Végre sikerült: a terhességi teszt pozitív eredményt mutat! Most hogyan tovább? Mi a teendő, hova kell menni, mit szabad enni, mit kell elkerülni, hogy a kisbabád egészségesen jöjjön világra?
Sokféleképpen csökkenthetjük a születési rendellenességek és a magzati vetélés kockázatát. Hogyan? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!
1. Jelentkezz be terhesgondozásra!
Ha természetesen fogant a baba, és jó egészségi állapotban vagy, az első konzultációt a terhesség hatodik hetére érdemes ütemezni. Ha viszont magas kockázati tényezőkkel nézel szembe, előfordulhat, hogy korábbi időpontot kapsz szakorvosodtól. A terhesség megállapítása után az orvos megméri a vérnyomásodat, a testsúlyodat és kiírja a szülés várható időpontját. Ezután elküld vér- és vizeletvizsgálatra, hogy tájékozódjon egészségi állapotodról. Ezekkel a vizsgálatokkal a babára veszélyes vírusokat is ki lehet szűrni. A szakorvos lejegyzi, milyen betegségek fordultak elő nálad és a családodban, majd kiír egy hüvelyi ultrahangot és megvizsgálja a magzat állapotát.
2. Tudasd az orvossal, hogy a megtermékenyítés eredményes volt!
Ha mesterséges megtermékenyítéssel estél teherbe, kezelőorvosod valószínűleg a terhesség első három hónapjában figyelemmel kíséri a terhességet. Rendszeresen végez ultrahang vizsgálatot, hogy meggyőződhessen a magzat megfelelő fejlődéséről. Elképzelhető, hogy a terhesség kezdeti szakaszában orvosságot vagy hormonkészítményeket ír fel a termékenységi problémától függően – a legtöbb IVF esetében ez progeszteronkezelést jelent. Amennyiben minden rendben zajlik, a továbbiakban saját választott szülész-nőgyógyászod kíséri végig a terhességet.
3. A gyógyszerekről konzultálj szakemberrel!
Bizonyos gyógyszerek várandósság alatti szedése árthat a fejlődő magzatnak – egyes pirulák (pl: pikkelysömörre, aknéra, magas vérnyomásra) születési rendellenességet okozhatnak vagy alacsony születési súlyt eredményezhetnek. Ideális esetben már fogamzás előtt konzultálnod kéne kezelőorvosoddal, hogy milyen gyógyszereket szedsz – ha erről még nem tájékoztattad, tedd meg mielőbb! Ne felejtsd el megemlíteni az esetleges gyógynövény alapú és egyéb étrend kiegészítő készítményeket, vitaminokat, amelyeket szedsz, ezek közül néhány ugyanis szintén okozhat komplikációt a várandósság alatt.
4. Szedj folsavat és magnéziumot!
- Tanulmányok bizonyítják, hogy a folsav segít megelőzni a magzat agyi károsodásának és gerincvelő-rendellenességének kialakulását. Szerencsés esetben, már a babatervezés időszakában szedtél vitaminokat – ha ez kimaradt, fontos, hogy amint megtudod, hogy gyermeket vársz, kezdd el valamely folsavat is tartalmazó komplex vitaminkészítmény szedését. Ezekhez vény nélkül is hozzájuthatsz a patikákban. Tanulmányok szerint, ha minden nő megfelelő mennyiségű folsavat szedne (0,4 mg/nap ) a fogamzás előtt és a terhesség első hónapjaiban, az idegcső-rendellenességgel születő babák száma 70%-kal csökkenne. A folsav számos ételben is megtalálható – spenót, lencse, bab, spárga, mogyoró, narancslé, TELJES KIŐRLÉSŰ kenyér, – tészta, jégsaláta és brokkoli – , ám a megfelelő mennyiségű napi bevitel érdekében biztonságosabb kismamáknak készült vitaminkészítményt szedni.
- A magnézium nélkülözhetetlen a magzat fejlődéséhez. A méh nyugalmi állapotával a magzat placentán át történő oxigén és tápanyag ellátásának is kedvez, ezáltal megelőzhető a magzat méhen belüli sorvadása, illetve a magnézium segít megelőzni a vetélést. Hogy mennyit kell belőle szedni, arról megoszlanak a vélemények – a legjobb, ha nőgyógyászodhoz fordulsz tanácsért.
5. Ne egyél kettő helyett!
Bár valóban két embert kell táplálnod, ez azonban nem egyenlő a mértéktelen és meggondolatlan táplálkozással. Ha normál súlyban vagy várandósság előtt, optimális esetben kb. 9-12 kg-t hízhatsz a kilenc hónap alatt. Ez megközelítőleg 300 extra kalóriát jelent naponta (kb. 1 bögre tej, 1 gyümölcs és egy szelet teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér). A megfelelő kalciumbevitel a várandósság alatt kiemelkedő fontossággal bír, tehát próbálj olyan kalciumban gazdag ételeket fogyasztani, mint például a sajt és a joghurt, illetve az olajos magvak – de szedhetsz kalciumot tartalmazó étrendkiegészítőt is. Ha túlsúlyos vagy terhesség előtt, 6-10 kilónál többet lehetőleg ne szedj fel, ha pedig túlságosan vékony vagy, minimum 12-18 kilót kéne híznod. Fontos kiemelni, hogy ezt sem szabad általánosságban venni: egyénenként, esetenként, esetlegesen meglévő betegségektől függően változhat.
6. Kerülj bizonyos ételeket!
Vannak ételek, melyek zavart okozhatnak a magzat fejlődésében. A biztonság kedvéért kerüld azoknak a halaknak a fogyasztását, amelyek magas higanytartalommal rendelkeznek (cserepes hal, makréla, kardhal). Ami pedig a tonhalat illeti: hetente 170 grammnál többet lehetőség szerint ne egyél belőle. Kerüld a nyers hal, a nem teljesen átsült, vagy nyers húsok és a lágy tojás fogyasztását. A pasztörizálatlan, penészes sajtot, a gyümölcsleveket és tejet szintén érdemes elhagynod, vagy minimálisra csökkentened.
7. Csökkentsd a koffeinfogyasztást!
A túlzott koffeinbevitel növelheti a magzati vetélés kockázatát, ezért lehetőség szerint naponta maximum 300mg koffeint fogyassz. Ez a mennyiség kb. két csésze kávéban található, vagy két csésze fekete teában.
8. Kerüld az alkoholt!
Megoszlanak a vélemények – van, aki szerint időnként, 1-1 pohár alkohol nem károsítja a magzatot, a legtöbb szülész-nőgyógyász azonban azt javasolja: a kismama egyáltalán ne igyon alkoholt, mert – amint magyarázzák – fizikai és pszichikai születési károsodásokat okozhat az ital.
9. Kerüld a dohányzást és a drogot!
Ezek az egészségre ártalmas dolgok a babát sem kímélik. Születési rendellenességet, koraszülést, vetélést is okozhatnak . A nikotin miatt a baba kevesebb vért, ezzel együtt kevesebb oxigént és tápanyagot kap.
10. Vigyázz a vegyszerekkel!
Ne érintkezz közvetlen oldószerekkel, festékkel, hígítóval, rovar- és növényirtószerrel, és olyan kemikáliákkal sem, mint például a higany, a benzin és a formalin. Ezek a bőrön át felszívódva veszélyeztethetik a magzatot. A macskákat lehetőleg csak messziről szemléld, székletüktől pedig maradj távol, hogy a babára igen veszélyes toxoplazmosis-t messze elkerülhesd.
11. Végezz rendszeres testmozgást!
Ha fogamzás előtt is sportoltál, nyugodtan folytasd a testmozgást, de egyeztess kezelőorvosoddal, hogy kizárhasd a kockázati tényezőket. Ha amúgy egészséges vagy, az orvos valószínűleg javasolja majd a sétát, úszást, kevésbé dinamikus testmozgást, jógát. Ha eddig nem sportoltál, ne most állj neki a kemény edzéseknek, inkább csak laza testmozgást végezz.
12. Bízz az ösztöneidben!
Ha úgy érzed, hogy valami rosszat tesz a babának – akár a kezelőorvosod biztatása ellenére is -, legyen ez bármely sport, vagy akár a reggeli kávé, akkor hagyd abba. Cselekedj úgy, hogy a tükörbe nézve elmondhasd, jól érzed magad, és a baba biztonságos fejlődését is szem előtt tartod.