Terméketlenséget nem csak nemi szervi gondok, lelki problémák okozhatnak, hanem olyan betegségek is, amelyekről nem is gondolnád, hogy a babatervezés útjába állhatnak.
Szerző: HelloBaby magazin
1. Lisztérzékenység
A leggyakoribb felszívódási zavar (Magyarországon minden ötvenedik embert érint, többségében nőket), megelőzni nem lehet és a felismerése is nehéz.
Már egy vérvétel is leleplezheti a betegséget, amit „kinőni” sajnos nem lehet, a betegeknek életük végéig tartaniuk kell a gluténmentes diétát.
2.Pajzsmirigy-rendellenesség
A pajzsmirigy alul- vagy túlműködés szabálytalan, kimaradó vérzést, rosszabb esetben a menstruáció elmaradását is okozhatja, így akadályozva a fogamzást. Alulműködésnél a pajzsmirigy nem termel elegendő mennyiséget abból a hormonból, ami gondoskodik az ösztrogén és progeszteron megfelelő szintjéről.
Amikor valaki babát szeretne, 1,5 körüli TSH (ez a pajzsmirigy-hormon) érték a kívánatos, és ha beállítják, az sok esetben már elég lehet ahhoz, hogy a baba megfoganjon. Ha már legalább egy éve sikertelenül próbálkozunk a teherbe eséssel, célszerű megnézetni a hormonszintet egy immunológiában jártas endokrin szakorvossal, aki gyógyszereket írhat fel.
3.Chlamydia
Csak akkor észlelhető, amikor már krónikus gyulladást, hasfájást, folyást okoz, ennek viszont nincsenek labor-tünetei, és a gyulladást az ultrahang sem mutatja ki. A Chlamydia sajnos akár az egész hasüreget is befertőzheti, és a gyulladás miatti hegesedés meddőséget okozhat. Ugyanígy akadályozhatja a teherbe esést, ha a petevezetékek fala a gyulladás következtében megvastagszik. A bő, kellemetlen szagú, híg hüvelyi folyás jelezhet, idejében észlelve eredményesen gyógyítható!
4.Sperma allergia
Nagyon ritka immunológiai zavar, amikor a fiatal nő szervezetében valami oknál fogva olyan ellenanyagok termelődnek, amelyek akadályozzák a hímivarsejtek mozgását, sok esetben a teherbe esést is. Allergológiai vizsgálattal megállapítható, hogy valóban erről van-e szó, de érdemes tudni, hogy például a szex utáni hüvelyviszketés még nem feltétlenül jelent sperma-allergiát.
5.Inzulin rezisztencia (IR)
Sokan keverik a PCOS-sel, pedig a policisztás ovárium szindróma az inzulinrezisztenciának „csak” egy hormonális tünete, illetve következménye.
Az inzulinszint emelkedése rendszertelenné és fájdalmassá teheti a havi vérzést, kezelés nélkül pedig (átmeneti) meddőséggel járhat. Az IR teljes életmódváltással kezelhető.
+1.Túlsúly
A nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód komoly változásokat idézhet elő a szervezetben, felboríthatja a szénhidrát-anyagcserét, a hormonháztartást, ennek következtében előfordulhat, hogy a petefészek rendellenesen kezd működni rosszabb esetben teljesen leáll. Innen pedig egyenes az út a terméketlenséghez. A fogyás, illetve az életmódváltás sokszor önmagában is jelentősen megnöveli a teherbeesés esélyét.
Ajánljuk kiadványunkat:
CSALÁDTERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.