Amikor végre elérkezik a pihenés, a nyaralás ideje, sokan esnek abba a hibába, hogy túlzásba viszik a napozást. Nemcsak olyan módon, hogy kifekszenek a napra, hanem úgy is, hogy túl sok időt töltenek árnyékmentes helyen. Ezt érdemes elkerülni. Csecsemőknél és kisgyermekeknél pedig még nagyobb elővigyázatosság indokolt.
A Nap által kibocsátott ultraibolya sugárzásról, vagyis az UV-ről mindenki hallott már, ám érdemes tudni, hogy két típusa létezik: UVA és UVB. Az UVA a bőr mélyebb rétegébe, az irhába is képes eljutni és a bőr hosszú távú károsodását okozhatja, míg az UVB a bőr felső rétegét, a hámot érinti. Az UVB-sugárzás nélkülözhetetlen szervezetünk megfelelő D-vitamin-ellátottságához, ettől alakul ki a napsütötte bőr is a fokozódó pigmenttermelődés hatására, ugyanakkor ez az, ami napégést okozhat.
A napégés, mint már megtapasztalhattuk, roppant kellemetlen; égő, viszkető érzés, bőrpír, fájdalom, súlyosabb esetben hólyagosodás kíséri. Ha még súlyosabb a helyzet, a bőrtünetekhez hányinger, hányás, általános rossz közérzet társul. A napégés hosszabb távú következményeként ráadásul szeplők, pigmentfoltok, értágulatok, az idő előtti öregedés jelei jelennek meg a bőrön, továbbá nő a bőrtumorok kialakulásának veszélye.
A gyermekek bőre különösen védtelen a napsugárzás hatásaival szemben, ezért kiemelten kell ügyelni arra, hogy ne éghessenek le! A legnagyobb sugárzásveszélyre vízparton és a hegyek között lehet számítani, de más helyeken sem lehetünk óvatlanok.
Óvintézkedések, napvédelem
Javasolt figyelembe venni a napjainkban sokszor elhangzó tanácsot: 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon! Ha tehetjük, ne is legyünk ilyenkor a szabadban, vagy keressünk árnyékos helyet, használjunk napernyőt, árnyékolót. Közben azonban ne feledjük: az árnyékban is le lehet sülni.
Alkalmazzunk fényvédő készítményeket – gyermekek számára elsősorban a fizikai fényvédőt tartalmazó termékek ajánlhatók, mivel ezek nem szívódnak fel, a bőr felszínén maradva verik vissza az UV-sugarakat. A bőr naptejjel való kezelését a megfelelő hatás eléréséhez már 1-2 órával azelőtt végezzük el, hogy napra mennénk, és ezt néhány óránként, illetve fürdőzés után meg kell ismételni.
- Válasszunk természetes, jól szellőző anyagból készült, laza, világos színű ruházatot, jól jöhet egy könnyű kalap/sapka is.
- Szemünket szintén védjük az ártalmas sugaraktól: viseljünk UV-szűrővel ellátott napszemüveget.
- Napközben gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásról – elsősorban vízivással.
- A nap végén nem túl meleg folyóvízzel tisztálkodjunk meg alaposan, majd használjunk hidratáló, regeneráló, tápláló bőrápolót.
Ha megtörtént a baj
Amennyiben esetleg napégés alakult ki, mielőbb menjünk árnyékba vagy fedett helyre, hűtsük a bőrt borogatással vagy langyos vizes zuhanyozással. Fogyasszunk sok folyadékot (lehetőleg vizet). Sokat segíthet, ha napégésre kifejlesztett, hűsítő-regeneráló készítménnyel kezeljük az érintett bőrterületet. Napégés után javasolt a következő napot árnyékban tölteni, vagy az érintett területet lenge ruhával fedni, ha mégis napra mennénk. Fejfájás és enyhe hőemelkedés esetén láz- és fájdalomcsillapító alkalmazására is sor kerülhet.
Bőrpírnél súlyosabb tünettel járó égéskor – kiváltképp, ha az gyermeknél alakult ki – orvosi segítséget kell igénybe venni!
A cikk az IBSA Pharma ialuset termékcsalád támogatásával készült.