A férfiak kivizsgálásáról általában kevés szó esik, a téma sokakat hoz zavarba – szeretnének minél gyorsabban, különösebb cécó nélkül túlesni rajta. Pedig a vizsgálatról érdemes többet is megtudni.
Szerző: Hellobaby magazin
Lássuk, mi is az a spermiogram?
Statisztikai elemzések szerint a párkapcsolatok meddő voltáért 40%-ban a nő, 40%-ban a férfi „tehető felelőssé“.
A férfiak nemzőképességét alapvetően a spermiumok száma, mozgási tulajdonsága (motilitás), valamint a normális és kóros alakú spermiumok aránya (morfológiai tulajdonság) határozza meg. Minderről a spermavizsgálat (spermiogram) révén alkothatunk képet.
Tudnivalók a vizsgálatról
A vizsgálatot leggyakrabban az andrológus javaslatára végzik el. Ő adja a beutalót az állami intézményekbe, de ha valaki magánintézetben (sejtbank, meddőségi klinika, egészségközpont) kívánja elvégeztetni, az is lehetséges, ám ennek ára nagyjából 15.000 forint.
A vizsgálatra, amely a sperma leadásából áll, minimálisan ugyan, de fel kell készülni. 3-5 nap önmegtartóztatás az ideális. Ha ez kevesebb napig „sikerül”, akkor kevesebb spermium termelődik, viszont ha ennél hosszabb ideig „gyűjti” valaki a spermát, akkor több lesz a halott, nem mozgó spermiumok aránya. További megkötés, hogy a leadás előtt az illető ne fogyasszon alkoholt.
Maga a leadás egy szobában történik, ahol szakújságok, egyes helyeken speciális tartalmú filmek segíthetik a „műveletet”.
Otthoni körülmények között
A leadásnak nincs „keretideje”. Ha esetleg nem megy, akkor hazaküldjük a pácienst, és persze van, aki eleve otthon kíván leadni. Ebben az esetben néhány dolgot szem előtt kell tartani. A steril edény használata – ezt az intézetben adják – nagyon fontos, mert a spermiumot bakteriológiai vizsgálatra is elküldik. Ha otthon sikerült a művelet, ügyelni kell rá, hogy egy órán belül beérjen az intézetbe az anyag. Ahogy telik az idő, lecsökken a hímivarsejtek mozgása, majd a sperma tönkremegy, alkalmatlanná válik a megtermékenyítésre.
Fontos, hogy a leadott sperma még véletlenül se kerüljön a hűtőbe (tévhit, hogy így tovább eláll), mert a hideg árt a spermiumoknak.
Mi történik, ha rossz az eredmény?
A leadott spermiumot mikroszkóppal, mikroszkópos Makler-kamrával, egyes helyeken pedig CASA eljárással vizsgálják. A számlálás mellett morfológiai vizsgálat is van, amikor különböző festékekkel megfestve megnézik, mennyi a kóros szerkezetű spermium. A vizsgálati eredmény egyébként hamar, akár még aznap kész, a tenyésztések eredményére viszont – intézettől függően – néhány napot, hetet várni kell.
A normálisnak tekintettnél alacsonyabb értékek esetén a nemzőképesség, így a teherbe esés valószínűsége csökken, mert kevesebb spermium éri el a petesejtet természetes körülmények között. Amennyiben a mozgásuk csökkent vagy a morfológiájuk rossz, akkor alacsonyabb a túlélés esélye a női ivarszervben, illetve a spermium nehezebben jut el a petesejtig.
Rossz eredmények esetén konzultálni kell az andrológussal, aki megvizsgálja a heréket, a prosztatát, és előfordul, hogy újabb spermavizsgálatot rendel el. Itt kell megjegyezni, hogy például a hőemelkedés, gyulladás ugyan leronthatja a spermaképet, de ha ebből kikezelik az illetőt, javulhatnak az értékek. És még egy fontos dolog: a spermiumszám ugyanannál a személynél is tág határok között ingadozhat: előfordulhat, hogy egyik vizsgálatnál a mennyiség 60 millió/ml, máskor pedig 25 millió/ml, de ez normális!
Számokban:
A nemzőképesség szempontjából az Egészségügyi Világszervezet által normálisnak tekintett vizsgálati értékek (normozospermia):
- spermatérfogat: minimum 2 ml
- spermiumkoncentráció: minimum 20 millió/ml
- teljes spermiumszám: minimum 40 millió/minta
- motilitási mutató: minimum 50% mozgó
- morfológiai mutató: minimum 30% normális
Végül egy kis miniszótár:
- Spermia: ejakulátum mennyisége
- Aspermia: nincs ejakulátum
- Hipospermia: ejakulátum mennyisége 2,5 ml-nél kevesebb
- Hiperspermia: ejakulátum mennyisége 6,0 ml-nél több
- Zoospermia: ejakulátumban lévő spermiumok száma
- Azoospermia: nincs spermium az ejakulátumban
- Oligozoospermia: alacsony spermiumszám, 20 millió/ml-nél kevesebb
- Asthenozoospermia: 50%-nál kevesebb mozgó spermium
- Teratozoospermia: 70%-nál több kóros szerkezetű spermium
Ez utóbbi három kapcsán beszélhetünk az OAT szindrómámról, amikor: mindhárom paraméter eltér a normálistól
- Oligozoomax: 5 millió/ml-nél kevesebb spermium
- Nekrozoospermia: szupravitális festéssel is elhaltnak, nem csak mozdulatlannak igazolt spermium
- Patozoospermia: normálistól eltérő spermiumok
- Hipozoospermia: 10-20 millió/ml közötti tartomány
- Citospermia: több millió/ml kerek sejt
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.