Nem furcsa belegondolni, hogy idén már negyven évesek az első Y generációsok? Tényleg rohan az idő! Egy mai harmincas, vagy épp negyven éves még annyira fiatal, a húszasokról nem is beszélve!
És valóban, az életünk számos területén is „fiatalok” vagyunk: legyen szó a családalapításról – amit akár épp csak tervezgetünk, a tanulásról – amit szívesen folytatunk, vagy az önmagunk megismerésének, az útkeresésnek bármilyen irányáról. Úgy érezzük, előttünk az élet! És ez nagyon jó!
Ám ezek után, talán nem is meglepő a kérdés, vajon gondol-e a nyugdíjára egy mai negyvenéves, harmincas, vagy még fiatalabb felnőtt? Miért jó, ha igen? Miért érdemes már korán gondolnunk és megtakarítanunk a nyugdíjunkra?
Nem nehéz megítélni, hogy hosszú időn át kisebb összeget félretéve, vagy rövid idő alatt komolyabb megtakarítást eszközölve kényelmesebb-e a nyugdíjas éveinkről gondoskodnunk? A pénzügyi tudatosság fontosságáról a hosszú távú jövő – így a nyugdíjunk kapcsán is fontos elgondolkodni.
Amit a Roar ajánl:
- A hosszú távú tervezéshez szükség van bizalomra, melyet a szakértő tanácsadónkkal folytatott párbeszéd alapozhat meg.
- Hogy valóban értsük és dönthessünk: átlátható képet kaphatunk a tanácsadóktól a jelenlegi nyugdíjrendszerről
- Többféle nyugdíjbiztosítási lehetőség közül választhatunk: rendszeres vagy egyszeri díjas befektetési egységekhez kötött, illetve a klasszikus nyugdíjbiztosítás is elérhető.
- Nyugdíjbiztosítás esetén adójóváírással is számolhatunk! – minden évben jelentősen növelve így a pénzünket. Ez nyugdíjbiztosítás esetén évente maximum 130 ezer forint – 20 %-os adójóváírással – melyet évente igényelni lehet az adóbevallásunkban feltéve, hogy megfizetett SZJA-nk ezt lehetővé teszi.
Miért jár az adójóváírás?
Így ösztönzi az állam a nyugdíj célú megtakarításokat, hiszen a jelenlegi nyugdíjrendszerről nem tudható biztosan, hogy milyen hosszú távon marad működőképes. Jelenleg ugyanis az aktívan dolgozók termelik az éppen nyugdíjasok nyugdíjának összegét és mivel elöregedő a társadalmunk: azaz kevesebb gyermek születik, mint ahányan meghalnak, valamint egyre hosszabban élünk – egyre több nyugdíjas évre számíthatunk, így felborulhat ez az egyensúly.
A szerződéskötési nyugdíjkorhatár a szerződés időpontjában érvényes öregségi nyugdíjkorhatárt jelenti. Ez jelenleg 65 év – tehát ezt a lejáratkori időpontot egy későbbi, esetleges nyugdíjkorhatár-emelés sem változtatja meg. 18 és 60 éves kor között bármikor köthető nyugdíjbiztosítás.
A befizetett összeg felhasználható:
- amikor elérjük a 65 éves életkort vagy,
- amikor ténylegesen nyugdíjba megyünk vagy,
- egészségkárosodás esetén (amennyiben ez eléri a 38%-os szintet) vagy,
- halál esetén (ebben az esetben az örökösök juthatnak hozzá)
A nyugdíjbiztosítás továbbá kiegészíthető: kapcsolódhat hozzá élet-, betegség, valamint balesetbiztosítás is.
Nézd meg a témával kapcsolatos további cikkeinket, kattints a képre!
• Spórolni vagy sokat keresni? • Mikor kezdjük el megismertetni a pénzügyi alapokkal a gyereket? Mi ehhez a legjobb módszer? • Hogyan érdemes felkészülni anyagi szempontból a babavárásra?
Papp Emíliával, Vrazsovits Ritával és Csontos Norberttel beszélgettünk a témával kapcsolatban.