A média által sugallt képpel ellentétben az egészséges női hüvely soha nem cseppmentesen tiszta, steril és virágillatú. A babavárás időszaka alatt azonban ráadásul még kényesebb az intim területek természetes egyensúlya és komfortérzete, mint általában
Szakértő: Dr. Kovács Zoltán szülész-nőgyógyász, termeszetesnogyogyaszat.hu; szerző: Károlyi Natália újságíró, dúla
Mikor nincs ok az aggodalomra és mikor van?
Orvos szakértőnk most összeszedte a legfontosabb információkat, hogy ne izgulj feleslegesen, amikor természetes, normális jelenségeket tapasztalsz, ugyanakkor felismerhesd az orvosi konzultációt igénylő állapotokat. Cikkünkből az is kiderül, mit tehetsz a kellemetlen tünetek megelőzése érdekékében.
Másállapot – az intim zónában is
A várandósság létrejöttével számos változás indul meg a női szervezetben, és ezek nem érnek véget az első trimeszterrel, hanem egészen a 40. hét végéig folytatódnak. Az egyik ilyen normális élettani változás a nyálkahártyák megduzzadása, testszerte. Ennek tüneteként orrdugulás, apróbb orr- és fogínyvérzés jelentkezhet, illetve több hüvelyváladék termelődhet. A normális terhességi folyás az áldott állapot előrehaladtával fokozódik, színe, állaga és mennyisége tág spektrumon változhat. Általában fehéres vagy áttetsző színű, ám ha összesűrűsödik, lehet sárgás, zöldes vagy barnás is. Önmagában ez még nem ad okot aggodalomra, ha a szín megváltozása nem jár együtt más panasszal. Gyakori tapasztalat, hogy vizelést követően nagyobb mennyiségben távozik a folyás a hüvelyből a medencefenéki izmok tevékenységének hatására.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!
Amikor baj van
Más a helyzet, ha egyéb kellemetlenségek is társulnak a megszokottnál erősebb folyáshoz:
Gyógyítás
Candida-tünetekkel (bő, tapadós hüvelyfolyás, viszketés) ráér a következő rendelési idejében felkeresni a várandósgondozást végző orvost, addig is el lehet kezdeni az otthoni kezelést a patikákban vény nélkül kiadható klotrimazol tartalmú kenőcsökkel, hüvelykúpokkal. Ezek az esetek többségében hatékony és gyors segítséget nyújtanak. Ha nem egyértelmű, hogy candidával, trichomonassal, vagy bakteriális fertőzéssel állunk-e szemben, kenetlevétel és tenyésztés is szükséges lehet a megfelelő kezelés érdekében. Ennek felmérése és eldöntése orvosi feladat. Candida esetén, amennyiben a partner panaszmentes, elegendő az érintett fél kezelése, míg trichomonas-fertőzésnél a kórokozók megbújhatnak akár a partner prosztatájában is anélkül, hogy érzékelhető tüneteket okoznának. Ezért ilyenkor mindenképpen szükséges a férfipartner kezelése is.
A várandósság alatti hüvelygyulladások lelkiismeretes kikúrálása azért is fontos, mert a koraszülések egy részénél a lehetséges okok között a kezeletlen fertőzés is szerepel. Éppen ezért visszatérő méhgörcsök esetén mielőbbi orvosi vizsgálat szükséges.
Folytatást itt olvashatod: