A megfelelő fogápolási szokások kialakítása már egészen kis korban elkezdhető – sőt, érdemes is játékos formában bevezetni a mindennapokba. Cikkünkben 4 praktikus tippet mutatunk be, amelyekkel a fogápolási rutin kényszerű feladat helyett mókás program lesz a gyerekek számára.
Így tehetjük élvezetessé az íny- és fogápolást a gyerekek számára
Egy 2017-es felmérés eredménye szerint a magyar óvodások tejfogaiból átlagosan már 3-4 károsodott, ami nemzetközi összevetésben is rossz eredménynek számít. Ez a tendencia folytatódik az iskolás években is: egy 12 éves gyereknek átlagosan 2,3 szuvas, tömött vagy hiányzó foga van. A probléma gyökere a fogmosási szokásokban keresendő, hiszen a 11-15 évesek körében mindössze 60% mos naponta legalább kétszer fogat. Ha azt szeretnénk, hogy gyermekünk ismerje és kövesse is a helyes szájápolási szokásokat, akkor érdemes mihamarabb elkezdeni a tanítást! Következzen pár egyszerűen alkalmazható tipp, mellyel könnyedén élvezetessé tehető a fogmosás!
1. Válasszunk az életkornak megfelelő fogápolási rutint!
Az alapos és rendszeres szájápolásra már újszülött kortól szükséges kellő figyelmet fordítani. Azonban idővel szükséges változtatni a fogápolási rutinon. Lássuk melyik életszakaszban hogyan érdemes tisztán tartani a fogakat!
- 2 éves korig a fogakat napi egyszer tisztítsuk meg egy ujjra húzható kis kefével. Az Amerikai Gyermekfogászati Társaság ajánlása szerint bátran használhatunk rizsszemnyi méretű, gyermekeknek szánt, 500 ppm fluorid tartalmú fogkrémet már ebben a korban is! Arra azonban ügyeljünk, hogy ne nyelje le a fogkrémet.
- 2-6 éves kor között, amikor már előbújt mind a 20 tejfog, javasolt a napi kétszeri, borsónyi mennyiségű fluoridos fogkrémmel fogmosás. Engedjük, hogy a gyermek maga próbálkozzon a fogmosással, de utána alaposan ellenőrizzük és segítsünk neki a helyes fogmosási technika elsajátításában.
- 6 éves kor felett a napi kétszeri fogmosáshoz használjunk felnőtteknek megfelelő, 1450 ppm fluorid tartalmú fogkrémet, de továbbra is ügyeljünk arra, hogy a gyermek ne nyelje le a fogkrémet.
2. Döntsünk gyerekeknek szánt termékeket mellett!
Kis figyelemmel sokkal izgalmasabbá és élvezetesebbé tehetjük a fogmosást a gyerekek számára. Íme pár tipp a tökéletes szájápolási termékek megtalálásához!
- Rajongva imádja Thomas-t a gőzmozdonyt? Netán Elza a Jégvarázsból a kedvenc mesehőse? Vagy éppen a dinoszauruszok hozzák lázba? A fogmosás sokkal mókásabb, ha a fogkefe és fogmosópohár is mesefigurás. Szerencsére a drogériákban és nagyáruházakban számtalan szuperhősös, állatos és mesekarakteres fogápolási termék érhető el. Bízzuk a választást a gyerekre, azonban egy valamire figyeljünk: mindenképpen puha sörtéjű fogkefe mellett döntsünk!
- Hosszú győzködés ellenére is ódzkodik a gyermek a fogmosástól? Könnyen lehet, hogy a rosszul megválasztott, erős fogkrém csípi a száját! Mindig válasszunk az életkornak megfelelő fluorid tartalmú, ízesített és színes fogkrémet, melyekkel öröm a fogmosás.
- 6 éves kortól javasolt szájöblögető használata, mely segíthet a fogközbe szorult, makacs ételmaradékok eltávolításában. Ügyeljünk arra, hogy alkoholmentes terméket válasszunk, mely nem tesz kárt a száj normál baktériumflórájában!

3. Foglaljuk le a figyelmét mesével vagy zenével a fogmosás ideje alatt!
A fenti tanácsok követése ellenére előfordulhat, hogy továbbra is hosszas győzködés szükséges ahhoz, hogy gyermekünk megmossa fogát. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen ezzel az egyszerű trükkel, könnyen változtathatunk ezen.
Az interneten számos néhány perces, kifejezetten fogmosásra ösztönző videót lehet találni. Ezek ráadásul szövegüknek köszönhetően gyakran a helyes fogmosási technika elsajátításában is segítenek.
Amennyiben ezekkel nem járunk sikerrel, érdemes ingyenesen elérhető, fogmosásra buzdító appokat is kipróbálni. Ilyen például az iOS és Android operációs rendszeren is elérhető Colgate Magik, Mimizaur, Disney Magic Timer és a Brush Monster. Sok szülő számolt be arról online fórumokon és közösségi csoportokban, hogy ezzel a módszerrel sikerült pár hét alatt jelentősen javítani a gyerekek hozzáállását a fogmosáshoz.
4. Mutassunk jó példát saját szokásainkkal!
A fenti tanácsok követésével szinte bármely gyermek számára játékos élményt varázsolhatunk a fogmosásból. Azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy viselkedésünkkel példát mutathatunk számukra! Éppen ezért olyan fontos, hogy alapos fogápolási rutinunk legyen, rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra és panasz esetén mielőbb forduljunk szakorvoshoz.
Megbízható klinikát keresel Budapest szívében? Legyen szó az éves fogászati vizsgálatról vagy komplex fog implantátum beültetésről, Dr. Németh Bálintra, aki több mint 15 év tapasztalattal rendelkezik a fogászat és szájsebészet területén, minden helyzetben számíthatsz! Ultramodern rendelőjében korszerű és fájdalommentes kezelésekkel várja pácienseit.
(X)
A fogzással kapcsolatban az alábbi kérdéseitekre válaszolt szakértőnk Dr. Hulita Sybilla fogorvos.
A fogak élettani funkciói – A fogak szerepe a megfelelő beszédfejlődésben – A fogzás kezdete, első jelei – A fogzás folyamata – A fogzás tünetei – Mit tehetünk a fogzással járó kellemetlenségek ellen? – Miért érdemes figyelni a fogzás tünetek enyhítésére? – Gyakori tévhitek a fogzással és a fogzás kezelésével kapcsolatban – Milyen esetben érdemes orvoshoz fordulni? – Szájhigiéné, fogorvosi ellenőrzés: mikor és hogyan kezdjük?