, hogy nehéz lecsitulnia. Ha úgy látod, izgatott, túl aktív, próbálj meg mellé feküdni, hátha a jelenlétedtől megnyugszik, s könnyebben elalszik.
2. Mozogjunk eleget napközben, ki a szabadba!
Egy kisgyereknek sokkal nagyobb a mozgásigénye, mint egy felnőttnek. Gondoskodjunk arról, hogy eleget tudjon mozogni: vigyük játszótérre, a parkba, ha van kertünk, akkor kertészkedjünk közösen, labdázzunk, fogócskázzunk vele.
Ám ha mégis; apró trükköket is bevethetünk: Kapd el anyát!, kergessük meg a cicákat, szedjük össze… a gesztenyét, a szép kavicsokat! Csináljunk közös programot a természetben: erdőben, kertben, parkban.
3. Játsszunk okosan!
Ha nem fáradunk el szellemileg kellőképpen a nap folyamán, akkor nehezebben alszunk el. Ez nemcsak a felnőtteknél van így, hanem a gyerekeknél is. Erről azonban könnyen gondoskodhatunk játékkal, és játékos tanulással. Használjunk memóriát serkentő játékokat, vagy olyanokat, amelyek segítenek a színeket, formákat, számokat megtanulni, és persze beszélgessünk sokat a kicsivel; meséljünk neki!
4. A vacsora is okozhat gondokat
Nem is gondolnánk rá, de a vacsora is szerepet játszhat abban, hogy gyermekünk nehezen alszik el. Tele hassal csak a kisbabák szeretnek aludni, így próbáljunk odafigyelni arra, hogy ne adjunk túl sok ételt a gyermeknek lefekvés előtt.
Az altatás nem akkor kezdődik, amikor betakargatjuk a picit, és mesélni kezdünk neki, hanem annál sokkal hamarabb. Az alvás előtti rituálé lényege, hogy olyan dolgokat csináljunk, ami megnyugtatja, ellazítja a gyermeket, felkészíti őt az alvása. Sokan például lefekvés előtt fürdetik a gyerekeket, de a fürdő nem mindig lazító hatású. Sok gyermekre élénkítően hat a pancsolás, így jobb legalább 1 órával a fektetés tervezett ideje előtt letudni a fürdést.
A rituálé lényege, hogy minden a ugyanabban a sorrendben kövesse egymást az esti altatás előtt és az altatás közben. Így a csemete megszokja a dolgok menetét, és sokkal könnyebben fog tudni ráhangolódni a pihenésre, gyorsabban elalszik, alvása mélyebb, nyugodtabb lesz.
Mi lehet az esti rutin része? Például fürdés után közös vacsora a család többi tagjával, mesélés összebújva, – majd az együtt lepihenés!
+2 tipp, ami még megfontolandó:
Gyermeked fél a sötétben, ezért éjszaka is kislámpa ég?
Az alváshoz szükség van melatonin hormonra, amely az álom-ébrenlét ritmusát szabályozza és a sötét hatására aktiválódik a szervezetben. Az éjjel is világító lámpa önmagában is nehezíti a melatonin hormon termelődését, így érdemes minél halványabb éjjeli fényt használni – azt is betehetjük az ágy alá, és ahogy lehet távolítani pl. később az ajtó elé kitenni, majd elhagyni a használatát.
Nincs túl meleg a szobában?
A gyerekszobát, hálószobát hűtsük le nyugodtan 19-20 fokra (Nyugat-Európában 18-19 fokos éjszakai hőmérsékletet javasolnak!)
Szép álmokat!
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig