Rengeteg érzelem és indulat kapcsolódik a témához, amikor szóba kerül. Ezért nehéz észérvekre alapozva megbeszélni. Pedig a gyerek könnyen beépíti világképébe a sokféleséget, inkább a felnőtt az, akinek ez nehézséget okoz, és nem tudja, hogyan reagáljon a gyerek kérdéseire.
Károlyi Nati írása
Mert a gyerek, miközben összerakja a világot, kérdez. Ha nálunk a Jézuska feldíszítve hozza fát, akkor fel kell készülnöm arra, hogy a gyerek, amikor az ovistársánál játszik, és szóba kerül, hogy ő fogja feldíszíteni a fát, akkor hazajön és rákérdez. Ha hitelesen és őszintén válaszolunk a gyerek életkorának megfelelő szinten, akkor könnyedén megalkotja a saját rendszerét. Ha zavarba jövünk, hazudunk, letorkolljuk, akkor a gyerek szorongani, értetlenkedni fog. A saját magunk és a gyerekeink érzelmi jóllétéért is érdemes minél inkább a nyitott, elfogadó gondolkodást erősíteni a gyerekekben. Azaz: mi így ünnepelünk, mert nekünk ez így jó, kedves, szép, míg mások máshogy ünnepelnek. A „mindentudó”, „angyalkamentes” kisgyereknek is lehet mesélni arról, hogy más gyerekeknek milyen meséket mesélnek, és miért nem szép dolog „beleavatkozni” ebbe. És persze az „angyalkás-Mikulásos” gyerekeket is fel lehet készíteni, hogy találkozhatnak más szokásokkal az oviban – javasolja Gyarmati Franciska lifecoach.
Gyöngyi és Dani például meglehetősen eltérő ünnepi hagyományokat hozott otthonról. A 11 éves Luca, a 9 éves Sebi, a 3 éves Momó, és a 7 hónapos Gegi szülei együtt alkották meg saját családi szokásaikat.
– A Mikulást mindketten hoztuk otthonról – meséli Gyöngyi. – Karácsonykor együtt díszítjük fel a fát, de az ajándékokat az angyalka hozza, csak hozzánk, mindenhol máshol a rokonok ajándékozzák meg a gyerekeket. Bár anyukám úgy tálalja a saját ajándékait, hogy azokat is az angyalka hozta, a gyerekek tudják , hogy tőle vannak a csomagok. Anyósom viszont nyomatékosan a szájukba rágja, hogy tőle kapták az ajándékokat, nem holmi angyaloktól. Ő a Mikulást sem szereti. Pár éve meg is mondta kerek-perec Lucának, hogy nincs Mikulás. De nem tudta kizökkenteni vele. Csak annyi történt, hogy Luca sajnálni kezdte a nagymamáját, amiért hozzá nem jár a Mikulás. Tavaly aztán óvatosan elmondtam neki az igazat, mert már úgy éreztem, több benne a kétely, mint a hit. Luca belement, hogy a testvéreinél fenntartjuk a mesét, és segít is benne.
Ádám és Ildi úgy döntöttek, hogy máshogy ünneplik a karácsonyt Bori lányukkal, mint ahogy a tágabb családjukban szokás.
– Mikuláskor kézből kézbe adjuk az ajándékokat egymásnak. Szent Miklósról, mint egy régen élt püspökről emlékezünk meg, akinek a csomag ajándékozó szokást köszönhetjük. Karácsonykor is teljes a nyíltság: együtt választjuk ki a fát, közösen díszítjük föl. Bori segít nekünk becsomagolni az ajándékokat, sőt ma már a családtagok ajándékainak kiválasztásába is bevonjuk – meséli Ádám.
Megjelent a HelloBaby! magazin 2016. december-januári számában.