Nagyon fontos, hogy várandósan fokozottan óvjuk egészségünket, hiszen számos – terhesség alatt elkapott – betegség lehet ártalmas a születendő gyermekre nézve. A megelőzés tehát kulcsfontosságú.
Szerzők: Müller-Hegedűs Henriett, Szále Kata
A biztonságunkért, egészségünkért
A koronavírus az elmúlt évek során megtanított nekünk jó pár fontos dolgot a védekezés tekintetében, ezeket alkalmazzuk az influenza és egyéb téli betegségek megelőzés érdekében is:
- a zárt, zsúfolt terek kerülése ajánlott;
- a maszk használat igen hasznos – amennyiben szükséges sok ember közé mennünk, zárt közösségi térben tartózkodnunk –
- fertőtlenítsük környezetünkben (otthon, munkahelyünkön) a gyakran használt felületeket, pl: telefon, kilincsek, villanykapcsolók, kulcscsomó…;
- rendeljünk, amikor csak tehetjük – a plázák, bevásárló központok helyett;
- egészséges táplálkozással sokat tehetünk szervezetünk optimális állapotáért;
- a friss levegőn való mozgás lényeges az immunrendszerünk erősítésének érdekében.
Melyek a veszélyes betegségek?
A rettegett hármas: rubeola, mumpsz, bárányhimlő
A rubeola az első trimeszterben okozhat problémákat, például látáskárosodással fenyegetheti
a babát. Ha várandósan mumpszosok leszünk, az akár vetélést is okozhat, de a bárányhimlőnek is lehet súlyos negatív hatása: a központi idegrendszeri, szem- vagy végtagfejlődési problémákat okozhat a kicsinél.
Babát tervezve, várandósság előtt
Fontos tudni, hogy mindhárom betegség ellen létezik védőoltás – már mindhárom kötelező védőoltás -. De aki gyermekként túlesett például a bárányhimlőn (ami korábban nem kötelezően beadandó védőoltás volt), annak nem kell emiatt aggódnia, mert nem fertőződhet meg újra.
A macskák által okozott toxoplazmózis szintén fejlődési rendellenességekhez vezethet, de kerülni kell a röntgensugárzást is, ami a magzat ivarsejtjeit károsíthatja.
Gyógyszerek szedéséről fontos konzultálni az orvosunkkal. Mellőzni kell a várandósság idején ellenjavalt gyógyszerek alkalmazását is.
Influenza, vagy koronavírus?
Az első trimeszteri influenza veszélyeire és annak szövődményeire hívták fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem kutatói, ők a nagy fokú rizikó miatt az influenza elleni védőoltás felvételét ajánlják.
Ezenkívül az utóbbi évek leginkább égető kérdése volt az, mi történik, ha a várandós édesanya elkapja a koronavírust? Ebben az esetben is az oltást javasolják a szakemberek, már a babatervezés fázisában.
A babavárás első hat hónapjában elkapott koronavírus fertőzés nem befolyásolta a szülés/koraszülés kérdését.
A terhesség kimenetelére vonatkozó adatok ezen túlmenően egyébként megnyugtatóak. Többnyire a kisbaba nem lett fertőzött – bár egy téli vírusos időszakban működő kórházban szülő nő esetén, ugyanolyan rizikót jelent, hogy mástól fertőződhet meg a kicsi, nem az édesanyjától. Nincs arra vonatkozó ajánlás, hogy a covid-19 fertőzött anyának hogyan kellene szülnie (császármetszés vagy hüvelyi szülés), tehát az anya fertőzöttségének ténye nem befolyásolja a szülés módjának megválasztását.