Március 21.-e a Down-szindróma világnapja. Azok a babák, akiket ez a kromoszóma rendellenesség érint, nehéz helyzetben vannak már a megszületésük pillanatában! A laza (hipotón) arcizomzatuk miatt, sokszor a szopizás nem hatékony, így az anyukák célzott segítség hiányában, az esetek túlnyomó részében feladják a szoptatást, idő előtt.
Írta: Chonjo Diana Bernadett Babalansz alapító, Nemzetközi babamasszázs-oktató, csecsemő és gyermekszakápoló
Mi okozza a nehézséget?
A nyelv helyzete is megváltozik a laza izomzat következtében, szinte folyamatosan kilóg a nyitva tartott szájon. Ezeken a tüneteken sokat segíthet a Castillo Morales féle arcstimuláció!
Mit jelent a Down-szindróma?
A Down-szindróma a 21. kromoszóma triszómiája, ami azt jelenti, hogy kettő 21-es kromoszóma helyett három található a sejtekben. Hazánkban megközelítőleg 500-600 gyermek születne meg évente, ha nem lenne lehetőség, már a magzati életben célzott genetikai szűrővizsgálatra. A Down-szindróma 95%-ban nem örökletes, tehát véletlenszerűen alakul ki, 1000-ből egy újszülöttnél. A legismertebb tünetek a szellemi fogyatékosság és a külső jegyekben való eltérés, ami nagyon változatos lehet, mint például a mandula formájú szem, az átlagtól rövidebb végtagok és ujjak, a kisebb fej, ami laposabb a tarkónál, valamint a kicsike száj, orr és fülek. Jellemző és sok mindent meghatározó tünete még, a gyenge izomtónus (hipotónia) és a laza ízületek (hiperflexibitás).
A Down-szindrómás baba pici szája, ami még hipotón is, akadályozhatja a szopizásban.
Mit kell tudni az arcstimulációról?
A szájüreg izomrendszere és az artikuláció képessége, rendkívül fontos a későbbi kommunikációban! Az orofaciális (szájüregi-arci) komplexum izomtónusát normalizáljuk egy speciális arcmasszázzsal, ami kihat a beszédfejlődésre, (a nyelv helytelen pozíciója miatt, a hangok különböző kombinációi nehezen érthetőek) valamint megkönnyíti a száj bezárását, és helyesbítik a nyelv helyzetét. Az arcstimuláció rengeteget segít, hogy a nyelési és szopási képesség is javuljon. Lehet neurológiai vagy anatómiai (ajak szájpadhasadék), funkcionális rendelleneség, ezeket az adottságokat fejleszteni lehet és kell is, ami kihat a teljes életre.
Ezt az orofacialis területet is érintő neuromuscularis (ideghez és izomhoz kapcsolódó) stimulációs programot, az argentín Castillo-Morales az 1970-es évek közepén fejlesztett ki, amely ma is a Down-szindrómás babák kezelésének alapját képezi, bár ez még hazánkban nem olyan elterjedt. Ez az terápia Németországban 1991-ben vált ismertté. A kezelés célja, hogy a szülők aprólékos, finom mozdulatokkal tudják otthon napi szinten masszírozni a babájuk, vagy nagyobb gyermekük arcát a fejlesztés érdekében. A kellemes időtöltésen kívül, ezzel a technikával enyhíthetik a baba szopizási nehézségét, valamint támogathatják a nagyobb gyermek beszédfejlődését.
Megoldásra van szükség
Mikor Down-os baba érkezik egy családba, sokszor nekünk szülőknek is nagyon nehéz az élet adta helyzetet kezelni. Az örömöt beárnyékolja a félelem és az aggodalom. Az elfogadás nekünk és a környezetünknek is nehezebb lehet. Rengeteg kérdésre keressük a választ. Megoldásokra van szükségünk, hogy segíthessünk a babánknak.
A Down-szindrómás babák fejlődési szakaszai általában megkésettek az átlagos babákhoz képest. Általánosan elmondható, hogy később kezdenek ülni, járni, illetve beszélni. Kedvezőbb feltételeket teremthetünk a fejlődésre, ha már baba korától odafigyelünk a rendszeres arcstimulációra és a babamasszázsra. Ezzel javíthatunk a babánk és családunk életminőségén. Nem utolsó sorban, pedig az anyai szerepben való kiteljesedésünkért és a kompetenciánk megerősítésére is szolgál a masszázs rutin szerű alkalmazása.
Roppant fontos, hogy tudjuk, mivel segíthetünk a babánknak, akár a speciális helyzet kapcsán. Érdemes ezért mihamarabb elsajátítani azt a tudást, amivel támogathatjuk, fejleszthetjük az átlagostól eltérő fejlődésű babánkat. A babamasszázst érdemes beépíteni a hétköznapokba. Oktatásainkon egyedi személyre szabott tanácsokkal látjuk el a hozzánk fordulókat!
Cikksorozatunkban minden részletre kiterjedően bemutatjuk nektek a babamasszázs jótékony hatását, valamint azt, hogy milyen problémákra nyújthat megoldást! Keress minket bátran, és mi megtanítjuk neked a masszázs és arcstimuláció minden apró mozdulatát. Ha kíváncsi vagy még tanulmányokra, történetekre, és még több szemszögből a babamasszázsra, olvassátok el további cikkeinket itt, az oldalon.
www.babalansz.hu
Érintés a kezdetektől babamasszázzsal
Ajánljuk még témában:
Ajak- és szájpad hasadék esetében is segíthet a babamasszázs.