A legkisebbek még nem sokat értenek majd egy kiállításból, vagy az állatkertből, de már őket is megfoghatja valami érdekes, szép, vagy különleges dolog: egy kedves állat, vagy szép virág. Ám 3-4 éves kortól már sok mindent elmesélhetünk nekik arról, ahol járunk. Ha tehetjük, keressünk interaktív programokat, ha ültethetnek, kipróbálhatják, megsimogathatják, érinthetik… sokkal mélyre hatóbb lesz az élmény.
Szerző: Szále Kata
A kisgyermekek érdeklődőek, befogadóak, nyitottak – használjuk ki ezt arra, hogy értékes tudásra tegyenek szert, ami hosszútávon is segíti a természetbarát gondolkodás kialakulását. Számtalan színvonalas és valóban élvezetes, gyermekeknek való lehetőség közül választhatunk, korosztálynak megfelelően.
- Magyar Természettudományi Múzeumban a föld napja alkalmából interaktív családi napot tartanak. Valamint megtekinthető a Kalandos erdő című játékos természetismereti kiállítás: 3 éves kortól kisiskolás korig.
- A budapesti Fűvész-kertben működik a Szamóca Kiskertész klub szombatonként, melyet már 3 éves kortól ajánlanak. Emellett válogathatunk a Szamóca Kiskertész tanoda óvodásoknak szánt programjai között az öt kontinens növényeivel ismerkedhetünk meg hónapról hónapra, öt hónap alatt, öt kontinensre “látogathatunk el”: áprilisban Ázsia, májusban Amerika növényei kerülnek sorra.
- Futura Tudományos Játszóház – Mosonmagyaróváron: itt a négy elem: a tűz, a víz, a levegő, és a föld jegyében várja sok-sok játék a látogatókat, így hozva közelebb a természettudományt a gyerekeknek – kifejezetten kisgyermekeknek való játékokkal is.
Állatkertek, vadasparkok, állatfarmok: a gyerekek szeretik az állatokat, ösztönösen vonzódnak egyikhez, másikhoz, érdeklik őket, ami kulcsfontosságú! Jó úton járunk, ha szeretik őket, vannak kedvenceik – ha szeretnek egy állatot, érteni fogják, hogy óvni kell őket. Vigyázni kell arra a környezetre ahol élnek, arra, ami a táplálékuk. Beszélgethetünk arról, hogy a veszélyeztetett fajok miért állnak közel a kipusztuláshoz. Mit jelent és mivel jár az, hogy eltűnik a föld színéről egy-egy állatfaj. Mely állatok azok, amelyek már nincsenek? Mi történt velük? Beszélgessünk arról, miért fontosak a méhecskék!
A gyerekek őszintén tudnak lelkesedni: ha egy, vagy több állat a kedvencük lesz; használjuk ki az érdeklődésüket, vonzódásukat és egész kis szakértővé képesek válni. Szolgáljuk ki a kíváncsiságukat, válaszoljunk a kérdéseikre, beszélgessünk arról, ami nekik érdekes! És, ha nem tudunk, valamit nézzünk utána – akár közösen! Különösen jó, ha egy-egy helyre többször vissza tudunk menni – így igazán elmélyedhetünk az ott látottakban, tapasztaltakban.
Ha tehetjük, látogassunk el a nagy állatkertjeinkbe (Budapest, Győr, Pécs, Veszprém, Nyíregyháza), vadasparkjainkba (Szeged, Budakeszi, Kecskemét, Veresegyháza) Bivalyrezervátumba, Tropicáriumba.
Fontos, hogy ne tervezzük túl hosszúra a programot, másfél – két óránál tovább nem érdemes időzni sem az állatkertben, sem más kiállításon, mert fontosabb az, hogy a gyerekeknek jó élmény legyen, mint az, hogy mindent megnézzünk. Tartsunk közben pihenőt, álljunk meg tízóraizni, uzsonnázni és beszélgessünk arról, amit láttunk. Ne siessünk!
Persze a folyamatot kezdhetjük otthon, akár házi kedvencünk, akár egy állatkerti örökbefogadott állatunk van; egy saját kert, erkély, vagy a lakásunk növényei – mind-mind lehetőség a gondozás/gondosság megtanítására.
Írásunk megjelent a HelloBaby ÖKO különszámában, melybe itt belelapozhtasz:
Téged is aggaszt a klímaváltozás? Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban! WEBSHOP
Ajánljuk még a témában:
https://hellobaby.hu/ok-termeszetesen/