Nagyon sok kérdést kapok azzal kapcsolatban, mi történik akkor, ha abbahagyjuk a szoptatást. Fontos tudni, hogy a szoptatás abbahagyására ugyanúgy felkészült a testünk, ahogy a szoptatás elkezdésére. Tennivalónk csak akkor van, ha hirtelen kell elválasztani a babát.
Szakértő: Sződy Judit szoptatási szaktanácsadó IBCLC
Ha csökkentem a folyadékbevitelt, kevesebb tejem lesz?
Komoly folyadékmegvonás esetén igen, de erre semmi szükség. Amellett, hogy nagyon rossz érzés szomjazni, a folyadékmegvonás veszélyes az anya egészségére. A tejtermelés csökkentése érdekében elég kevesebbet szoptatni, vagy kevesebbet fejni.
Ha hűtöm a mellem, kevesebb tejem lesz?
Valamivel igen. Ha jól esik a hűvös borogatás, nyugodtan használd. De önmagában ettől nem fog jelentősen csökkenni a tej mennyisége. A kulcs mindig a fokozatos elválasztás, kevesebb szoptatás, kevesebb fejés (ha egyáltalán kell fejni).
Ha elszorítom a mellem, kevesebb tejem lesz?
A mell elszorítása, lekötése nem alkalmas az anyatej mennyiségének csökkentésére az elválasztás időszakában. Viszont komoly mellgyulladást okozhat. Amíg telt a mell, addig kényelmes, nem szoros ruhát jó viselni, hogy megelőzzük a mellgyulladást.
Ha csökkentem a tejem, akkor a baba elégedetlen lesz, így könnyebb lesz elválasztani?
A legtöbb kisbaba egy éves kor után már annyit eszik, hogy szinte nem számít neki, mennyi tej van a mellben. Nem érdemes tejcsökkentő praktikákat bevetni abban a reményben, hogy majd így nem lesz kedve a babának szopni. A totyogók többsége már önmagában a szopás élménye miatt szopik, ezért nem garantált, hogy ha kevesebb a tej, akkor könnyebben elválasztódik.
Már hetekkel ezelőtt elválasztottam, mégis van tejem.
A tej nem tűnik el egyik napról a másikra a mellből. Néhány napig még jellemző lehet a feszülés, akár a tej csöpögése is, aztán pedig hónapokig (van, akinek évekig) ki lehet préselni egy-egy csepp anyatejet a mellből. Bizonyos hormonális hatásokra vagy gyógyszer mellékhatásként szoptatás nélkül is termelődhet tej a mellben. Erről érdemes orvossal (nőgyógyász, endokrinológus) konzultálni.
El kell-e választanom, ha
– már van foga?
Nem. A babák kiválóan tudnak foggal is szopni. A harapásnál nem számít a fog. Van baba, aki foggal és még fog nélkül is harap néha, erről érdemes leszoktatni.
– egy (két) éves lett?
Az a jó, ha a baba addig szopik, amíg az anyának és a babának is jó. Ha egyikük sem akarja abbahagyni, önmagában az életkor miatt nincs ok az elválasztásra.
– gyógyszert kell szednem?
Valószínűleg nem. A legtöbb gyógyszer mellett lehet szoptatni. Kérj tanácsot IBCLC laktációs tanácsadótól.
– túlságosan lefogytam/meghíztam?
Nem. Érdemes vérvételre menni, hormonszintek meghatározása miatt, és endokrinológussal, dietetikussal konzultálni.
– kistesót akarunk?
Nagyon sokan várandósak lesznek szoptatás alatt is, mert újra kialakul a hormonális ciklusuk. Vannak olyan nők is, aki csak a teljes elválasztás után kezdenek ovulálni és menstruálni. Ha kétségeid vannak, beszélj nőgyógyász szakorvossal. Ultrahang vizsgálattal is megállapítható, van-e peteérés.
– jön a kistesó?
Valószínűleg nem. Egészséges várandósság alatt nem káros a szoptatás.
– az anyukám, anyósom, férjem, bárki azt mondja?
A szoptatás a ti dolgotok, ha az anya és a baba jól érzi magát, akkor nem számít mások véleménye. Ha apa szeretné, hogy válaszd el, beszéljétek meg részletesen, hogy miért, keressetek tanácsadót.
– el akarom választani?
Igen. Ha te nem szereted már a szoptatást, ha lelkileg vagy fizikailag rosszul érzed magad benne, akkor jó okod van az elválasztásra. Ha bizonytalan vagy, keress tanácsadót, beszéljétek át a folyamatot.
Írásunk első részét itt olvashatod: