Minden gyermek, kisbaba alvásigénye más! Nincs két egyforma kicsi, ezt el kell fogadnunk! Nem érdemes összehasonlítani őket.
Szerző: HelloBaby magazin
Összeszedtünk pár tényezőt és tippet, miként orvosolhatjuk a nehézkes alvást. Sok esetben ott kezdődik a nehézség, hogy nem tudjuk eldönteni, hogy mi lehet a probléma.
A következő kisebb változtatások segíthetnek:
- Nem evett eleget napközben a baba, lehet, hogy azért ébred fel éjszaka, mert éhes.
- Túl fáradt: bár ez furcsán hangozhat, sok baba rosszul alszik, ha túlságosan fáradt – alakítsatok ki egy alvási rutint egy fix lefekvési időponttal, és ehhez próbáljatok minél inkább ragaszkodni.
- Túlságosan sok inger: elalvás előtt mindenkinek szüksége van időre, hogy kikapcsoljon a nap végén –, hogyha közvetlenül lefekvés előtt játszotok, a baba ettől éberebbé, nyughatatlanná válhat.
- Kényelmetlen körülmények: nehezítheti az elvalvást, ha túl meleg vagy túl hideg van, illetve, ha kényelmetlen az alvóruha vagy a lepedő – ezek alól a babák sem kivételek.
- Szeparációs szorongás időszaka: a 8. hónaptól kb. 18 hónapos, vagy akár 20 hónapos koráig a babád a szeparációs szorongás időszakában nyugtalanabbul aludhat éjszaka is.
Néhány ötletet, amely segíthet, hogyha gyermeked nyugtalannak érzi magát:
1. Szertartásos álomvarázslás
A merev, katonás napirend nagyon távol áll a csecsemők ösztönös működésétől, ezért a legtöbb család számára lényegesen több feszültséget és felesleges konfliktust hoz a bevezetése, mint amennyi könnyebbséget adhat a kiszámíthatóság. A másik véglet, amikor semmilyen állandó kerete nincs a napnak, nem kevésbé emészti föl a szülői energiákat. Érdemes tehát az első hetektől egy nagyjából fix esti menetrendet kidolgozni – amitől különleges napokon rugalmasan el is térhettek.
A szertartás előtti egy órában már érdemes kerülni az élénk mozgással, zajongással járó játékokat, tevékenységeket.
2. Illatos álmok
Minél kisebb a baba, annál nagyobb óvatosság indokolt az aromaterápia terén.
Mivel egyéni allergiás reakció bármelyik babánál előfordulhat, fontos, hogy először épp csak egy-két cseppel próbálkozzunk, és ha minden rendben, akkor se emeljünk ezen az adagon. Fontos: csak bevizsgált minőségű, száz százalékos illóolajat használjunk.
3. Egy kis édes félhomály
Sok baba jobban kedveli elalváshoz a tompa, pirosas-narancssárgás fényt, mint a teljes sötétséget. Ez az anyaméh melegségét és derengését idézheti fel bennük. Ha úgy alakul, hogy kénytelen vagy éjszaka pelust vagy az egész öltözéket cserélni, csak annyi fényt gyújts, amennyi feltétlenül szükséges. Ezzel szemben a nyári hónapokban a jó sötétítés sok értékes reggeli és délutáni alvásórához segíthet hozzá!
4. Mezítlábas trükk
A tudomány mai álláspontja szerint a bebugyolálás, illetve pólyálás minden változata fokozza a SIDS, azaz a hirtelen bölcsőhalál kockázatát. Az egymáshoz dörgölődző meztelen lábikók ugyanakkor nyugodtabbá tehetik a nagyobbacska csecsemők alvását. Ha szeretnéd ezt kihasználni és zokni nélkül, esetleg egy szál bodyban altatod a kisbabádat, ügyelj a megfelelő szoba hőmérsékletre. Ha egy ágyban alusztok, a ti testetek is melegíti őt. A nyári kánikulában akár egy szál pelusban is alhat a baba már pár napos korától. Összebújva mindannyian békésebben alhattok.
5. Az energiaminimum elve
A gyermeked bizonyos időszakokban a táplálás módjától függetlenül igényelni fogja a segítségeteket a visszaalváshoz. Szerencsés, ha ehhez nem kell minden egyes alkalommal külön szintre lépcsőznöd, még szerencsésebb, ha még az ágyból sem kell kikelned:
A mesterségesen táplált babákról való éjszakai gondoskodás a kezdetekben nagyon kimerítő, érdemes demokratikusan elosztani egymás között az éjjeli műszakokat. A kicsit idősebb tápszeres babák már nem igényelnek etetést minden ébredés alkalmával, vissza lehet őket altatni öleléssel, hátsimogatással, kis sustorgós duruzsolással a családi ágyban. Olyan babanyugtatási módszerekkel azonban, amelyek hosszú távon terhet jelentenek a családnak, nem érdemes éjszaka rendszert csinálni. Ilyen az autókázás, babakocsis séta a lakótelepen, hordozgatás fel-alá a lakásban. Napközben viszont kimondottan praktikus lehet, ha a baba bárhol, bármikor elalszik a hátadon vagy a babakocsiban a szabad levegőn.
Alvás – Útmutató altatáshoz – Az alvással, altatással kapcsolatos összes sarkalatos kérdésre választ adunk