Bár a nőknek látszólag hangsúlyosabb szerep jut a babatervezés időszakában – hiszen a testi, a hormonális változások a női szervezetben mennek végbe –, a babatervezés, a gyermekvállalás alapvetően a leendő apával közös küldetés.
Szerző: Szabó Hajnalka újságíró
Őszintén, nyitottan
Többen úgy vélik, a tudatos babatervezést érdemes a legelső pillanattól kezdeni, vagyis a családtervezés átgondolásától.
Ennek alappillére a kiegyensúlyozott párkapcsolat, az őszinteség, valamint a nyitottság a babatervezés megvitatására, a tapasztalatok összevetésére, a közös cél meghatározására.
Szakemberek szerint ahhoz, hogy tudatosan készüljünk a gyermekvállalásra, hogy optimális környezetet biztosíthassunk a beágyazódáshoz, lehetőleg már 3 hónappal a vágyott fogantatás előtt érdemes változtatnunk az addigi életmódunkon. Ekkortól már indokolt lehet a fogamzásgátlók elhagyása és célszerű elkezdeni a terhesvitaminok szedését.
Lépésről lépésre
A párunkkal való beszélgetés után mindenképp érdemes felkeresnünk orvosunkat, nőgyógyászunkat, aki amellett, hogy szakszerű tanácsokkal is ellát majd, felméri általános egészségi állapotunkat.
Fontos feltérképeznünk az ovulációs ciklusunkat, mellyel a leginkább fogamzóképes napjainkat tudjuk megállapítani. Ebben a menstruációs ciklusunk követése, a naptármódszer vagy a testhőmérséklet-méréses eljárás lehet segítségünkre.
Tudatos táplálkozás
A megfelelő étrend követése elsődleges a babatervezés időszakában – mind a mennyiséget, mind a minőséget illetően. Elengedhetetlen az idénynek megfelelő friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, a fehérje- és gabonafélék megfelelő bevitele. Ha valaki korábban esetleg különleges étrendet követett, érdemes ezzel kapcsolatban orvosával konzultálnia. Mindezek mellett az értékes zsírok is létfontosságúak, melyeket olajokkal, olajos magvakkal és avokádóval juttathatunk szervezetünkbe.
A megtermékenyítés sikerességében fontos szerepet játszhatnak egyes vitaminok is, melyeket az étrendünkön felül szükséges pótolni. Ilyen a B-vitamin, a magnézium és a folsav, továbbá a vas, hiszen szervezetünk vasraktárai lassan telítődnek, érdemes mihamarabb kiegyensúlyozott szintre hozni azokat, hogy elkerüljük a babavárás időszakában gyakori vashiányos vérszegénység állapotát.
A sikeres babatervezéshez érdemes mellőzni a feldolgozott élelmiszereket, valamint el kell hagyni az alkohol- és koffeinfogyasztást, valamint a dohányzást – a pár mindkét tagjának.
Rendszeres mozgás
A leendő szülők számára tudatos babatervezéskor nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás – egészségvédő, hangulatjavító, stresszlevezető hatása miatt egyaránt.
Érdemes az ideális és hozzávetőlegesen állandó testsúly kialakítására is figyelmet fordítani, hiszen a szélsőséges testsúlyproblémák negatívan befolyásolják a fogantatást.
Mivel a várandósság alatt a kismamáknál gyakoribbak lehetnek a fog- és ínybetegségek, ajánlott elvégeztetni egy fogászati szűrést is. Így elébe mehetünk egy esetleges hosszadalmas fogászati procedúrának a babavárás alatt.
Készülni, lélekben is
Szintén fontos szerep jut a pszichés ráhangolódásnak. Tájékozódjunk a témában hiteles szakirodalmi forrásokból vagy épp családtagokkal, barátokkal folytatott beszélgetések útján.
A feszültségek, az esetleges szorongás enyhítése érdekében fontos tudnunk, hogy a nyugodt, kiegyensúlyozott lelki állapot hozzájárulhat a babatervezés sikeréhez. A stresszmentesebb mindennapok eléréséhez jó megoldás lehet, ha találunk egy olyan, akár a párunkkal közös tevékenységformát, melynek segítségével jól ellazulhatunk és maximálisan kikapcsolódhatunk.
CSALÁDTERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.