Szerző: Sződy Judit szoptatási szaktanácsadó IBCLC
“Segítség!”
Tanácsadóként gyakran ér el a kórházba került szoptató anyák segélykiáltása. Nem erős ez a kifejezés? Sajnos nem. Az egészségügyi intézmény munkatársai nagyon gyakran nem vesznek tudomást a szoptatás tényéről, és semmiféle támogatást vagy használható információt nem adnak a szoptató anyáknak. A kisbabát és a melleket pedig nem lehet kikapcsolni addig, amíg a kórházi kezelés tart. Pontokba szedtem a leggyakoribb kérdéseket, amelyeket magunknak és az egészségügyi személyzetnek kell feltennünk, hogy átvészeljük ezt a nehéz időszakot. Az alábbi történetek az utóbbi évekből valók, szereplői magyar anyukák, akik a magyar állami egészségügy szolgáltatásait vették igénybe. Egyetlen ilyen pozitív sztorira legalább tíz olyan esik, amelyben teljesen vagy átmenetileg leállították a szoptatást a kórházi gondozás miatt.
Együtt a babával – Tényleg be kell feküdni?
Lillának röntgenvizsgálat során foltot találtak a tüdején. Többféle kórállapot felmerült, mindenképpen kivizsgálásra volt szükség. Lilla öt hónapos kisfia még kizárólag szopott, ezért mind az anya, mind a baba számára nagyon komoly problémát okozott volna az elválás. Lilla részletesen kikérdezte orvosát, hogy milyen vizsgálatokra lesz szükség, és ezeket mikor tervezik elvégezni. Osztott-szorzott, és arra jutott, hogy ezt bejáróként is meg lehetne oldani. Orvosa ragaszkodott a befektetéshez, ezért Lilla fölhívott egy másik intézményt, ahol vállalták az ambuláns kivizsgálást. Mit tehetsz?
Ha kivizsgálásról van szó, jelezd orvosodnak, hogy a baba számára és a te számodra is kockázattal jár a kórházi bentfekvésed. Ha nem támogat, kérj másik intézménytől lehetőséget. Ha te nem vagy elég magabiztos érdekérvényesítő, kérj meg erre egy családtagot.
Tényleg nem oldható meg a babával való együtt?
A császármetszés után Petra sebe begyulladt, ezért újra be kellett feküdnie a kórházba egy kisebb műtétre. Petra ragaszkodott az újszülött szoptatásához, ezért az orvosával végigbeszélték a lehetséges megoldásokat. Az egyik lehetőség a kórház VIP osztályának igénybevétele, ahol az apa és a baba is bent lehet korlátozás nélkül. Ebben az esetben a hotelszolgáltatást két személyre ki kell fizetni. A másik megoldás, hogy a nőgyógyászati részlegre fekszik be az anya, és az apa beviszi a kisbabát két-három óránként, mint látogató. Éjszaka otthon lefejt tejjel eteti a babát az apukája. Ez utóbbit választották, így átvészelték a három napot. Mit tehetsz?
Tényleg „nem teheti be a lábát” egy újszülött az intenzív osztályra?
Szülése közben veszélyes szövődmény lépett föl, ezért Angéla az intenzív osztályra került. Amint kicsit jobban lett, szerette volna látni és szoptatni a kisbabáját. Nem tudott átmenni hozzá az újszülöttosztályra, mivel továbbra is ágyhoz kötötte a műszeres kezelés és ellenőrzés. Jelezte orvosainak, hogy nagyon szeretne találkozni a babával, és szoptatni. A gyógyító csapat azt a megoldást találta, hogy Angéla kezelését egy, a többi betegtől szeparált helyiségben folytatják, ahol előbb fertőtlenítő takarítást végeznek, így a baba is biztonságban lesz a találkozások során. Ezután felváltva a szülészet csecsemőgondozó nővérei és Angéla férje vitte-hozta a kis Violát az újszülöttosztály és az intenzív osztály között, amíg Angéla vissza nem került a szülészetre. Mit tehetsz?
Fejd le, öntsd ki! – Tényleg tilos gyógyszerek mellett szoptatni?
Dorka három hónapos volt, amikor anyukáját, Vandát vakbélgyulladás miatt kórházba szállították. A műtét nem volt halasztható, Vanda utána antibiotikumot és vérhígítót kapott. Orvosa azt mondta, két hétig nem szoptathat a gyógyszerek miatt. Vanda szerencsére gyanút fogott, és felkereste a kórházban működő szülészet gyermekgyógyászát, aki elmondta, hogy mind az antibiotikum, mind a vérhígító ártalmatlan szoptatás alatt. A két orvos konzultált, és végül Vanda szabad utat kapott a szoptatáshoz. Mit tehetsz?
Keress olyan gyermekgyógyászt, aki megteszi, hogy utánanéz a megfelelő adatbázisban, vagy konzultálj laktációs szaktanácsadó IBCLC-vel, aki elküldi a megfelelő információkat, melynek birtokában orvosoddal újratárgyalhatjátok a kérdést. (Segítség itt: IBCLC.hu)
Röntgen után káros a szoptatás?
Ági két napja szült, még a kórházban volt kisbabájával, amikor az addigi náthája átcsapott valami komolyabba. Elküldték arcüregröntgenre a kórházon belül, ahol azt mondta a röntgenasszisztens, hogy egy napig nem szoptathat a vizsgálat után. Áginak gyanús volt a dolog, úgy emlékezett, hogy az anyatejadáshoz is kérnek röntgent, mégsem kell kiönteni az anyatejet. Utánanézett, majd szólt a gyermekgyógyásznak, aki jóváhagyta a szoptatást, és egyúttal felhívta a röntgenosztályt, tisztázni a helyzetet. Mit tehetsz?
Ajánljuk még témában: