A kisgyermekek elérkeznek abba a korba, amikor minden és mindennek az oka érdekli őket. Ti is épp a “miért-korszakban” jártok? A gyerekek szeretik, ha az ő szintjükön elmagyarázzuk nekik, hogy mi miért van úgy ahogy…
Összeállította: Müller-Hegedűs Henriett
Miért?
Érdemes időt és energiát szánni arra, hogy a gyermekünk számára érthető módon elmagyarázzuk neki azt, ami épp foglalkoztatja. Ez persze nem mindig könnyű, ám találhatunk segítséget: ha nem mi magyarázzuk el, akkor megteheti helyettünk egy gyermekkönyv is. Ami valóban gyereknyelven, jól érthetően fogja meg egy-egy dolog lényegét és amiről után már könnyebb beszélgetnünk…
Magyarázós könyvek
A kisgyerekek úgy tűnik, egyre inkább azokat a könyveket részesítik előnyben, melyekből kiderül számukra, mi a dolgok rendje, hogyan működik világunk. Egy texasi kísérletben 3-4 éves gyermekeknek kétféle mesekönyvet mutattak, különböző ok-okozati összefüggésekkel, és információkkal. A könyvek felolvasása után megkérdezték tőlük, hogy melyik tetszett jobban. 44 százalékuk a gazdagabb ok-okozati hátterű könyvet preferálta. Kutatók úgy vélik, hogy az olvasás korai megkezdése hozzásegíti a kicsiket az óvodába való belépéshez, javítja a nyelvi és az olvasási készségeiket.
Beszélgessünk róla!
Érdekes volna tudni, hogy vajon a gyermekek azon 56 százaléka, akik a kevésbé kifejtős könyveket választották, vajon miért tették? Nekik miért az egyszerűbb mesék tetszettek jobban? Erről sajnos nem szól a vizsgálat bemutatása. Nekik vajon kevesebbet mesélnek a szüleik otthon? Ritkábban magyarázzák el a dolgokat? Vagy egyszerűen csak kevesebbet beszélgetnek…? Esetleg valami egész más áll mögötte?
Olvassatok, meséljetek sokat!