Ha a nagyobb gyermek mellé testvér érkezik, a mindennapok körforgása némiképp megváltozik. Amit eddig megszoktunk és alapértelmezettnek tekintettünk a nagyobb gyerekkel, az a pici megszületése után felborulhat. Új rutin, alaposan átgondolt szervezés és összehangolás szükséges ahhoz, hogy mindkét gyereknek megfelelő programokat találjunk.
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett
Ha kisbaba születik, az első napokat és heteket akár káoszként élheti meg a család. Kristóf fiunk megszületése után nekünk is át kellett hangolnunk a mindennapokat. Az addigi megszokott ütem – mely szerint a nagyobb gyermekünk, Dia elkerül az oviba, majd délután hazaér és közösen csinálunk valamit – szertefoszlott, hiszen a hétköznapokat, beleértve a délutánokat is, a pici ellátásával töltöttem, és sokszor csak ekkor jutott időm a házimunkára is. Amint Dia hazaért, próbáltam vele foglalkozni, hogy ne érezze magát hanyagolva. Értelemszerűen a hétköznapi játszóterezés, a közös homokozás a kertben vagy a hirtelen ötlettől vezérelt spontán programok törlődtek, hiszen egy picivel nem lehet akármikor akárhova útnak indulni. Meg kellett tanulnunk, melyek azok a programok, melyeken az eltérő életkorú gyerekek gond nélkül részt tudnak venni.
A hétköznapok tervezése
Sokszor akaratlanul is problémába ütközik a kisebbik gyerek napirendjének tartása. Fontos, hogy egy idő után fix napi rutin alakuljon ki, mert egy boldog gyereknek elengedhetetlen a kiegyensúlyozott életritmus.
Ha ugyanis túlléptük a megszokott időkeretet, Kristóf visszafelé elaludt az autóban, mikor pedig hazaértünk és kikerült a gyerekülésből, semmi pénzért nem akart visszaaludni. Mióta nagyobb lett, azóta kicsit rugalmasabban kezelem az alváskérdést, ugyanis a napi két alvásból nem mindig használja ki a délelőtti pihenési lehetőségét, így amikor fáradtnak látom, megpróbálom elaltatni, akár egy programon vagy épp a babakocsiban.
Mit vigyünk magunkkal?
Míg Diával már elegendő volt egy váltóruha, egy kulacs víz, egy kis egészséges nassolnivaló a kiruccanások alkalmával, Kristóf érkezése óta a helyzet sokkal komplikáltabb. Egy kisebb gyereknek ugyanis sokkal több dologra van szüksége. Az úticsomagunkban így az elemózsia-tiszta ruha kombinációt felváltotta a tiszta pelenka, törlőkendő, tápszer, babavíz, cumisüveg, váltóruha, kisjáték, textilpelenka és cumi együttese.
Mi legyen az úti cél?
A programszervezéseknél két gyerekkel nálunk a legnagyobb gondot talán a „hova?” jelentette. Mivel három év van köztük, nyilvánvalóan nem ugyanazok érdeklik őket. Mindig érdemes előre tájékozódni, hogy a kiszemelt hely mennyire baba- és gyerekbarát, ugyanis hiába tud egy óvodáskorú gyermek felsétálni például egy kilátóba, ha a kisebbel az útviszonyok miatt lehetetlen felmenni babakocsival, vagy ha megerőltető a hegymenet még egy kényelmes babahordozó kendővel is. Mindezek mellett az időjárási viszonyokat is mindig ajánlatos nyomon követni, hogy lehetőleg semmi se érjen minket váratlanul.
Mióta Kristóf jár, még jobban át kell gondolnunk, hova megyünk, mert bár már önállóan képes egyik pontból eljutni a másikba, hamar elfárad és igényli a babakocsit. Ugyanakkor nem mindig marad meg szívesen benne, hiszen látja, hogy a testvére a két lábán közlekedik. Amint elég nagy lesz hozzá a kicsi, érdemes az utakra magunkkal vinnünk neki egy kismotort, biztonságos kisbiciklit vagy egyéb, számára alkalmas közlekedőeszközt, hogy ő is élvezni tudja a nagyobb túrákat.
Autó? Nem mindig a legjobb megoldás!
Bár nálunk két kocsi van a családban és szinte mindenhová autóval megyünk, ez nem mindig a legpraktikusabb megoldás gyerekekkel. Sok városi helyre jobb tömegközlekedéssel útnak indulni, hiszen a parkolókeresés és a dugók nagy terhet róhatnak a szülőkre és a hátsó ülésen ülő, olykor türelmetlen gyerekekre. Érdemes igénybe vennünk az alacsony padlós járműveket, melyekre babakocsival is könnyedén felszállhatunk, illetve a metrómegállóknál lévő lifteket.
Gyerekbarát beltéri programok – 192 hazai gyerekbarát beltéri tipp egy helyen: játszóházak, fedett fürdők, szabadulószobák, színházak, múzeumok, interaktív tudomány és más szabadidős lehetőségek