Higgy magadban, és higgy a testedben, amely úgy lett megteremtve, hogy együtt, a kisbabáddal képesek vagytok a világ egyik legnagyobb csodájára! Ennek a hozzáállásnak, szemléletnek az elsajátításában sokat segíthet a hipnoszülés módszere.
Szerző: Németh Krisztina Aviva-torna-oktató
A hipnoszülés metódusát egy 4 gyermekes amerikai édesanya, Marie F. Mongan fejlesztette ki, aki nem volt hajlandó elfogadni azt, hogy a szülés fájdalmas. A róla elnevezett Mongan-módszer, másnéven HipnoBirthing a nők kezébe adja az irányítást és azt a hitet, hogy képesek boldogan, fájdalmak nélkül anyává válni.
Félelem és feszültség nélkül
Az eljárás kulcsa az, hogy visszanyúl a gyökerekhez. Az ősi kultúrákban nem ijesztgették a kislányokat, a nőket a szülési fájdalom létezésével, így nem is tudták, hogy van (vagy nincs). A megoldás tehát rendkívül egyszerű: nem szabad rástresszelni a szülésre. Miért nem?
Ez máris alhasi görcsöket, fájdalmat válthat ki, sőt a nem megfelelő gondolatok akár a szülési folyamatot is leállíthatják. Ilyenkor a szülő anya önmagában nem bízik, elsősorban orvosi segítséggel vár megoldást.
Ennek a feszült, önbizalomhiányos állapotnak az elkerülését támogatják a hipnoszülés különböző technikái. Ezek arra szolgálnak, hogy a szülés során olyan mentális állapotba kerüljünk, amelyben ősi anyai ösztöneink támogatják a kisbaba világrahozatalát. Mik is ezek? Íme a hipnoszülés néhány fontos alaptechnikája: légzés, relaxáció, vizualizáció.
Ugyanúgy, ahogyan egy olimpiára is edz a versenyző, a várandós nőnek fel kell készülnie a szülésre, hogy amikor eljön az ideje, a teste tudja, mi a dolga, emlékezzen, mit kell csinálnia, ne legyen pánik és idegeskedés.
Ismerjük meg az alaptechnikákat!
Légzés – A hipnoszülésben 3-féle légzési technikát különböztetünk meg. Az első az alvólégzés, amely segít befelé figyelnünk, elmerülnünk saját belső mélységeinkben, és amely által képesek leszünk különböző vizualizációs és képzettársító gyakorlatokat végezni. A második a lassú légzés, ami talán a legfontosabb, hiszen ezt használjuk a vajúdás során, hogy támogassuk méhünk összehúzódását, majd ellazulását. Ennek a légzési módszernek a lényege a minél lassúbb légzés. (Hosszú, lassú lélegzetet veszünk, melyet hosszan, lassan fújunk ki.) Minden egyes belégzésnél törekedjünk arra, hogy 20-ig számoljunk, majd tegyük ugyanezt kilégzéskor is. Ez nem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik, fontos a napi gyakorlás, és nem kell megijedni, ha az elején csak 10-ig tudunk elszámolni, később a 20 is menni fog. A harmadik légzési technika a szülési légzés, amit nem gyakorolunk a szülés előtt. Ennek az a lényege hogy „lefelé lélegezzük a magzatunkat” a kitolási szakaszban. Ezáltal támogatjuk a testünk természetes kilökő reflexét, hogy a baba lefelé haladjon a megszületéséig.
Relaxáció – Az egyik leghatékonyabb módszer ahhoz, hogy bármilyen feszült, stresszes helyzetben ellazult, elernyedt állapotba tudjunk kerülni. A hipnoszülés technikái között is helyet kapott, hiszen általa hamarabb túljuthatunk a vajúdás szakaszán, energiakészleteinket meg tudjuk újítani és könnyebben adhatunk életet a kisbabánknak. Relaxáljunk mindennap, lehetőleg ugyanabban az időben.
Vizualizáció – számos vizualizációs módszer létezik, melyek alkalmazásával el tudjuk képzelni, hogyan nyílik ki a méhszájunk, hogyan hullámzik a méhünk és hogyan jut a kisbabánk egyre közelebb ahhoz, hogy megölelhessük. Ilyen vizualizációt nem kell napi szinten végezni, a Szivárvány-relaxációt kivéve.
Ez a hipnoszülés egyik alapvető eszköze, kifejezetten ehhez dolgozták ki, segít önhipnózisba kerülni. Ezt nem úgy kell elképzelni, mint ahogyan például a filmekben kerül hipnózisba valaki; sokkal inkább arról van szó, hogy a szülő nő bármikor hozzáférhet, alkalmazhatja tudatállapotának, érzelmi és fizikai állapotának megváltoztatásához, ami segíti őt a befelé fordulásban, vagyis abban, hogy önmagára, a testére és a kisbabájára tudjon fókuszálni.
Képzeljük csak el, hogy bemegyünk a kórházba, izgatottan, hiszen tudjuk, hogy szülni fogunk. Ekkor jönnek a kötelező vizsgálatok, megtörténik adatok felvétele. Hát nem csodálatos, hogy ezek után megkezdhetjük a relaxációnkat, és ismét elernyedt, nyugodt állapotban folytathatunk benső párbeszédet a testünkkel?
A hipnoszülés módszerét érdemes a várandósság során mihamarabb elsajátítani, hogy legyen időnk a gyakorlásra, de igazából sose késő elkezdeni!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!