Babánk tervezésekor nem árt mérlegelnünk egészségügyi helyzetünket, és tisztában lennünk testsúlyunkkal. A túlsúly nem csak az önértékelésre van negatív hatással, de a fogamzóképességre is.
Szerző: Hegedűs-Müller Henriett
Ideális testsúly
A fogyni próbálók közül sokan ismerik a jojó-effektust. Amikor is a nagy nehezen betartott diéta eredményeként ledolgozott kilók, gyorsan visszaszaladnak, ahogy véget ér a fogyókúra. Épp ezért életmód váltásban érdemes gondolkodni, nem csodát ígérő pár hetes kúrákban. Mi az, amit szokásunkká tudunk tenni? Fele annyit vacsorázunk, elhagyjuk a desszertet, lemondunk valamiről, amiről tudjuk, hogy nem egészséges és hízlal?
Vajon mi okozza a hízást?
Egyáltalán nem ritka, hogy nem a túl sok étel az elhízás oka, hanem hormonális problémák állnak a háttérben. Ha a hízást hormonok okozzák, akkor többnyire nem a túlsúly az egyetlen tünet. Ilyen esetek pl: pajzsmirigy betegség, stressz által kialakult hormonzavar. Érdemes orvoshoz fordulni, a hízás okát megtudni és pontos diagnózist felállítani, hogy a megfelelő módon kezeljék a problémát.
Túl sovány se legyél!
A kórosan sovány testalkat is megnehezíti várva várt várandósság létrejöttét. Éppen ezért fontos, hogy étrendünk minőségi és mennyiségi szempontból jól összeállított legyen, valamint hogy rendszeresen mozogjunk is.
Ideális teherbeesési súlyunkat ki tudjuk számítani a testtömegindex segítségével, amelyhez akár az interneten is találhatunk megfelelő kalkulátort.
Ha nincs rendben a hormonháztartás, a gyermekáldás várat magára. Hogy mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás? – bizony nem mindig könnyű eldönteni, de az biztos, hogy oda-vissza hatnak egymásra a testsúly és a hormonok. A hormonális hátteret jelentősen befolyásolja az életmódunk is, ezért a kettőt nem szabad külön kezelni.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.