Gyógytorna a legkisebbeknek – online? Kovács Andrea, a Mackórendelő vezető gyógytornásza maga sem gondolta volna, hogy ez működhet. Ám a járvány idején kényszerből alkalmazott megoldás bevált, és úgy tűnik: hosszabb távon is helye lehet a mindennapi praxisban.
Szerző: Podonyi Hedvig
Kicsit nehezen elképzelhető, hogy egy ennyire személyre szabott, nagy odafigyelést igénylő fejlesztőmunka is elvégezhető online.
Régebben mi sem tudtuk elképzelni. Ha a szülők jelezték, hogy külföldre költöznek a gyermekükkel, de szeretnék folytatni nálunk a baba-gyógytornát, akkor mindig azt válaszoltuk: ehhez feltétlenül személyes jelenlét szükséges. A járvány elhúzódó időszakában azonban kénytelenek voltunk kipróbálni az online lehetőségeket és rájöttünk, hogy kellő körültekintéssel így is hatékony támogatást adhatunk az érintetteknek. Persze ez szakmailag és emberileg egyaránt nehéz, új dolog, minden idegszálunkkal figyelnünk kell, hogyan, honnan és milyen erővel segítsen az anya ahhoz, hogy a gyermeknél azt lássuk, amit kell.
Új sorrendet, új rendszert kellett kidolgoznunk, viszont ebből mi is sokat tanultunk. A módszer végül is bevált, ma a munkánk egy részét így is végezzük.
Milyen módon történik az online állapotfelmérés, miként zajlanak az órák?
A megbeszélt óra időpontjában a szülő belép az online felületre. Addigra előkészíti a szükséges eszközöket, illetve ő maga is kényelmes ruhát vesz fel. Az anamnézis ugyanúgy történik, mint más esetekben. Rákérdezünk a születés körülményeire, az Apgar-értékre, a csípőszűrés eredményére, felmérjük, hol járt eddig a szülő a gyermekkel, milyen vizsgálatokra került sor, milyen volt a mozgásfejlődés menete eddig. Ezután a kamerát és a babát megfelelően elhelyezve tesztelést végzünk, amit a szülő hajt végre a mi útmutatásunk szerint.
Kik szokták igénybe venni ezt a lehetőséget?
A külföldön élőknek ez nagy segítség, annál is inkább, mert magyarul tartjuk az órákat. De vidékről is, Budapestről is sokan szeretik – mivel nem mindenki tudna rendszeresen személyesen részt venni az óráinkon. Előfordul, hogy valaki először még bejön a rendelőbe, de azután otthon, a kamera segítségével folytatja az együttműködést. Az egyéni szülői konzultációkhoz is nagyon hasznos az online kapcsolattartás.
Meddig tart egy óra és hány alkalomból áll egy-egy online kezeléssorozat?
Egy óra 40 perc, amiből körülbelül 25 perc a gyermek számára is aktív rész. A picik nemegyszer ölbe kéredzkednek torna közben, vagy akár szopiznak is egy kicsit, ha igénylik. Az otthon végzett gyakorlatok mellett többnyire 5-15 alkalommal „találkozunk” a pácienseinkkel – kezdetben heti rendszerességgel, később már elegendő ritkábban is.
Milyen problémákkal fordulnak önökhöz?
Ez magánellátás, egyéni fejlesztés. Hozzánk a jellemzően akkor fordulnak a szülők, ha gyógytornára küldi a gyermeküket egy szakorvos, vagy ha olyan problémát észlelnek amit nem tudnak megoldani. Ilyen lehet például, ha nehezen szopik a baba, ha féloldalas a kúszás, ha enyhe tölcsérmellkasról, nagyon csúnya, befelé forduló bokáról, dongalábról, feszes karról van szó, vagy ha a mászás jelentősebben késlekedik.
Mi az, amit nem lehet megoldani online órák keretében?
A manuálterápiákat nem lehet online elvégezni, maximum egy-két fogást lehet így betanítani. Általában az óvodás korosztályt is nehezebb a képernyő előtt tartani, „mozgatni”. Legjobban a babáknál működik az online megoldás, ezután pedig körülbelül az 6 év feletti korosztálynál.
Gyógytornászként melyik óratípust kedveli jobban?
Egyértelműen az élőben zajló, sokeszközös „saját kezű” gyógytornaórát, ugyanakkor az online órán olyan dolgokba is betekinthetünk, amelyek a rendelőben néha nem is kerülnek szóba.
Egyénre szabva segíthetünk a hordozó helyes használatában, vagy a kedvenc játék használatával is tervezhetünk gyógytorna-játékokat.
Ajánljuk még a témában: