Amikor valaki teherbe szeretne esni, de nem sikerül, gyakran kap olyan odavetett mondatokat, mint: „Csak nyugi!” vagy „Csak lazán!” vagy „Ne stresszelj!” vagy „Ne görcsölj rá!” Ettől persze mindenki csak még idegesebb lesz, amitől megint csak nehezebben mehet a teherbe esés.
Szerző: Szabó Nikolett
A test és a stressz
Ahhoz, hogy teherbe essen valaki, nemcsak egészséges szervezetre, de egészséges pszichére is szükség van, sőt a megfelelő időzítés sem árt. Amennyiben a női menstruációs ciklus – ami általában 28 napos, és a menstruáció első napjától számoljuk – megfelelően zajlik le, körülbelül a 14. napon következik be az ovuláció. Fogamzásra ebben az ovuláció körüli néhány napban van lehetőség.
Ez persze csak a folyamat biológiai része. Ma már kutatások támasztják alá, hogy a mentális egészség pontosan olyan fontos a teherbe esés szempontjából, mint a fizikai. A különféle stresszhatások különböző mértékben befolyásolják a teherbe esés sikerességét. A női test bölcs, és tudja, hogy a stresszes időszak nem megfelelő a gyermekváráshoz.
Hogy hat a stressz a fogamzóképességre?
Számos más helyen is olvashatunk arról, hogy a stressz rontja az esélyeket a teherbe esésre. A negatív stressz gyakorlatilag rombolja szervezetünket és különböző fizikai elváltozásokat okozhat, többek között a hormonháztartás működését is befolyásolja. A teherbe eséshez kapcsolódóan az úgynevezett prolaktin hormon magas szintje lehet a fogantatás akadálya. Ez a hormon mindkét nemnél megtalálható, szintje tartós stressz hatására megemelkedik.
A furcsaság az egészben az, hogy a terhesség harmadik trimeszterében ugyanennek a hormonnak a magas szintje segíti elő a tejtermelést. Amiből tehát a terhesség vége felé jó, ha sok van, abból a teherbe esés előtt jó, ha kevés van. A prolaktin szintjének emelkedését a stressz mellett például fizikai sérülés, edzés, epilepsziás roham is okozhatja. Ezek azonban csak kisebb mértékű növekedést váltanak ki és a megfelelő, normál szint idővel helyre is áll. A megfelelő szint férfiaknál általában kevesebb mint 20 nanogram/ml; nőknél, akik nem terhesek vagy nem szoptatnak, kevesebb mint 25 ng/ml. Terhes vagy szoptató nőknél: 80-400 ng/ml. Fontos tudni, hogy a különböző laboratóriumokban a különböző hormonok referenciatartománya eltérhet, ezért érdemes megnézni, milyen normál tartomány van megadva a leleten!
Mi a baj még a tartós stresszel?
Azok a nők, akiket nagyon sok stressz ér, valószínűleg ritkábban és kevesebbet szexelnek. Emellett nagyobb valószínűséggel dohányoznak, isznak túl sok alkoholt vagy fogyasztanak túl sok koffeint. Mivel a nem megfelelő életmód is hátráltathatja a megtermékenyülést, az utóbbi tényezők sem segítenek sokat a babaprojektben.
A kortizol a mellékvesék által termelt hormon, befolyásolja a fehérjék, a glükóz anyagcseréjét, de részt vesz a vérnyomás és az immunrendszer szabályozásában is. Túl magas szintje emellett nők esetében rendszertelen menstruációs ciklust eredményezhet, ami szintén rontja a fogamzás kilátásait. Magas szintjét egyértelműen a nagyfokú stressz okozza.
A folyamatos idegeskedés és stresszelés hatására folyamatosan magas lehet a szervezetben a kortizol-szint, ami miatt a mellékvese tartósan fokozott termelésre kényszerül. Ennek az a következménye, hogy a szervezet egy idő után nem tud elegendő mennyiségű kortizolt előállítani, ami kihat az egész hormonrendszerre. Ez progeszteronhiányhoz, pajzsmirigy-alulműködéshez is vezethet, amelyek szintén hátráltatják a fogamzást.
Figyeljünk a stresszkezelésre!
Mindenkit ér bizonyos mértékű stressz, és ki jobban kezeli, ki rosszabbul. De ahogyan az az eddig mondottakból is kiderül: a tartós, folyamatos stressz rombolólag hat szervezetünkre, sőt egész életünkre. Maradjunk pozitívak, és fogadjuk el, hogy vannak olyan események, amelyeket nem tudunk befolyásolni.
Szánjunk időt a hobbinkra, ami kikapcsol. A stressz oldására ne az alkoholt, nikotint, koffeint válasszuk. Erősítsük meg szociális hálónkat, töltsünk több időt minket támogató szeretteinkkel. Ha úgy érezzük, hogy ez segíthet, forduljunk pszichológushoz vagy mentálhigiéniés szakemberhez. Igaz, hogy nehéz betartani ezeket a tanácsokat a mindennapi rohanásban, de mindenképp érdemes megpróbálni – és ez még inkább így van akkor, ha babát tervezünk.
CSALÁDTERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.