A szülők többsége elfogadja, hogy a fizikai bántalmazás nem megengedhető a gyermeknevelésben. Ám a gyerekekkel való kiabálás a legtöbb családban gyakori jelenség.
Szerző: HelloBaby magazin
Ártó nevelési eszközök
Nem szeretnénk rosszat a gyermekünknek, sőt mindannyian a javukat akarjuk. Így volt ez akkor is, amikor még a mindennapok része volt egy-egy pofon, vagy az olykor kihúzott nadrágszíj… – „hogy rendes ember váljon belőle!”
Időközben mind több szakember hívta fel a szülők, nevelők, tanárok, edzők figyelmét arra, hogy a verés sokkal többet át, mint amennyi haszna – akár csak pillanatnyilag – lenne.
A hangom azért felemelhetem, nem?
A kiabálás azonban más – gondoljuk. Ám könnyen lehet, hogy ismét egy kollektív tévedés áll csak a nézet mögött. Ha gyakran elszakad a cérna, mindenképpen érdemes más módját találni a fegyelmezésnek és a feszültség levezetésének. Sokszor ugyanis elsősorban a szülő/nevelő tehetetlenségéről, feszültség levezetéséről szól a kiabálás. Ám a felnőtt lehet, hogy megkönnyebbül, de vajon mit él át a gyermek?
Izgalmas kutatási eredmény
A Montréali Egyetem egyik kutatócsoportja a 2000-es évek óta vizsgálja a szülői nevelés és a gyermeki viselkedés, fejlődés közötti párhuzamot. A gyerekeket 2 éves koruktól figyelték meg. A kemény nevelésben részesülő kicsik agyi funkcióit MRI segítségével is értékelték.
A szóbeli bántalmazás tehát épp oly károsan befolyásolja a gyermek fejlődését, mint a testi fenyítés. A szülők többsége túlterhelt, stresszes, ilyenkor pedig sokkal könnyebben telik be a pohár …, keressünk módszereket és alkalmat a stressz-oldásra!
GYERMEKPSZICHOLÓGIA
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.