Karácsony előtt könnyű belefeledkezni a lázas készülődésbe. Sokszor észre sem vesszük, hogy túlvállaltuk magunkat, amíg a testünk nem jelzi félreérthetetlenül. Alább elolvashatod szülész-nőgyógyász szakértőnk, Dr. Joó József Gábor tanácsait, hogyan tudod megelőzni, és miként lehet kezelni a 37. hét előtt jelentkező hasfeszülést.
Kerüljük a túlterhelést! A jellemzően a harmadik trimeszterben tapasztalható haskeményedések megjelenése időnként érzelmi okokra is visszavezethető, leginkább a tartós stressz, gyász, extrém megrázkódtatás értendő ide. Egy pár órás karácsonyi vendégséggel járó múló feszültség miatt nem kell aggódni. Inkább az előkészületekkel járó fizikai megerőltetetés jelent ilyen szempontból veszélyt. Alacsony kockázatú várandósoknak elegendő óvintézkedés, ha éberen figyelik testük jelzéseit, és szükség esetén lepihennek kicsit. Magas kockázat – például ikervárandósság, 40 évnél idősebb anyai életkor esetén, vagy ha korábban volt már hasi, vagy nőgyógyászati műtéte a várandós nőnek, a legbölcsebb, ha minden női, anyai késztetésének ellenállva igyekszik minél inkább kivonni magát a testileg megterhelőbb feladatok alól.
A táplálkozás jelentősége Az áldott állapot utolsó hónapjaiban a gyomor befogadóképessége jóval kisebb a korábbihoz képest. Ezt érdemes szem előtt tartani a gazdagon terített ünnepi asztalnál is. A túlevés hasi diszkomforthoz, puffadáshoz és közvetve akár méhösszehúzódásokhoz is vezethet. Hasonló okból kerülendők a szénsavas üdítők, nehezen emészthető ételek is. A mértékletes alkoholfogyasztás (legfeljebb fél deci vörösbor) viszont lazítja a méh izmait. Ha amúgy józan életet él a kismama, ilyenkor kivételesen bátran koccinthat egyet!
Szedni vagy nem szedni? A teljes várandósság alatt fontos a kiegyensúlyozott, egészséges étrend, a legtöbb tápanyagigény fedezhető ilyen módon, mindössze néhány ásványi anyag bevitelét érdemes külső forrásból is megtámogatni: vas, kalcium, magnézium. Utóbbi kiemelten fontos a haskeményedések megelőzésében és leállításában, ezért rutinszerűen szoktuk is javasolni a rendszeres szedését minden várandósnak. Akut panaszok esetén a szokásos dózison felül is bevehet egy-egy tablettát a kismama. Mivel magnéziumból a szervezet naponta nagy mennyiséget is tud tolerálni, nagyon ritka a túladagolás.
Vedd észre, ha komolyabb segítség kell Pihenéssel, és magnéziumpótlással az esetek túlnyomó többségében pár óra alatt megszűnnek a haskeményedéses panaszok. Ha mégsem, vagy egyre erősödő intenzitást, rendszeressé válást tapasztalnánk, kórházi felvétel, szülőszobai észlelés szükséges. A megindult koraszülés olykor még megállítható kórházi körülmények között magnéziumtartalmú infúzió segítségével. Magas kockázatú várandósság esetén még komolyabban kell venni az intő jeleket! Saját kezelőorvosával ezért mindenképp egyeztessen erről minden kismama!
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg! Légy Te is előfizetőnk!